www.svethardware.cz
>
>
>
>

Seagate přeci jen přichystá 10TB HDD a brojí proti SSD

Seagate přeci jen přichystá 10TB HDD a brojí proti SSD
, , aktualita
Dnes světově největší výrobce pevných disků, společnost Seagate, si tento rok přeci jen přichystá 10TB pevný disk, což jsme od něj ani nečekali. A vedle toho se pustil do SSD, které prý nikdy nenabídnou srovnatelnou cenu za gigabajt.reklama
Společnost Seagate Technology tedy potvrdila, že ještě v tomto roce uvede na trh několik nových produktů, mezi něž bude patřit i očekávaný 10TB model pevného disku. Bude patřit mezi nearline disky, čili půjde nejspíše o nové modely v řadě Seagate Enterprise Capacity.

Nový 10TB disk bude dle očekávání využívat šest 1,66TB ploten s hustotou 1,1 Tbpsi (terabitů na čtverečný palec), čehož může dnes Seagate dosáhnout jen jedním způsobem, a to využitím technologie SMR. Ta se přitom kvůli překrývajícím se stopám vyznačuje pomalejším zápisem, jak bylo uvedeno i v nedávné aktualitě o HAMR. V současné době má Seagate na trhu disky Archive s kapacitou 8 TB, které využívají 1,33TB plotny a také SMR, přičemž 8TB modely jsou nyní i v řadách Seagate Enterprise Capacity, Enterprise NAS a Kinetic.

Konkurenční HGST, nyní již součástí Western Digital, má ale již pár měsíců na trhu Ultrastar Archive Ha10 s 10TB kapacitou a sedmi plotnami s kapacitou 1,43 GB (0,95 Tbpsi) a technologií SMR. Ty jsou ale k dispozici jen pro vybrané zákazníky a také plněné héliem, díky němuž mohlo být použito sedm ploten, přičemž Seagate hélium používat nechce. Věří totiž, že tato technologie není finančně výnosná a raději rovnou pracuje na nových technologiích zápisu. Však také nyní drží rekord nejvyšší hustoty zápisu na prodávaném disku, což jsou nové nízké 2,5" disky s 1TB plotnami s hustotou 1,32 Tbpsi. Pokud by tedy Seagate toto aplikoval na 3,5" disk, ten by měl se 6 plotnami kapacitu 12 TB, takže i se stávajícími technologiemi je kam pokračovat.

Vedle toho všeho Seagate uvedl, že nehledně na to, kam klesne cena pamětí NAND Flash, SSD nikdy nedosáhnou srovnatelné ceny za gigabyte v porovnání s pevnými disky. Ty totiž budou dále zlevňovat a v průběhu příštích 5 let by se cena 1 GB měla dostat ke 24 haléřům (půl centu). Společnosti SanDisk a Toshiba předpokládají, že do roku 2020 klesnou ceny pamětí Flash tak, že podnikové verze SSD se dostanou na stejnou úroveň s podnikovými HDD, a to právě s ohledem na cenu za gigabajt, s čímž tedy Seagate zásadně nesouhlasí.

Dnes stojí běžný model 3TB disku cca 100 dolarů, tedy nějaké tři ceny za gigabajt, zatímco 120GB SSD seženeme za 70 USD, a to dává 58 centů. V případě podnikových modelů je poměr o něco příznivější pro SSD, ale i tak je rozdíl velký a dle těchto informací by tedy cena pevného disku s fixní kapacitou měla za pět let klesnout na šestinu. Seagate tak věří, že ani stále levnější SSD s tím nedokáží bojovat.

Nicméně v počítačovém průmyslu je vyjádření se slovy jako "nikdy" vždy ošemetné a pokud to nebudou NAND Flash, mohou se objevit jiné elektronické paměti, které pevné disky ohrozí i na jejich výsostném území. Dobrou zprávou ale rozhodně je, že ceny disků budou klesat.

Zdroj: KitGuru
Nejpopulárnější pevné disky
reklama
Nejnovější články
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  7 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře