www.svethardware.cz
>
>
>

TSMC už umí 10nm čipy, kdy chce odstartovat produkci?

TSMC už umí 10nm čipy, kdy chce odstartovat produkci?
, , aktualita
Tradiční partner firmy NVIDIA a jiných významných IT společností, TSMC, vyrobil první funkční prototyp 10nm čipu. Od něj je ale ještě dlouhá cesta k odstartování masové výroby, takže jaký vývoj můžeme očekávat?reklama
Společnost TSMC už dříve v tomto roce uvedla, že v příštím roce začne vyrábět čipy pomocí 10nm procesu FinFET, což se dnes potvrzuje. Nicméně má jít o tzv. risk production, čili ne o plně odladěný výrobní proces a to ještě pouze za předpokladu, že všechno půjde podle plánu. A takovýto bezproblémový vývoj nových výrobních technologií není v posledních letech zrovna obvyklý, takže je pravěpodobné, že nastane zpoždění.

Dle optimistické předpovědi tedy TSMC začne s omezenou výrobou 10nm čipů někdy v druhé polovině příštího roku a jako obvykle se nejdříve využije pro produkci nízkospotřebových čipů, jako jsou SoC pro mobilní telefony a podobně. Zde se spekuluje, že TSMC by mohlo vyrábět 10nm SoC A10 pro firmu Apple. Výroba výkonných čipů, tedy třeba GPU, nastane až po dlouhé době.

Firma TSMC ohlásila svou schopnost vyrábět 10nm funkční čipy na 52. Design Automation Conference a uvedla, že jde o velmi důležitý průlom na cestě k masové produkci, což je logické. Konkrétně mluvila o procesu CLN10FF+, který má být oproti 16nm FinFET+ mnohem lepší z toho hlediska, že dokáže na stejný prostor vměstnat o 110 % více tranzistorů. Na druhou stranu se tomu ani nelze moc divit, protože v případě firmy TSMC je 16nm proces v tomto ohledu stejný jako 20nm. Co se týče ostatních vlastností, pak opět v porovnání s 16nm FinFET+ má 10nm zajistit o 20 procent vyšší takty při stejné spotřebě nebo o 40 % sníženou spotřebu při stejných taktech.

Výrobní linka schopná produkovat 10nm čipy už je připravována ve Fab 12 a celý tento několikaměsíční projekt má TSMC stát přibližně miliardu dolarů. Na konci tohoto roku by linka měla být sestavena a od té doby se bude pracovat na spuštění provozu. No a za necelý rok chce TSMC začít stavět zbrusu novou továrnu Fab 15, která už bude od začátku určena pro 10nm linky.

Nyní tedy začíná další velký závod, jehož vítězem bude ten, kdo svým zákazníkům nabídne 10nm proces jako první. Ve hře je zcela jistě ještě Samsung, který již na konci května ukázal svůj první wafer s 10nm čipy, ale v jeho případě jsme se zatím nedozvěděli, kdy má výroba odstartovat. To by se ale stejně rovnalo věštění z křišťálové koule. Co se týče Intelu, ten zrovna není obvyklým smluvním výrobcem čipů pro další firmy, ale co není, může být. V jeho případě se očekává nástup 10nm technologie někdy v roce 2017, takže z tohoto pohledu už to nevypadá, že by měl mít Intel nějaký náskok, jaký má dnes se svým 14nm procesem.

Zdroj: wccftech
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi
Vesmírná sonda patřící Evropské kosmické agentuře včera po poledni slavnostně ukončila svou dlouhou pouť vesmírem. V závěru své dvanáctileté mise sonda dopadla na kometu, ze které sbírala data.
Dnes,  aktualita, Kateřina Hoferková
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  7 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek