www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Steve Ballmer se pustil do vedení Microsoftu a do univerzálních aplikací

Steve Ballmer se pustil do vedení Microsoftu a do univerzálních aplikací
, , aktualita
Bývalý CEO Microsoftu Steve Ballmer se na schůzi akcionářů pustil do současného vedení společnosti. Jednak se mu nelíbí způsob, jak firma informuje akcionáře o svých finančních výsledcích, jednak se mu nelíbí její strategie v oblasti mobilních telefonů.reklama
Začněme u toho z našeho pohledu méně zajímavého tématu – to je zpracování finančních výsledků společnosti. Microsoft včera pořádal schůzi svých akcionářů a Steve Ballmer – mimochodem největší individuální akcionář společnosti – označil způsob, jakým firma informuje akcionáře za hovadiny (použil doslova termín bullshit). Nelíbí se mu, že místo vykazování příjmů firma sděluje svým akcionářům tzv. run-rates, což jsou vlastně prognózy (respektive extrapolace) budoucích výsledků na základě současných výsledků.


Steve Ballmer
Foto: Rex Features


Takže to méně zajímavé máme za sebou a můžeme se podívat na jeho řekněme marketingově-technické připomínky. Stevu Ballmerovi se nelíbí koncept univerzálních aplikací, respektive nevěří mu. Místo toho pokládá za správnou cestu emulaci Androidu, která by umožnila provoz aplikací ve Windows 10 Mobile. Jenže právě tenhle směr vývoje Microsoft nedávno zmrazil (čtěte tady), ne-li definitivně zastavil.

Abych to vysvětlil podrobně, Microsoft původně měl pět strategií jak překonat nedostatek aplikací pro mobilní verzi desítek, který je jedním z důvodů jejich malého tržního podílu. Microsoft se vlastně točí v začarovaném kruhu – vývojáři nevyvíjejí aplikace pro Windows 10 Mobile, protože není dost uživatelů. Uživatelů je málo, protože je málo aplikací. Ale zpátky k těm strategiím, jak jsem už napsal, je jich pět:
  • Nově napsané univerzální aplikace, které poběží od mobilu po desktop – pro vývojáře to znamená začít od víceméně od začátku.
  • Emulace Androidu (spíše jakási pseudoemulace) a spolu s ní částečné přeportování aplikací z něj do prostředí Windows – kódové jméno Project Astoria.
  • Přeportování aplikací z iOS založené na překompilování kódu – kódové jméno Project Islandwood.
  • Přeportování původně desktopových aplikací do prostředí mobilních Windows – kódové jméno Project Centennial.
  • Zabalení webových aplikací do jakéhosi balíčku, který poběží na mobilních Windows – kódové jméno Project Westminster.
Takže Stevu Ballmerovi se, abych to připomněl, nelíbí první možnost, ale preferoval by pokračování Projectu Astoria. Zatímco Microsoft podle všeho sází na univerzální aplikace a na Project Islandwood. Ballmerovo rýpání bychom ale neměli podceňovat, protože může v případě, že se Microsoftu v budoucnu nebude finančně dařit, strhnout i další akcionáře.


Univerzální aplikace


V behaviorální ekonomii (mix ekonomie a psychologie) se takovému chování říká „stádní“ a takhle vzniklé „stádo“ akcionářů se obrazně řečeno může relativně snadno rozběhnout za nespokojeným Ballmerem a nadělat víc škody než užitku.

Proč si myslím, že „zdivočelí“ akcionáři mohou napáchat škodu? Protože mi sázka na univerzální aplikace a na přeportování aplikací z iOSu připadá aspoň prozatím celkem racionální. Aplikací pro iOS je přehršel, velká řada z nich je kvalitních a ze všech čtyř výše popsaných projektů vypadá právě Islandwood jako nejméně komplikovaný. Ani vývoj univerzálních aplikací od nuly nemusí být zas až takový problém.

Proč? Zkuste si představit typickou mobilní aplikaci. Velmi často to není bůhvíco strašně složitého a rozsáhlého. Mnohdy to je výborný nápad a trocha programování. No a nápady už jsou venku a vlastně „jen“ stačí napsat příslušnou univerzální aplikaci. Na druhou stranu mi mnohem problematičtější připadá, jak to udělat, aby se s takovou aplikací dobře pracovalo prstem na mobilu i s myší a klávesnicí na desktopu. Tady může být zakopaný pes…

Ale to už je věc Microsoftu a vývojového prostředí i samotných programátorů aplikací.

Zdroj: ZDNet
Nejpopulárnější operační systémy
reklama
Nejnovější články
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  6 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře