Servery jsou stejně naše, vzkazuje Intel NVIDII

Servery jsou stejně naše, vzkazuje Intel NVIDII
, , aktualita
Minulý týden NVIDIA vyčinila Intelu, který se chlubil výkonem svých akcelerátorů Xeon Phi a upozornila jej, že využíval staré benchmarky ukazující nesmyslné výsledky. Intel nyní opáčil v tom smyslu, že serverový trh je stejně jeho a GPU jsou na něm minorita.reklama
O co původně šlo? Intel na ISC High Performance zveřejnil prezentaci, která ukazovala výsledky benchmarků, dle nichž mají být akceletátory Xeon Phi výkonnější než GPU firmy NVIDIA, a to v hlubokém učení. Padlo také tvrzení o daleko lepší škálovatelnosti výkonu Xeon Phi, a to vše na základě benchmarků Caffe.

Na NVIDII tato prezentace jistě zapůsobila jako červený hadr, a tak se rozhodla na svém blogu reagovat trošku jízlivě. Upozornila Intel, že by došel k jiným výsledkům, kdyby držel krok s dobou a používal aktuální a ne rok staré benchmarky, které v této oblasti vypadají jako Donkey Kong vedle Crysis. Stejně tak vyvrátila tvrzení o mizerné škálovatelnosti GPU v oblasti hlubokého učení a doporučila Intelu, ať si nejdříve srovná a ověří fakta, než je vypustí do světa. Byli jsme pak zvědaví, jestli Intel tento políček přezíravě přejde, pokusí se argumentaci NVIDIE napadnout, nebo zaútočí jinak. C je pravda.

Reagoval Jason Waxman, mimo jiné viceprezident divize Data Center Group, který k tomu využil nedávno proběhlé Intel Developer Forum (IDF). Hned na začátku nezapomněl uvést, že Intelovské procesory jsou základ pro 97 % serverů určených pro strojové učení. Dále uvedl ve třech bodech, co se jeho firma chystá v této oblasti učinit dále:
  • podporovat open source frameworky a knihovny jako Caffe, Theano nebo Intel Math Kernel Library a Deep Learning SDK
  • přijít s novým akcelerátorem Xeon Phi, a to generace Knights Mill s podporou různých FP (variable precision) a "flexibilní" pamětí s vysokou kapacitou
  • další výsledky přinese akvizice firmy Nervana Systems, na jejíchž technologiích budou stavět inženýři stojící za vývojem CPU Xeon a Xeon Phi

Waxman vidí vedoucí pozici Intelu v oblasti AI jako rozhodující a i když se v poslední době mluvilo o hodnotě GPU pro strojové učení, fakt je, že pouze 3 procenta serverů pro strojové učení, které se dostaly v posledním roce na trh, využívají GPU. V další větě Waxman uvedl, že je pochopitelné, proč tyto údaje spojené s historií Intelu plnou vývoje nových úspěšných technologií znepokojují jeho konkurenci. Právě proto jsou dle něj spory nad zveřejněnými benchmarky pouze ztráta času. Krom toho, dle zavedené praxe Intel zakládá svá tvrzení na nejnovějších veřejně dostupných informacích a stojí si za nimi. Nakonec Waxman přihodil pár komentářů zástupců z Baidu a University of Washington, které vyzdvihují pozici intelu na poli AI.

Pokud bychom měli shrnout komentář Jasona Waxmana do jedné věty, zněla by asi takto: "Tůdle, my jsme stejně lepší". Jak asi zareaguje NVIDIA?

Zdroj: Intel
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek