www.svethardware.cz
>
>
>
>

Ryzen zbaven heatspreaderu, využívá indiovou pájku

Ryzen zbaven heatspreaderu, využívá indiovou pájku
, , aktualita
Vlogger, overclocker a vůbec "tech guy" Der8auer se dostal k několika procesorům Ryzen, které si mohl dovolit zničit. Podařilo se mu tak odstranit heatspreader z procesoru Ryzen 7 1700, který jako první z nich v průběhu této operace nezničil. Co zjistil?reklama
Der8auer stojí třeba také za úspěšným pokusem přetaktovat Core i7 na 7,3 GHz s pomocí tekutého helia, což je finančně mnohem náročnější než chlazení dusíkem, a tak není divu, že tuto spíše ojedinělou akci sponzoroval samotný Asus. Nyní jde ale o něco jiného, co ovšem také není záležitost pro běžného uživatele na ukrácení zatím ještě dlouhých večerů. Overclockeři obvykle zbavují procesory tzv. heatspreaderů, čili kovových destiček, jež mají v dnešní době především ochrannou funkci, ale dříve sloužily, jak jejich název ostatně napovídá, k lepšímu rozvodu tepla do těla chladiče. To už tak úplně neplatí vzhledem k tomu, že procesorové chladiče dnes už běžně mají měděné základny (nebo jsou složené rovnou z heatpipe) a navíc je tu v mnoha případech i otázka, zda dobrému přenosu tepla spíše nezabraňují. Jde o to, jakým způsobem výrobce procesoru spojí samotné jádro s heatspreaderem, což se nemáme šanci dozvědět právě bez jeho sejmutí.
Samotný Der8auer má jako profesionální overclocker za sebou jistě několik takových operací, a přitom se mu před úspěšným pokusem ukázaným na videu povedlo zničit dva procesory Ryzen. To proto, že je třeba nejdříve oddělit přilepený heatspreader od zelené procesorové destičky a jak je vidět z fotografie, hned za černým lepidlem jsou už umístěny životně důležité součástky, jež lze v tomto procesu snadno poškodit.

Dobrá zpráva pro lidi, kteří rozhodně nemají zájem svůj Ryzen zbavovat heatspreaderu, je to, že jej s jádry nespojuje prostá teplovodivá pasta, ale poctivá indiová pájka. To znamená jednak fakt, že odstranit heatspreader v takovém případě znamená zahřát jej na přesnou teplotu, aby pájka povolila a procesor zároveň nebyl zničen. A potom je zřejmé, že pájka zajistí kvalitní přenos tepla z jádra, takže v podstatě ani není třeba takovou operaci provádět.


První krok při snímání heatspreaderu z Ryzenu tedy je odříznout jej od procesorové destičky pomocí žiletek, což je v podstatě nejnebezpečnější část operace. Můžeme tak totiž poškodit součástky rozmístěné kolem jader a pak bychom takto mohli i zohýbat nebo rovnou zpřelámat spodní piny. K tomuto účelu se tak hodí upravený plastový obal, v němž svůj Ryzen dostanete, který piny ochrání. Po proříznutí lepidla už Der8auer využil tlustší čepele, které vpáčil mezi destičku a heatspreader, čímž vytvořil pnutí, takže po kontrolovaném zahřátí na cca 170 °C se pájka uvolnila a heatspreader se slyšitelným prasknutím odpadl.


Ukázal se tak samotný procesor pokrytý ještě indiovou pájkou. Z fotografií to přitom vypadá, jako by šlo o dva blízko sebe umístěné čipy, což pochopitelně není pravda, neboť všechny Ryzeny mají monolitická jádra. Jde tak spíše o to, že na ně byly naneseny dva obdélníčky indiové pájky, které tak mezi sebou vytvořily viditelný předěl. Heatspreader má pak z vnitřní strany tenkou vrstvu zlata, a to proto, aby se na něj pájka dobře chytla, takže zlato zde v podstatě hraje roli kalafuny při pájení cínem.

Nyní se Der8auer chystá zjistit, zda má tato operace z hlediska chlazení vůbec smysl, takže pokud chcete, můžete sami dále sledovat jeho kanál na YouTube, kde se v dohledné době má objevit navazující video.

Zdroj: Der8auer
reklama
Nejnovější články
Lexar uvádí USB 3.1 flashku JumpDrive Tough, vydrží téměř 150 °C Lexar uvádí USB 3.1 flashku JumpDrive Tough, vydrží téměř 150 °C
V nabídce USB flash disků se nově objevuje vysoce odolný model JumpDrive Tough. Zvládne pracovat v mrazu i za extrémního tepla, přežije vysoký tlak a nezahanbí se ani solidními přenosovými rychlostmi až 150 MB/s.
Dnes,  aktualita, Milan Šurkala
Kudrone, miniaturní dron do dlaně s podporou 4K videa Kudrone, miniaturní dron do dlaně s podporou 4K videa
Na Indiegogo byla spuštěna kampaň na maličký dron Kudrone, jehož cena zatím jen lehce přesahuje stovku dolarů. Umí přitom natáčet i 4K videosekvence, sledovat majitele a podporuje snadnou výměnu baterií pro pokračování v natáčení.
24.3.2017,  aktualita, Milan Šurkala,  2 komentáře
Platforma X399 s 16jádrovými Ryzen získává obrysy Platforma X399 s 16jádrovými Ryzen získává obrysy
O AMD jsme se nedávno dozvěděli, že se teprve chystá pořádně zaútočit na platformu Intel HEDT s procesory Broadwell-E, a to pomocé 16jádrových Ryzenů a platformy X399. Ta nyní už dostává přesnější obrysy.
24.3.2017,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Dell UP3218K: 32" obr s rozlišením 8K Dell UP3218K: 32" obr s rozlišením 8K
Dell právě vysílá na trh svůj nejnovější monitor, který je určen pro uživatele potřebující to nejvyšší dostupné rozlišení. Nenabídne totiž ani 4K, ani 5K, ale rovnou 8K čili celkově 33,2 megapixelů. Ovšem ani barvy nebudou dle všeho vůbec špatné.
24.3.2017,  aktualita, Jan Vítek
Razer zavádí svou měnu zGold a zSilver Razer zavádí svou měnu zGold a zSilver
Společnost Razer se rozhodla, že zavede vlastní virtuální měnu, a to ve snaze vytvořit "ucelenou ekonomiku pro hráče". Ti dostanou k dispozici zabezpečenou digitální peněženku zVault, kterou budou plnit mincemi zGold a zSilver.
24.3.2017,  aktualita, Jan Vítek