www.svethardware.cz
>
>
>

Trojhvězdný systém obsahuje jednu z nejpodivnějších planet

Trojhvězdný systém obsahuje jednu z nejpodivnějších planet
, , aktualita
Máme na mysli hvězdný systém, který ani nedostal "pěkné" jméno. Jde o HD 131399, na nějž se zaměřil Very Large Telescope provozovaný organizací ESO (European Southern Observatory) a využil pro to nástroj SPHERE.reklama
Do organizace European Southern Observatory patří také Česká republika, která se přidala k ostatním členským zemím v roce 2007, přičemž samotná ESO byla založena již v roce 1962. Ta nyní mimo jiné provozuje také Very Large Telescope (VLT) umístěný v poušti Atacama (severní Chile) a v jeho výbavě je také nástroj SPHERE, čili Spectro-Polarimetric High-Contrast Exoplanet Research. Právě ten se tak specializuje na výzkum exoplanet a díky němu se můžeme podívat na následující obrázek systému HD 131399.

Tento systém se skládá z celkem třech hvězd, a to HD 131399A a pak tu jsou na obrázku poblíž sebe hvězdy B a C, přičemž vedle nich je tu také jasně patrná planeta HD 131399Ab. Co je na ní tak podivného a zajímavého? Už to, že sama o sobě září tak silně, že ji bylo možné zachytit přímo. Dle zjistění astronomů je stará pouze 16 milionů let a za tu dobu se jí prý nějakým způsobem podařilo se od své mateřské hvězdy vzdálit na 80 astronomických jednotek (AU: vzdálenost Země - Slunce). Tato hvězda je přitom jen o trošku větší než naše Slunce a ve vzdálenosti 300 až 400 AU od ní se nachází další dvě zmíněné hvězdy.

V tomto případě se tak planeta nachází mnohem blíže ke svým hvězdám než jiné známé exoplanety, pokud tedy mluvíme o vícehvězdných systémech. Příkladem může být Fomalhaut b (první exoplaneta přímo spatřená Hubbleovým teleskopem),jež krouží kolem své hlavní hvězdy ve vzdálenosti 300 AU. Další pár hvězd je ale vzdálen více než 57 tisíc AU, což je téměř jeden světelný rok. V případě systému HD 131399, pokud bychom jej měli porovnat s tím naším, by planeta byla někde v oblasti Kupierova pásu (oblast za Neptunem), zatímco páreček dalších hvězd by se nacházel ve vnitřním Oortově oblaku.

Nyní se astronomové zaměří na to, jakou má exoplaneta HD 131399Ab oběžnou dráhu. Pokud bude zvláště excentrická, mohlo by to znamenat, že se zformovala blízko u své hvězdy a byla odsunuta vlivem dosud neobjevené planety v systému. Existuje i malá šance, že vznikla u dvou vzdálenějších hvězd a postupně se dostala blíže k hlavní hvězdě. Ve prospěch této možnosti ale nevypovídají dosavadní zkušenosti, i když na druhou stranu je tento systém tak atypický, že by mohl překvapit i v tomto ohledu.

Systém HD 131399 se od nás nachází nějakých 320 světelných let, což je dostatečně blízko na to, aby se astronomové zaměřili na složení jeho atmosféry. Zatím předpokládají, že je tři až pětkrát hmotnější než Jupiter a může obsahovat vodu nebo metan v atmosféře. Uvidíme, zda nepřijdou na něco nového, co by vznik mladé exoplanety osvětlilo.

Zdroj: Astronomy
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě
Vypadá to, že zájem o hru No Man’s Sky jen tak nevyprchá, jen ten zájem nebude takový, jak by si její tvůrci přáli. Advertising Standards Authority ve Velké Británii už prošetřuje to, co lidé z Hello Games slibovali i slibují a co hra opravdu poskytuje.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek