Umělá inteligence Googlu hraje staré plošinovky

Umělá inteligence Googlu hraje staré plošinovky
, , aktualita
Umělá inteligence vytvořená vývojáři z DeepMind od Googlu musí mít také sama chuť se učit. Výzkumný tým ji proto naprogramoval tak, aby se při hraní hry Montezuma's Revenge cítila motivovaná zvítězit.reklama
Trénování umělé inteligence na hrách je dobrý způsob, jak ji přimět se učit. Právě schopnost učení, jakou mají lidé, je to, co se vědci v poslední době snaží umělou inteligenci naučit, protože člověk v tomto ohledu vyniká stále mnohem víc. Lidé jsou totiž schopní se věci naučit pouze z jediného příkladu, umělá inteligence v těchto věcech ještě pokulhává. Výzkumný tým z DeepMind od Googlu proto nechává svou umělou inteligenci hrát staré hry.

Umělá inteligence od Googlu AlphaGo už v deskové hře Go porazila lidského světového šampióna Lee Se-dola, nyní vědci nechávají umělou inteligenci hrát staré hry od Atari, jako je Montezuma's Revenge. Hry tohoto typu totiž vyžadují i plánování, a proto nejsou pro umělou inteligenci nijak jednoduché. Ta z toho důvodu ale potřebuje stejně jako lidé ke hraní nějakou motivaci.

Nyní se proto vědci snaží, aby jejich umělá inteligence DQN hru nejenom suše hrála, ale aby ji hra i pohltila a DQN ji opravdu chtěla dohrát - dostaví se pak lepší výsledky, protože se bude více snažit. Zvědavost a motivace jsou u umělé inteligence vyvolány pomocí systému odměn, které přichází, když umělá inteligence objevuje ve hře další a další věci.


Atari hra Montezuma's Revenge byla pro umělou inteligenci od Googlu oříškem, starší verze, které chyběla motivace, prozkoumala jen dvě místnosti ve hře. Nová verze umělé inteligence, která už měla naprogramovanou i motivaci, prošla 15 místnostmi z celkových 24 a první místnost zvládla pokořit na čtvrtý pokus. S motivací tedy přišel viditelný pokrok při zvládání nejrůznějších nástrah. Jakmile si DQN od Googlu jednotlivé místnosti natrénovala, prošla do další místnosti už bez problému.

Tyto speciální algoritmy, které DQN od Googlu používá, by mohly mít v budoucnu využití ve fyzickém světě například u robotů. Roboti by se díky nim učili chodit nebo třeba řídit auto. Prozatím se však plánuje nechat umělou inteligenci od Googlu hrát další, komplikovanější hry jako StarCraft.

Zdroje: theverge.com, engadget.com

Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  7 komentářů
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře