www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Vývojář enginu Unreal brojí proti Microsoftu a jeho UWP

Vývojář enginu Unreal brojí proti Microsoftu a jeho UWP
, , aktualita
Spoluzakladatel studia Epic Games a vývojář enginu Unreal, Tim Sweeney, se ostře pustil do Microsoftu a jeho Universal Windows Platform (UWP). Tu označil za vůbec nejagresivnější krok, který Microsoft kdy učinil. Proč tedy?reklama
Nejdříve jsme se dozvěděli o tom, že Microsoft chce prodávat hry ve svém Windows 10 Store, a to tedy v rámci platformy UWP. Identifikována už byla řada problémů, jako chráněné soubory hry a z toho vyplývající nemožnost úprav a moddingu, dále problémy s opravdovým režimem plné obrazovky, podporou CrossFire či SLI a další. Microsoft na to již stačil reagovat, ale zatím prostě jen vzkázal, že je ochoten naslouchat a že jeho snaha je zatím na začátku a mnoho se může změnit. Ovšem právě proto je nyní doba na to, aby se ti praví lidé včas ozvali v případě, když se jim něco nelíbí. Toho využil právě Tim Sweeney, který Microsoft obvinil, že chce uzamknout celý ekosystém spotřebitelských PC a monopolizovat prodej a distribuci aplikací. Vývojáře vyzval, ať se postaví proti UWP, nebo ať sledují, jak Microsoft přebere kontrolu nad jejich softwarem.

Problém je především ten, že Universal Windows Platform (UWP) nepoužívá klasické spustitelné soubory .exe, jak jsme zvyklí z win32. Jde tak v podstatě o samostatnou platformu běžící pod obvyklou platformou (OS Windows), která vznikla jako reakce na úspěch konkurenčního Apple Appstore a podobných služeb. UWP si nainstalovaný software sama spravuje, čili jinými slovy nad ním má přehled samotný Microsoft, který si také z finančních transakcí na Windows Store bere 30 procent.

Tim Sweeney také obviňuje Microsoft, že postavil operační systém Windows 10 kolem svého obchodu Store, čímž odsouvá do pozadí a znevýhodňuje konkurenční obchody s aplikacemi, přičemž ve spojení s hrami na PC můžeme mluvit o Steam nebo GoG. Vyzývá tak Microsoft k tomu, aby platformu UWP otevřel, a dal tak třetím stranám možnost k tomu, aby si v ní našly své místo. A pokud se tak nestane, Sweeney doufá, že UWP co nejdříve umře na následky spojené reakce softwarových vývojářů.

Sweeney také prozatím Microsoftu nevěří, že je opravdu ochoten naslouchat a upravit UWP dle zpětné vazby. Doslova prohlásil, že "záměry Microsoftu musí být posouzeny až na základě jeho činů". Zatím mluví o tom, že Microsoft učinil první krok k tomu, aby otevřenou platformu PC změnil "v jím ovládaný monopol pro distribuci a obchodování". Ovšem později také sám přiznal, že nemá žádný důkaz nebo něco konkrétního, co by ukazovalo na zlotřilý plán Microsoftu. Jeho ostrá vyjádření tak vedl především strach ze směru, kterým se Microsoft může vydat. Ostatními vývojáři byl také poučen o projektu Centennial, který umožní zařazení win32 a .NET aplikací do Store. Tento projekt je zatím ve vývoji a je zatím testován vybranou skupinou programátorů.

Nicméně řada vývojářů vidí Windows 10 Store jako neúspěšný, takže se do prodeje softwaru přes tento kanál moc nehrnou. Samotní uživatelé totiž nejsou zvyklí instalovat na PC software pomocí obchodu a pokud by se snad potvrdilo, že hry na UWP neumožní modding a vůbec zásahy ze stran uživatele, kdo by nás donutil opustit Steam a další obchody?

Zdroj: Hexus.net
Nejpopulárnější operační systémy
reklama
Nejnovější články
Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže
Na samotném začátku tohoto měsíce explodovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a ta se od té doby snažila zjistit především to, co tuto nehodu způsobilo. Nyní už to vypadá, že "viník" byl nalezen, a to héliová nádrž.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek