www.svethardware.cz
>
>
>

Samsung odstartuje ještě letos výrobu 10nm LPP

Samsung odstartuje ještě letos výrobu 10nm LPP
, , aktualita
Nedávno se pochlubila svými výrobními plány společnost TSMC a nyní na ně reaguje Samsung. Ten slíbil, že ještě v tomto roce započne výrobu 10nm procesem Low Power Plus, který by mohl být využit také pro novou generaci výkonných čipů.reklama
Po letité stagnaci to vypadá, že se najednou odehrává překotný vývoj výrobních procesů. Na 10 nm chce brzy přesedlat nejen TSMC, ale dle svých slov také Samsung, ovšem ten jej slibuje už na tento rok. TSMC chce vyrábět první 10nm čipy v příštím roce a má jít výhradně o mobilní čipy, přičemž pro výkonná GPU a podobné energeticky náročné produkty je chystán až 7nm proces pro rok 2018.

Co se týče Samsungu, ten ale chystá na letošek druhou generaci 10nm procesu, čili 10LPP (Low Power Plus), který bude následovat po 10LPE (Low Power Early). A jako takový by měl být 10LPP využitelný právě i pro výrobu vysoce výkonných čipů, takže dle těchto informací by měl mít Samsung náskok jak před TSMC, tak před Intelem. Ten si svůj 10nm proces chystá na příští rok.

Samsung své plány představil v setkání pro zvané v Silicon Valley, kde se snažil přesvědčit ostatní firmy, aby využily právě jeho budoucí proces pro své příští projekty. Šéf polovodičové divize Samsungu, Kelvin Low, k tomu řekl, že jsou dle jeho názoru opět vedoucí firmou. Vedle nového procesu 10LPP si Samsung připravuje také vylepšený 14nm proces, který má být celkově ekonomičtější.

Chystaný 10LPP má oproti 10LPE nabídnout asi o 10 procent vyšší výkon a energetickou efektivitu. Qualcomm se tak měl rozhodnout k tomu, aby Samsungu svěřil výrobu svého Snapdragon 820, ovšem Apple i tak raději sáhl po výrobních kapacitách firmy TSMC, které má využít pro výrobu svých A10.

Nyní to vypadá tak, že TSMC chce co nejdříve spustit výrobu 7nm procesem a 10nm bere jen jako krátký přechodový stupeň, což Samsung odmítá. Dle něj budou 10nm procesy aktuální daleko déle, než ostatní firmy předpokládají, neboť nejde pouze o výsledné produky, ale také o to, jak efektivní a výhodná bude jejich výroba. Navíc už pak začíná být aktuální ultrafialová litografie EUV, s níž jsou spojeny očekávané problémy a velké náklady.

Zdroj: recode.net
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
O koupi Twitteru má zájem i Disney O koupi Twitteru má zájem i Disney
Samotná společnost Disney dle serveru TechCrunch nyní má vyjednávat s bankami, aby zjistila, zda si může dovolit akvizovat Twitter, jehož hodnota na burze nedávno prudce vzrostla. Co by z toho takový Disney ale mohl mít?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3 Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3
Herním světem v těchto dnech hýbe nová závodní hra Forza Horizon 3, kterou vydává Microsoft, a tak není ani divu, že se objevila speciální edice konzole Xbox One S. Ta je laděna do tvarů automobilu Audi R8, ovšem koupit si ji nemůžeme.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné
Společnost EIZO si připravila dva nové monitory z řady ColorEdge, které umožňují hardwarovou kalibraci obrazu a jsou určeny pro zpracování fotografií, videa a vůbec práci s grafikou. Co všechno nám nabídnou?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD
Samsung na Global SSD Summit v Koreji vedle nových modelů SSD 960 PRO a EVO odhalil také nové kontrolery, které mají změnit možnosti modelů SSD pro formát M.2. Jde o kontrolery Polaris, jež přicházejí s designem PoP (Package on Package).
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Asus ohlásil první desku s Intel Apollo Lake Asus ohlásil první desku s Intel Apollo Lake
Společnost Intel nedávno vypustila do světa procesory generace Apollo Lake, čili nová slabá Pentia a Celerony navazující na Braswell. Nyní přichází Asus, který jeden z nich využívá na své nové základní desce.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek