www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Steam OS již podporuje API Vulkan, nejlepší ovladače má zatím NVIDIA

Steam OS již podporuje API Vulkan, nejlepší ovladače má zatím NVIDIA
, , aktualita
Společnost Valve oznámila, že její SteamOS již podporuje zbrusu nové API Vulkan, které Khronos nedávno vypustil do světa ve verzi 1.0. Společnost NVIDIA přitom už nabízí ovladače pro všechny hlavní operační systémy, a to zatím jako jediná.reklama
Vulkan 1.0 byl skupinou Khronos vypuštěn na trh v minulém týdnu společně s potřebnými nástroji pro vývoj aplikací a her. Toto API staví na práci, kterou odvedlo AMD při vývoji svého Mantle, takže trošku překvapivě je v tuto dobu na Vulkan nejlépe připravena NVIDIA. Ta již nabídla podporu tohoto API ve všech hlavních operačních systémech, mezi něž můžeme počítat Windows, Linux a Android. Ovladače firem ARM a AMD jsou navíc ve stádiu zkoušení a přezkoumávání, zatímco pouze ovladače firem NVIDIA, Intel a Qualcomm jsou nabízeny jako "conformant drivers". Nicméně i když NVIDIA v tomto závodu zatím vede, nepřináší jí to téměř žádný praktický užitek, leda prestiž. Vulkan si můžeme prakticky vyzkoušet, pokud je mi známo, pouze ve hře The Talos Principle, která je navíc dostupná jen v betaverzi.

Dnes tedy operační systém SteamOS již oficiálně a plně podporuje Vulkan a z výše uvedeného je jasné, že k tomu zatím potřebujeme grafiku od firmy NVIDIA a na ovladače AMD a Intelu se stále čeká. AMD sice poskytlo základ pro Vulkan, ovšem NVIDIA je samozřejmě také členem skupiny Khronos a navíc spolupracuje od roku 2013 na vývoji SteamOS, který spoléhal na OpenGL. Již před čtyřmi měsíci tak NVIDIA poskytla podporu svých karet pro SteamOS a Vulkan, takže není divu, že je nyní napřed, když v oné době dokázala prostá GeForce GTX 950 porazit i AMD Radeon Fury X. Spolupráce inženýrů Valve a NVIDIA tedy přinesla své ovoce, zatímco na dostupné ovladače AMD stále ještě čekáme. Na druhou stranu se nedá říci, že by grafická divize firmy AMD spala, jen se zaměřila na akutnější záležitosti, mezi něž závod o co nejrychlejší vývoj ovladačů pro zatím neexistující hry evidentně nepatří.

Raja Koduri, šéf grafické divize AMD, také poznamenal, že jeho firma pochopitelně spolupracuje v rámci skupiny Khronos na vývoji Vulkanu a označil specifikace Vulkan 1.0 za obrovský krok dopředu. Jenže to dle něj platí pro vývojáře a zatím ne pro spotřebitele. Nové API je tedy tu, můžeme si je vyzkoušet a poznat, že NVIDIA v této době nabízí kvalitnější ovladače a širší podporu operačních systému. Zatím to ale pro nás jako koncové uživatele ještě vůbec nic neznamená, ovšem všechny zmiňované firmy se shodují, že ve Vulkanu je obrovský potenciál, který v porovnání s ním nevýkonné OpenGL postrádalo

Zdroj: wccftech
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek