www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>

Výrobci základních desek: kdo přežil a kdo ne

Výrobci základních desek: kdo přežil a kdo ne
, , článek
Základní desky jsou jako jedna z nejdůležitějších částí počítače stále velkým tématem, a tak se podíváme na jejich vývoj s ohledem na výrobce. Při té příležitosti si připomeneme ty, kteří už tu nejsou.reklama
Existují různá období vývoje osobních počítačů, v nichž můžeme mluvit o dominanci určitých výrobců základních desek, kteří nemají svou pozici nikdy jistou, stejně jako ostatní výrobci počítačového hardwaru. Však takový Abit, kdysi velmi oblíbená firma vyrábějící kvalitní základní desky, svůj souboj s ostatními prohrál, ustoupil ze scény a nakonec během roku 2008 zkrachoval. Z trhu přitom zmizel velmi rychle, stačil mu na to z našeho hlediska právě jen rok 2008, na jehož začátku ještě představoval nové modely.
- základní deska PCChips P33G se sadou SiS671FX - výbava pro Core 2 Duo


Vedle výrobců základních desek můžeme vzpomínat také na výrobce čipových sad, jejichž modely pro procesory Intel a AMD již bez výjimky patří jen do minulosti, k čemuž však nepřispěl konkurenční boj mezi nimi samotnými, ale spíše vývoj PC hardwaru směřující k čím dál větší integraci funkcí čipových sad do procesorů. Takový Intel už postupem času ztratil zájem na tom, aby jiní výrobci jako SiS nebo VIA produkovali čipové sady pro jeho procesory, a tak jim prostě neumožnil je dále vyrábět, a stejnou cestou se vydalo i AMD. Nedá se přitom říci, že by to bylo k neprospěchu věci, však mnozí, kteří se na přelomu tisíciletí potýkali se základními deskami značky PC Chips s čipy SiS (a samozřejmě nejen s nimi), by mohli vyprávět, co to jsou skutečné problémy s kompatibilitou hardwarových komponent. Problémy se ale v těchto dobách nevyhýbaly ani renomovaným výrobcům a můžeme říci, že dnes se s nekompatibilitou komponent setkáme spíše výjimečně, a situace je tak daleko lepší.
- Abit AX78 (AMD 770 + SB600) - jedna z posledních desek této firmy -


Jací výrobci desek nám tedy dnes zbyli? Z pohledu do nabídek českých obchodů by se mohlo zdát, že jich je jen pár, a to konkrétně ASRock, Asus, Gigabyte a MSI. Dnes jde skutečně o čtveřici nejvíce viditelných výrobců základních desek a řada obchodů se omezuje právě na ně, ale to neznamená, že nelze koupit také desky od jiných výrobců, a to především firem EVGA, Sapphire, SuperMicro, Biostar či Tyan. Z toho jsou firmy SuperMicro a Tyan spíše výrobci serverových desek a EVGA i Sapphire u nás nenabízí ani deset modelů.

Anketa: Nejoblíbenější výrobce základních desek: pořadí Gigabyte, Asus, MSI, ASRock

Co se tedy týče hlavních výrobců základních desek ATX pro desktopové počítače, máme tu celkem 5 hlavních: velkou čtyřku ASRock, Asus, Gigabyte, MSI a pak Biostar. Co se tedy podělo se značkami jako EPoX, Abit, DFI, ZOTAC, XFX, Shuttle, Soltek, PNY, Leadtek, Soyo či Chaintek? Některé prostě zanikly a jiné jen přestaly vyrábět desky pro maloobchod či je už nenabízí na našem trhu. My se v dnešním článku podíváme také na historii některých z nich. Ale nedříve ke zmíněné velké čtyřce, která má podobné zaměření, ale i původ.

Zajímá Vás něco o produktech Gigabyte?


Zeptejte se v našem diskuzním fóru! Ve spolupráci se společností Gigabyte jsme vytvořili podpůrné fórum pro jejich produkty, v němž na Vaše otázky odpovídá její zástupce. Pokud Vás o produktech Gigabyte něco zajímá, neváhejte do této sekce napsat (je nutné být na fóru přihlášený).

Nejpopulárnější základní desky Gigabyte
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře