www.svethardware.cz
>
>

ViaSat vyvíjí satelity pro terabitový Internet

ViaSat vyvíjí satelity pro terabitový Internet
, , aktualita
Dostat vysokorychlostní Internet do vzdálených končin světa je s využitím pozemních komunikačních cest příliš nákladné a obtížné. Proto se objevují nové způsoby jako Google Project Loon, ale vývoj satelitů také neustrnul.reklama
Project Loon firmy Google počítá s nasazením tisíců balónů, které vydrží vysoko v atmosféře po několik měsíců až půl roku a zajišťují zatím spojení pomocí mobilních technologií a především LTE. Google se chystá své balóny nasadit třeba na Srí Lance, která se má díky nim už za několik týdnů stát po maličkém Vatikánu teprve druhou zemí se stoprocentním pokrytím signálem LTE.

Jak se to ale má se satelity? Ty pochopitelně takové ambice nemají a poslouží spíše jako součást páteřní komunikace, což znamená vysokorychlostní přenosy dat. Společnost ViaSat chce svou další generaci satelitů ViaSat-3 připravit společně s americkou firmou Boeing a slibuje propustnost jednoho terabitu za sekundu. Nicméně na přiloženém obrázku vidíte ještě ViaSat-2, který tedy představuje starší generaci, jež však v této době teprve čeká na nasazení. Mělo by se tak stát během několika měsíců pomocí rakety Falcon 9 společnosti Space X. ViaSat-2 mají nabídnout cca třetinovou datovou propustnost plánovaných ViaSat-3.

Společnost ViaSat udává, že až bude její nová flotila satelitů umístěna na oběžnou dráhu, zdvojnásobí datovou propustnost, kterou tvoří kombinace cca 400 komerčních komunikačních satelitů, jež již na orbitě fungují. Mluvíme tedy již o generaci ViaSat-3, díky níž by se mělo mezi domácnosti více rozšířit širokopásmové internetové připojení s propustností 100 Mb/s. Počítá se především s připojením oblastí, kde není jiná alternativa, jak se dostat k širokopásmovému připojení. Tamní zákazníci si pak jistě nebudou moc stěžovat na nevýhody takového připojení, tedy především delší pingy než při využití pozemního způsobu.

ViaSat nechce nabízet vysokorychlostní připojení pouze domácnostem. Ještě lepší služby než prostých 100 Mb/s chce nabídnout firmám, což se týká třeba ropných plošin a půjde o 1Gb/s připojení. Stejně tak by ze služby mohly profitovat letecké společnosti, které by cestujícím nabídly rychlejší konektivitu. Firma prozradila, že na dvou satelitech ViaSat-3 se již pracuje a experti z Boeingu předpokládají, že budou připraveny na vypuštění do konce roku 2019. ViaSat by tak měla výhodu v dřívějším nasazení své technologie, která asi bude částečně konkurovat plánu Elona Muska vypustit na oběžnou dráhu tisíce mikrosatelitů.

Zdroj: Extremetech
Nejpopulárnější access pointy a routery
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře