Stephen Hawking má další vzkaz lidstvu, promluvil i o umělé inteligenci

Stephen Hawking má další vzkaz lidstvu, promluvil i o umělé inteligenci
, , aktualita
Světoznámý fyzik Stephen Hawking má další řeč směrem k lidstvu. Jedná se o další varování, které navazuje na jeho řeč před šesti lety. Kromě lidstva obecně se zaměřuje i na velmi ožehavé téma umělé inteligence.reklama
Tomuto muži určitě stojí za to naslouchat. I přes těžkou nemoc, která napadla jeho nervový systém, se své vědy nevzdal, a proto dnes patří k jedněm z nejznámějších fyziků a vědců vůbec. Stephen Hawking se zajímá i o vesmír a jeho objevování, což dokazuje projekt, který má na svědomí. Projekt se nazývá Breakthrough Starshot a jeho cílem je vyslat malé robotické lodě na dalekou cestu k Alfě Centauri.

S lidmi komunikuje Stephen Hawking pomocí svého speciálního komunikačního zařízení od Intelu a v rozhovoru, který nedávno vedl, sdělil lidstvu svou další důležitou zprávu o tom, jak by se mělo chovat, že by mělo myslet na budoucnost a nebýt zkrátka takové, jako je v současnosti.

Rozhovor vedl Larry King, který britského fyzika zpovídal i o šest let dříve. Právě v tom rozhovoru Stephen Hawking lidstvo varoval, že v budoucnu může doplatit na svou vlastní chamtivost a hloupost. Nyní se tedy Larry King tázal, jestli se něco změnilo, Stephen Hawking však prohlásil svůj verdikt: "Rozhodně jsme se nestali méně chamtiví nebo méně hloupí."


V rozhovoru dále britský fyzik upozorňoval na další problémy, které lidstvo sužují. Mluvil především o narůstajícím znečistění a zvětšujícím se přelidnění: "Od našeho posledního rozhovoru vzrostl počet obyvatel o půl miliardy, konec je v nedohlednu. S tímto tempem to bude v roce 2100 jedenáct miliard. Za posledních pět let se znečištění ovzduší zvýšilo o 8 %. Více než 80 % obyvatel v městských oblastech je vystaveno nebezpečné úrovni znečištění ovzduší."

A nakonec Stephen Hawking zdůraznil i hrozbu, kterou pro lidstvo znamenají inteligentní stroje, podle něj není úplně dobré si s nimi zahrávat. Po prohlášení, že vlády používají AI ve vojenství a dávají nižší prioritu využití inteligentních strojů například v lékařství, řekl: "Umělá inteligence má potenciál se vyvíjet rychleji než lidstvo. AI by tak mohla koexistovat s lidmi. Jakmile ale stroje dosáhnou kritického stadia, kdy se budou schopné vyvinout samy, nemůžeme předvídat, zda jejich cíle budou stejné jako ty naše."

Podle Stephena Hawkinga tedy vlády a lidé obecně neberou jeho varování tak vážně, jak by měli. S tím, jak se umělá inteligence vyvíjí, si sice na samostatně myslící stroje budeme muset ještě nějakou dobu počkat, i tak je to ale důležité téma na zamyšlení.

Zdroj: IFLScience

Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat? Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat?
Už za necelý měsíc si budeme moci zahrát šestý díl hry Civilization Sida Meiera. Vývojářské studio Firaxis společně s 2K Games nyní oznamuje, jaké jsou minimální a doporučené specifikace pro PC. Stačit bude i slabší sestava.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA chystá 75W GeForce GTX 1050 a 1050 Ti NVIDIA chystá 75W GeForce GTX 1050 a 1050 Ti
Už dříve se objevily informace o chystané kartě NVIDIA GeForce GTX 1050, přičemž dnes už se můžeme podívat na očekávané specifikace také lepší verze s označením GTX 1050 Ti. Co nám tyto modely s TDP pod 75 W nabídnou?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
SSD pro PCIe mají před sebou světlou budoucnost plnou růstu SSD pro PCIe mají před sebou světlou budoucnost plnou růstu
Pokud existuje nějaká oblast spojená s PC trhem, kterou v nejbližších letech čeká prudký a stabilní růst, jsou to SSD. A zvláště ta, která jsou určena pro rozhraní PCI Express, jichž je na trhu naštěstí stále více. Co je tedy dle odhadů čeká do roku 2020?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek