www.svethardware.cz
>
>
>

Šéf RSC Energia zpochybňuje plány SpaceX vydat se za rok k Měsíci

Šéf RSC Energia zpochybňuje plány SpaceX vydat se za rok k Měsíci
, , aktualita
Všichni dobře víme, že co společnosti SpaceX rozhodně neschází, je důvěra v sebe a své velkolepé plány, a to alespoň navenek. Nyní je začal zpochybňovat šéf ruské společnosti RSC Energia, takže co k nim může říci?reklama
Společnost SpaceX Elona Muska plánuje, že se už v příštím roce s využitím zbrusu nové rakety Falcon Heavy vydá k Měsíci, který mají dokonce už obletět dva platící zákazníci. Není divu, že tyto plány jsou trnem v oku mnoha lidí, firem a organizací, však ještě před dekádou společnost SpaceX neznamenala nic a nyní chce vysílat "turisty" k Měsíci v době, kdy samotní Rusové plánují také začít brzy posílat do vesmíru platící zákazníky, ale pouze na Mezinárodní vesmírnou stanici.

Firmu SpaceX se tak jal kritizovat Vladimir Solntsev, generální ředitel společnosti RSC Energia, která je jedním z hlavních dodavatelů ruského vesmírného programu. Ten podotkl, že SpaceX není ve stavu, kdy může takovou misi vypravit, a to ani v roce 2020, natož pak už v příštím roce. Dodal, že "nikdo dosud neviděl plány, není připraven nosič a ani samotná vesmírná loď". SpaceX má samozřejmě lodi Dragon, respektive Crew Dragon, ale ty dle Solntseva jsou navrženy pouze na dosažení ISS a nemohou posloužit pro tak dlouhý a daleký výlet.

Vedle toho také uvádí, že ani Falcon 9 nemůže pro tyto účely posloužit a zde už je třeba zbystřit, neboť je obecně známý fakt, že budou využity právě mnohem výkonnější Falcon Heavy. Solntsev je tak úmyslně opomíjí, ale to možná jen z toho důvodu, že žádná z těchto raket dosud nestartovala. SpaceX nedávno pouze na zemi vyzkoušelo jejich jádro, čili hlavní středový stupeň, ale už na konci léta má nová těžká raketa poprvé startovat.

Co se týče plánů první mise SpaceX na Měsíc, ty má firma vyvíjet už řadu let, ale zveřejnila z nich jen velice málo. Právě samotná firma RSC Energia usiluje o to samé s pomocí modifikovaného Sojuzu, ale tyto snahy potkala už řada odkladů, i když Solntsev říká, že jeho firma má na rozdíl od SpaceX výhodu v tom, že už má k dispozici vhodný nosič i loď, stejně jako zkušenosti se 141 starty raket s lidskou posádkou. Vedle toho také uvedl, že jsou stále k dispozici tři místa v Sojuzech na ISS v roce 2019, které dostal Boeing od RSC Energia jako vyrovnání za podnik Sea Launch k přeprodání. Rusové věří, že si je nakonec převezme NASA a pokud by to snad nedopadlo, soukromých zájemců bude jistě mnoho.


RSC Energia přitom hodlá oživit program s vysíláním turistů na ISS, který probíhal mezi lety 2001 a 2009 a skončil s odchodem raketoplánů do důchodu. Raketoplány byly schopny jako jediné nahradit právě Sojuzy, ale do budoucna bude RSC Energie muset v tomto soupeřit nejen se SpaceX, ale také s Boeingem. Turistické lety na ISSmají pokračovat do roku 2024, ve kterém by stanice měla být opuštěna. Právě ve stejné době už má být připravena nová větší ruská loď s názvem Federace, a to pro 4 až 6 lidí, která má zajistit právě i turistické lety k Měsíci. Nakonec Solntsev prozradil, že se uvažuje o vyrobení automaticky řízené lodi Sojuz, která bude schopna se i s nákladem vrátit na Zemi, což dnešní Progress neumožňuje.

Zdroj: Space.com

reklama
Nejnovější články
Týdenní šance (29.5. - 4.6.) Týdenní šance (29.5. - 4.6.)
Chcete získat hodnotnou cenu za zodpovězení 3 otázek? Taková je naše Týdenní šance. Odpovězte do 4.6. správně na soutěžní otázky a zařaďte se do slosování o počítačovou skříň Cooler Master Silencio 452.
Dnes,  soutěž, Karel Polívka
Týdenní šance (22.5. - 28.5.) Týdenní šance (22.5. - 28.5.)
Získat hodnotnou cenu za zodpovězení 3 otázek? Taková byla od 22.5. do 28.5. naše soutěž Týdenní šance, v které jste mohli vyhrát počítačovou skříň SilentiumPC Brutus M25 Pure Black. Doplněno o vyhodnocení.
Dnes,  soutěž, Karel Polívka
Toshiba uvedla nová SSD XG5 se 64vrstvými 3D čipy Toshiba uvedla nová SSD XG5 se 64vrstvými 3D čipy
Společnost Toshiba dnes uvedla nové SSD disky XG5. Ty obsahují 64vrstvové 3D paměťové čipy TLC, díky čemuž se vyrábí i v kapacitách 1 TB. Slibují také velmi vysoké přenosové rychlosti přes 2 GB/s.
Dnes,  aktualita, Milan Šurkala
Chyba v souborovém systému NTFS shodí starší Windows Chyba v souborovém systému NTFS shodí starší Windows
Po mnoha letech existence souborového systému NTFS se přišlo na to, že obsahuje chybu, která dokáže dosti jednoduše shodit celý operační systém. Stačí jen přistoupit na speciální skrytý adresář.
Dnes,  aktualita, Milan Šurkala,  2 komentáře
Cryorig Taku: znovuobjevený desktop Cryorig Taku: znovuobjevený desktop
Cryorig loni na Computexu představil nové designy skříní, z nichž si zvláštní zájem návštěvníků vysloužila Taku. Tu můžeme označit za znovuobjevený klasický desktop, který neslouží jen pro uložení komponent, ale také jako stolek pod monitorem.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek