www.svethardware.cz
>
>
>

SpaceX provedla zkušební zažehnutí Falconu 9, který přistál v květnu

SpaceX provedla zkušební zažehnutí Falconu 9, který přistál v květnu
, , aktualita
Soukromá společnost SpaceX se snaží mít na svém kontě co nejvíc úspěšných přistání svých raket. Tyto rakety pak bude následně využívat k dalším letům. Na první misi se chystá na podzim, proto byl proveden testovací zážeh motorů 1. stupně.reklama
Soukromá vesmírná společnost SpaceX je díky svým úspěchům v poslední době už hodně známá. Na svědomí ji má americký podnikatel Elon Musk, kterého je možné také znát ve spojitosti s automobilkou Tesla Motors. SpaceX se nyní zaměřuje hlavně na to, aby se jejich rakety daly běžně znovu využít, což by představovalo velkou revoluci v letech do vesmíru a také by tento krok ušetřil velkou spoustu nákladů, které se jinak musí vynakládat na nové a nové rakety.

Prvním krokem k opakovanému používání rakety musí být její úspěšné dosednutí zpět na Zemi po vykonané misi. To už se SpaceX několikrát povedlo, a to jak na souši, tak i na plovoucí přistávací plošině na moři. První přistání na souši se povedlo v prosinci minulého roku, na plovoucí plošinu dosedl poprvé Falcon 9 v pořádku v dubnu roku 2016. A i když SpaceX musela přestát i problémy, protože ne všechna přistání se podařila, zdá se, že je připravená vyslat Falcona 9 podruhé do vesmíru.

SpaceX totiž v Texasu provedla zkušební zažehnutí motorů prvního stupně rakety, které hořely po dobu 2 minut a 30 vteřin. Vše proběhlo bez problémů a nic tedy soukromé vesmírné společnosti Elona Muska nebrání v tom, aby pokračovala ve svých plánech. Ve videu je možné sledovat průběh celé akce.


Falcon 9 by se měl do vesmíru znovu podívat už v září nebo v říjnu. Který z několika Falconů 9, jež podnikly mise do vesmíru a bezpečně se vrátily zpět to ale bude a na kterém byl prováděn tento test? Společnost v tom má poměrně jasno. První raketa, která úspěšně přistála na pevné zemi, to nebude, protože ta je podle Elona Muska muzejním kouskem. Nebude se jednat ani o raketu, která poprvé zvládla dosednutí na plovoucí přistávací plošinu.

Do vesmíru se má opět podívat Falcon 9, přesněji Falcon 9 Full Thurst, který se úspěšně vrátil v květnu tohoto roku. Tato raketa na své misi měla za úkol na geostacionární dráhu vynést japonský satelit JCSAT-14, což se také zdařilo. Jestli se na podzim celá akce úspěšně povede, je zatím otázkou, okolnosti jsou ale pro SpaceX zatím příznivé.

Kromě opakovaných startů těch samých raket má SpaceX ještě další plány. Elon Musk už troufale plánuje, že jeho společnost předhoní vesmírnou agenturu NASA v cestě na Mars a první kosmonauty chce na rudou planetu vypravit už v roce 2024. Není však vůbec jisté, jestli se tento plán stihne dodržet.

Zdroj: engadget.com

Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth
Čínská armáda uvedla, že vynalezla kvantový radar, proti němuž by byla technologie stealth, do níž americká armáda investovala stovky miliard dolarů, naprosto bezradná. Číňané by tak výrazně ovlivnili poměr sil.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
O koupi Twitteru má zájem i Disney O koupi Twitteru má zájem i Disney
Samotná společnost Disney dle serveru TechCrunch nyní má vyjednávat s bankami, aby zjistila, zda si může dovolit akvizovat Twitter, jehož hodnota na burze nedávno prudce vzrostla. Co by z toho takový Disney ale mohl mít?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3 Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3
Herním světem v těchto dnech hýbe nová závodní hra Forza Horizon 3, kterou vydává Microsoft, a tak není ani divu, že se objevila speciální edice konzole Xbox One S. Ta je laděna do tvarů automobilu Audi R8, ovšem koupit si ji nemůžeme.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné
Společnost EIZO si připravila dva nové monitory z řady ColorEdge, které umožňují hardwarovou kalibraci obrazu a jsou určeny pro zpracování fotografií, videa a vůbec práci s grafikou. Co všechno nám nabídnou?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD
Samsung na Global SSD Summit v Koreji vedle nových modelů SSD 960 PRO a EVO odhalil také nové kontrolery, které mají změnit možnosti modelů SSD pro formát M.2. Jde o kontrolery Polaris, jež přicházejí s designem PoP (Package on Package).
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář