www.svethardware.cz
>
>

Stanford experimentuje se sendvičovými čipy

Stanford experimentuje se sendvičovými čipy
, , aktualita
Stanfordova univerzita se pochlubila se svým designem počítačových čipů, který sendvičově prokládá logické obvody s paměťovými, využívá vertikální spoje a slibuje velmi zajímavý pokrok týkající se výkonu.reklama
Vrstvení křemíkových čipů pochopitelně není nic nového, však přesně to nabízí například aktuálně používané paměti 3D V-NAND v produktech Samsung, jako je i nový SSD 850 EVO. Ovšem výzkumníci ze Stanfordovy univerzity se zabývají přeci jen něčím odlišným, než jsou prosté paměti typu NAND Flash.

V jejich sendvičové struktuře se mohou střídat čipy s logickými obvody s paměťovými čipy, přičem celek je na různých místech datově propojen, a tak dohromady tvoří mnohavrstvý 3D čip. Dle Phys.org by takový čip mohl poskytnout mnohem vyšší výkon než dnešní klasické procesory, GPU či SoC s rovinným designem. To pak jde ruku v ruce se slibem nízké spotřeby, pokud budeme mluvit s výkonem na watt a zajímavá je především možnost zapojit do samotného čipu paměti, jejichž integrace by mohla vyřešit problém s datovou propustností a odsunout dohady o vhodné šířce paměťové sběrnice s ohledem na složitost návrhu plošného spoje do minulosti. Ovšem nejde o paměti typu DRAM, stejně jako nejde o křemíkové čipy.
- klasický vs. vrstvený čip -


Zpráva o stanfordském výzkumu se opírá především o tři technologické průlomy. Jedním z nich je nová potřebná technologie pro výrobu čipů, dále nový typ paměti schopný vertikálního propojení a nakonec "radikální" technika pro jejich spojení s logickými obvody. Ovšem výzkumný tým je prý teprve v prvotních fázích vývoje, ale přesto je optimistický a mluví o škálovatelnosti výrobního procesu a velkém potenciálu, díky němuž by výsledné produkty mohly daleko předčit cokoliv, co je dnes k dispozici. Stanford ale už může ukázat prototyp vrstveného čipu a společně s výzkumnou prací jej představí ještě dnes EEE International Electron Devices Meeting (IEDM) v San Francisku.

Co se týče zeleně vyznačených spojích, pak zpráva mluví o nanovýtazích. Nejde totiž o nějaký druh sběrnice, ale o uhlíkové nanotrubičkové tranzistory (CNT), jež mohou procházet více vrstvami čipu. Uhlíkové nanotrubičky byly přitom použity i pro výrobu tranzistorů, z nichž se skládá celá logika. Použité paměti pak jsou typu RRAM (Resistive Random Access Memory), které na rozdíl od DRAM jsou stálé, takže nepotřebují napájení k tomu, aby si uchovaly informaci. Ty mohou být vyráběny při nižších teplotách než klasické paměti, což usnadní produkci celého čipu. Nejde totiž o křemíkové paměti, ale o paměti vyrobené s využitím titanu, hafnia a platiny. Jejich výhodou, stejně jako výhodou CNT logiky, má být velmi malá náročnost na energii a ve srovnání s křemíkovými čipy také zanedbatelná tvorba odpadního tepla.

Hlavní výhoda tohoto designu tedy tkví v technologii výroby i způsobu propojení a nelze jej dávat na stejnou úroveň s vrstvenými křemíkovými čipy, jež byly vyrobeny jednotlivě a následně teprv kladeny na sebe a propojeny elektrickými vodiči. Jde o vrstvení čipů přímo při výrobě, což umožní vytvořit mnohem více vertikálních spojů.

Zdroj: Phys.org
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  1 komentář
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek
Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony
Tento týden došlo k vydání VR SDK 1.0 pro platformu virtuální reality Google Daydream. Vývoj aplikací tak může naplno začít ještě předtím, než se na trhu objeví více než jeden podporovaný smartphone.
23.9.2016,  aktualita, Jáchym Šlik