Výrobci řadičů očekávají rychlé přijetí USB 3.1

Výrobci řadičů očekávají rychlé přijetí USB 3.1
, , aktualita
A označením "USB 3.1" nemyslí jen klasickou verzi, ale i Typ-C, který nabízí oboustranný konektor. Ten by mohl být zásadním tahounem nové generace USB, navíc port Typu-C je používán i jako konektor pro nový Thunderbolt 3.reklama
USB 3.1 je na trhu již celkem dlouho, nedá se ale říct, že by zatím udělalo díru do světa, a to i přestože nabízí lepší vlastnosti než USB 3.0. Například 2násobnou přenosovou rychlost nebo lepší správu napájení. Co brání 3.1 v rozletu?

První zádrhel je v tom, že zatím není nativně podporována, podpora přichází až s procesory Skylake, takže předchozí generace čipsetů musí volit řešení s řadiči na další kartě nebo speciálně integrovanými. Taková řešení jsou samozřejmě k dispozici, ale kromě omezeného množství produktů odrazuje i cena, která ale jde pomalu dolů.

Dalším omezením je nedostatek periferií pro nové USB 3.1 - proč kupovat kartu s řadiči, když k ničemu nebude? Situace se ale pomalu mění.

Důležitým milníkem bylo, že s klasickým Typem-A, který je zpětně kompatibilní s USB 3.0 a níže, přišel i Typ-C. Ten totiž může sjednotit konektory počítačů a mobilních zařízení, navíc ho bude lehčí umístit do již tak příliš tenkých ultrabooků.

Další přelom nastal, když na novém MacBooku Air Apple použil jen jediný konektor pro vše, USB Typ-C. A protože se jedná o přístroj, který si tradičně kupuje hodně lidí, výrobcům periférií nezbylo nic jiného, než začít využívat Typ-C (nebo na něj napasovat speciální HUB).

A posledním a možná nejdůležitějším milníkem, který značí zářnou budoucnost USB Typu-C, bylo představení nového Thunderboltu 3, který využívá právě tohoto konektoru.

Takže díky tomuto konektoru a řadiči pro Thunderbolt 3 může jediný konektor plnit několik funkcí: USB ve verzi 3.1, 3.0 i 2.0, potom Ethernet, výstup zvuku, HDMI, eSATA nebo FireWire.

Dále tohoto konektoru začínají využívat i mobilní přístroje, i když je na trhu jen málo zařízení, mezi které můžeme zařadit Nokii N1 a OnePlus Two. Podle výzkumů Intelu ale další rok počet zařízení s tímto konektorem stoupne na číslo 30.

"Očekáváme, že si počítače velmi rychle osvojí Thunderbolt 3 kvůli propojení konektoru Thunderboltu a USB 3.1 Typu-C, čímž se zajistí propojení s mnoha zařízeními jedním kabelem," řekla Anna Cheng, představitelka Intelu. "Během příštího roku očekáváme více než 30 notebooků a ultrabooků s tímto řešením."

Společnosti jako Asmedia Technology, Etron Technology a Via Labs navíc chystají nabídnout řešení s Typem-C, jakmile na to bude trh připravený a jakmile bude tento port rozšířenější.

Zdroj: KitGuru
Nejpopulárnější základní desky
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře