www.svethardware.cz
>
>
>
>

Vliv pamětí DDR4-3200 na výkon. Stojí to za to?

Vliv pamětí DDR4-3200 na výkon. Stojí to za to?
, , aktualita
V tomto roce můžeme očekávat větší rozšíření pamětí typu DDR4, které budou z nejvyššího high-endu sestupovat i do mainstreamu. Otázkou ale je, nakolik se vyšší frekvence projeví na skutečném výkonu v aplikacích.reklama
DDR4 paměti oficiálně vstoupily na trh v roce 2014 s příchodem procesorů Intel Haswell-E. V tomto roce by se DDR4 mělo stát standardem. Dosud u pamětí platilo, že s nižší latencí a vyšší frekvencí byl dostupný i větší výkon. Většina DDR4 pamětí však má latence vyšší než u DDR3, a proto je otázkou, jak je výkon škálovatelný při zvýšení obou parametrů. Na základě benchmarků serveru Anandtech to vypadá, že výhody přechodu z DDR4-2133 na DDR4-3200 jsou poměrně malé. Drtivá většina aplikací a her pro spotřebitele vykazuje zisky mezi 0 až 5 %. Samozřejmě se dají najít výjimky, které by se tomuto trendu vzepřely, ale většinou jde o testy se zapojením v SLI nebo o databázový benchmark Redis, kde byl zaznamenán 16% nárůst.


Kingston HyperX Predator DDR4


Moderní procesory a software jsou navrženy tak, aby skryly nebo zmenšily dopad latencí (jak dlouho to trvá CPU k zahájení načítání dat) a dávají důraz na vysokou přenosovou rychlost díky vysoké frekvenci (kolik informací lze přenášet současně). V minulosti, když měly CPU velmi malé L1 nebo L2 cache, měla latence hlavní paměti a její frekvence obrovské dopady na výkon, protože to určovalo, jak rychle mohlo CPU získat data a spustit nad nimi výpočet.

Nové paměti RAM mají tendenci k vyšším latencím přístupu výměnou za větší přenosovou rychlost (danou vyšší frekvencí). Dnes však výkonu napomáhá příchod velkých vyrovnávacích pamětí (cache paměti procesoru L1, L2 i L3), spekulativní funkce prefetch (načítání dat ještě dříve než jsou požadována) a on-die řadiče paměti přímo v procesoru. Různé cache na CPU jsou navržené tak, aby omezily potřebu přistupovat k hlavní paměti RAM a spolu s paměťovým řadičem (u AMD i Intelu) snížily čekací doby v porovnání s předchozími systémy. To všechno spolu zmírnilo dopad zvýšení latencí DRAM pamětí ve většině případů a snížilo také vliv vyšších frekvencí pamětí RAM na celkový výkon.

Od nadcházejících technologii jako jsou HBM a HMC se očekává, že výrazně zlepší výkon počítače právě proto, že překračují některé z konstrukčních limitů běžných DRAM pamětí, které brání jednoduchému zvýšení rychlosti. Schopnost předat více současných požadavků na různé bloky RAM by mohl dramaticky snížit latenci ve vícevláknových operacích, a to by mělo umožnit o mnoho rychlejší běh těchto programů.

Otázkou je, zda tedy přejít na DDR4. Nedostatek navýšení výkonu v běžných desktopových aplikacích vysvětluje, proč nevidíme tlak výrobců na přechod k DDR4. Průmysl se dívá směrem k novým architekturám pro vylepšení budoucích standardů RAM. To vysvětluje, proč se víc mluví o LPDDR4 než o konvenčním DDR4. Jak DDR4 tak i LPDDR4 mají vylepšenou spotřebu, ale tato vylepšení jsou důležitější u tabletů a smartphonů, kde se každý ušetřený mW promítá do lepší životnosti baterie.

Připomeňme, že DDR4 využívají standardní napětí 1,2 V, zatímco DDR3 potřebovaly 1,5 V a jak ukazuje graf nahoře, při stejné výrobní technologii klesla spotřeba DDR4 paměťového modulu o 2 W proti úsporným DDR3L pamětem. DDR4 pro stolní počítače, servery a notebooky budou mít svůj význam, ale zisky jsou spíše postupné než revoluční. Hlavní výhoda DDR4 bude pro uživatele, kteří potřebují mít v systému obrovské množství paměti a hodí se jim 16 až 64GB paměťové moduly. Toto nové paměti DDR4 umožňují, více z toho ale budou těžit spíše servery než běžné počítače.

Zdroje: ExtremeTech, AnandTech
Nejpopulárnější paměti
reklama
Nejnovější články
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě
Vypadá to, že zájem o hru No Man’s Sky jen tak nevyprchá, jen ten zájem nebude takový, jak by si její tvůrci přáli. Advertising Standards Authority ve Velké Británii už prošetřuje to, co lidé z Hello Games slibovali i slibují a co hra opravdu poskytuje.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek