www.svethardware.cz
>
>
>
>

Samsung SSD 850 EVO nyní i pro mSATA a M.2

Samsung SSD 850 EVO nyní i pro mSATA a M.2
, , aktualita
Samsung si nyní připravil nová SSD 850 EVO i v podobě kartiček pro rozhraní mSATA a také M.2, přičemž i v tomto případě si budeme moci pořídit až 1TB model. Získat bychom tedy měli to samé, co u 2,5" verzí.reklama
Nové 2,5" Samsung SSD 850 EVO jsme si v 250GB verzi vyzkoušeli v nedávné recenzi a dle ní jde o opravdu velmi slušně výkonné úložiště, které je bylo zvláště výborné v aplikačních testech a nejen za to si vysloužilo naše ocenění TREFA. Nyní tedy přichází i v menším provedení pro ty, kteří mají zájem o SSD pro rozhraní mSATA a M.2 a taková přijdou vhod pro notebooky i desktopy. Očekávat můžeme velmi podobný výkon, přičemž Samsung mluví o maximálním čtení a zápisu 540 a 520 MB/s a náhodném čtení a zápisu 4K o hodnotách 97.000 a 89.000 IOPS.

I tato SSD jsou založena na nových pamětech Samsung TLC 3D V-NAND, jež jsou složeny ze 32 vrstev a oproti klasickým 2D NAND nabízí lepší výkon i výdrž a samozřejmě také paměťovou hustotu. I proto se může vejít na kartičku pro mSATA až 1 TB paměti, přičemž M.2 končí na 500 GB. Vedle toho budou k dispozici ještě 120GB a 250GB modely.

Samsung je tedy v současné době jedinou firmou, která má na trhu 3D NAND paměti, ovšem své verze už mají také firmy Toshiba a Intel s Micronem, ovšem těm ještě nějakou dobu potrvá, než je dostanou do obchodů. Všechny firmy ale mluví o tom, že 3D paměti NAND dosahují oproti starším typům značně vyšší výdrže i výkonu.

Pro modely 850 EVO ale Samsung stále udává jen hodnotu 75 TBW (Total Bytes Written), která mluví o minimálním celkovém objemu zápisu dat po celou dobu životnosti SSD (v terabajtech), což platí pro 120GB a 250GB modely. Ty s kapacitou 500 a 1000 GB mají 150 TBW, což už je lepší, ale bezpochyby stále podhodnocené. Však by to v případě 1TB modelu znamenalo, že by se buňky zvládly přepsat jen 150x, tedy za zjednodušeného předpokladu, že 1 TB = 1000 GB, což by byla velmi slabá životnost. Spíše se tedy jedná o omezení záruky, která je jinak pětiletá, zatímco pro lepší SSD 850 Pro je poskytována desetiletá záruka.

U modelů pro mSATA a M.2 prý také můžeme očekávat o trošku vyšší ceny než u 2,5" verzí, a to v dolarech 100, 150, 270 a 500 pro 120, 250, 500 a 1000GB modely. A znovu opakuji, M.2 v tomto případě končí na 500 GB. Modely s rozhraním mSATA se již dostaly do prvních obchodů, přičemž jsou skutečně dražší než 2,5" verze. Ovšem jejich cena by se mohla změnit poté, co je začne nabízet více prodejců, ale nyní to je tak, že například 250GB model pro mSATA stojí 3500 Kč, zatímco klasický 2,5" se dá koupit už za 3200 Kč. Ovšem velcí prodejci jako Alza, CZC, Alfa, T.S. Bohemia a další jej mají za shodných 3490 Kč, takže v tomto případě se rozdíl smazává.

Zdroj: Tom's Hardware
Nejpopulárnější pevné disky
reklama
Nejnovější články
Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth
Čínská armáda uvedla, že vynalezla kvantový radar, proti němuž by byla technologie stealth, do níž americká armáda investovala stovky miliard dolarů, naprosto bezradná. Číňané by tak výrazně ovlivnili poměr sil.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
O koupi Twitteru má zájem i Disney O koupi Twitteru má zájem i Disney
Samotná společnost Disney dle serveru TechCrunch nyní má vyjednávat s bankami, aby zjistila, zda si může dovolit akvizovat Twitter, jehož hodnota na burze nedávno prudce vzrostla. Co by z toho takový Disney ale mohl mít?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3 Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3
Herním světem v těchto dnech hýbe nová závodní hra Forza Horizon 3, kterou vydává Microsoft, a tak není ani divu, že se objevila speciální edice konzole Xbox One S. Ta je laděna do tvarů automobilu Audi R8, ovšem koupit si ji nemůžeme.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné
Společnost EIZO si připravila dva nové monitory z řady ColorEdge, které umožňují hardwarovou kalibraci obrazu a jsou určeny pro zpracování fotografií, videa a vůbec práci s grafikou. Co všechno nám nabídnou?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD
Samsung na Global SSD Summit v Koreji vedle nových modelů SSD 960 PRO a EVO odhalil také nové kontrolery, které mají změnit možnosti modelů SSD pro formát M.2. Jde o kontrolery Polaris, jež přicházejí s designem PoP (Package on Package).
Dnes,  aktualita, Jan Vítek