www.svethardware.cz
>
>

Vyroben byl první funkční prototyp baterie Lithium air

Vyroben byl první funkční prototyp baterie Lithium air
, , aktualita
Čas od času se objeví nová technologie týkající se baterií, která slibuje zajímavé vlastnosti a pokrok oproti dnes používaným Li-ion a dalším typům. Nyní se podařilo vyrobit baterie Lithium air, jež se do této doby pohybovaly jen v teoretické rovině.reklama
Nedávno se podařil průlom v oblasti draslíkových baterií, jejichž výroba byla dlouhých 80 let považována za nemožnou. Netrvalo to ani měsíc a máme tu další novinku, která se týká dosud pouze teoretických baterií Lithium air (Li-air). Tyto baterie pracují na principu oxidace lithia na anodě a redukce kyslíku na katodě a poprvé se o nich začalo mluvit v 70. letech jako o jednom z možných zdrojů energie pro elektrovozy. Vědci se ale o tuto technologii začali více zajímat až s koncem prvního desetiletí nového tisíciletí, a to díky novým materiálům i celkově vyšší propagaci obnovitelných zdrojů energie. Jejich největším potenciálem je velice vysoká měrná energie, tedy poměr kapacity na hmotnost baterie, který je prý srovnatelný s benzinem. To díky tomu, že tyto baterie si berou potřebný kyslík z okolního vzduchu.

Fungující prototyp baterie Li-air se podařilo vyrobit výzkumníkům z univerzity v Cambridge. Jejich baterie dosáhla vysoké energetické hustoty (přesná čísla zveřejněna nebyla), přičemž dle zatím provedených testů je možné tuto baterii dobít více než 2000x. To představuje významný pokrok v této technologii, na němž se může dále stavět. Dle zástupců univerzity se ještě nepodařilo vyřešit všechny překážky, ale dle dosavadních výsledků už lze vidět cestu vedoucí ke konečnému produktu. To ale bude ještě trvat, a to dle odhadů přibližně deset let.

Pokrok v technologii Li-air byl uskutečněn právě díky novým materiálům a konkrétně díky vysoce porézní uhlíkové elektrodě vyrobené z grafenu s různými příměsemi. Máme tu tedy další slibnou technologii týkající se baterií, ale snad se taky dočkáme toho, že bude některá z nich už uvedena na trh a nabídne oproti dnešním Li-ion či Li-pol něco navíc, ať už jde o lepší poměr kapacity a hmotnosti/velikosti, nižší cenu nebo třeba rychlejší nabíjení. Ideálně tedy vše dohromady.

Zdroj: Cambridge
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi
Vesmírná sonda patřící Evropské kosmické agentuře včera po poledni slavnostně ukončila svou dlouhou pouť vesmírem. V závěru své dvanáctileté mise sonda dopadla na kometu, ze které sbírala data.
Dnes,  aktualita, Kateřina Hoferková
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  7 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek