AlphaGo zvítězila nad světovým mistrem Lee Se-dolem

AlphaGo zvítězila nad světovým mistrem Lee Se-dolem
, , aktualita
Lee Se-dolova porážka už je jistá. I když zatím ještě nebyly odehrány všechny hry velkého utkání mezi člověkem a umělou inteligencí, světový šampion už nemá šanci počítačový program od Googlu porazit.reklama
V jihokorejském Soulu se odehrály zatím tři z pěti plánovaných her v Go, ale už je jasné, kdo vyhraje. Umělá inteligence od Googlu totiž vede 3:0, takže Lee Se-dol už nemůže toto skóre obrátit ve svůj prospěch.

Když se muž a AlphaGo utkali v první hře, ze začátku Lee Se-dol dokonce vedl, poté ho ale AI těsně porazila. Ve druhém utkání už proti umělé inteligenci neměl šanci a tato třetí hra vypadala hodně podobně. Podle jednoho z Leeových trenérů hrála AlphaGo od začátku až do konce velmi konzistentně, zatímco jihokorejský mistr je přeci jen člověk.

Není to ale tak, že by světový mistr v Go hrál špatně - naopak, podle expertů předvedl jednu z nejlepších her, ale počítač ho i tak porazil ve velkém stylu.

Umělá inteligence AlphaGo byla vyvinuta britskou společností DeepMind, kterou později, v roce 2014, koupil Google. Zatím se nikomu nepovedlo ji porazit, protože je schopná se z odehraných her sama učit a napravovat své vlastní chyby, Lee Se-dolovi ale pořád zbývají ještě celá dvě utkání.

Lee Se-dol má za sebou s čínskou deskovou hrou Go velmi dlouhou kariéru, ani to mu však nepomohlo k vítězství nad počítačem. Jisté není ani to, jestli se mu podaří vyhrát nad AlphaGo alespoň jednu hru. Jinak by to totiž znamenalo 100% vítězství inženýrů od Googlu - stejně jako u evropských mistrů minulý rok.

Zdroj: BBC, zdroj obrázku: Wikimedia
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  1 komentář
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek
Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony
Tento týden došlo k vydání VR SDK 1.0 pro platformu virtuální reality Google Daydream. Vývoj aplikací tak může naplno začít ještě předtím, než se na trhu objeví více než jeden podporovaný smartphone.
23.9.2016,  aktualita, Jáchym Šlik