www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Windows 10 už pracuje na 9 procentech všech PC

Windows 10 už pracuje na 9 procentech všech PC
, , aktualita
Máme tu opět čerstvé údaje o zastoupení desktopových operačních systémů. Sledujeme přitom především podíl Windows 10, který neustále roste, ovšem data z NetMarketshare ukazují, že tento růst zpomaluje.reklama
Operační systém Microsoft Windows 10 má tedy nyní pracovat již na 9 procentech všech počítačů PC, což je za půl roku slušný pokrok. Jejich podíll je tak již srovnatelný s podílem Windows XP a Windows 8.1 a je tak jen otázkou několika týdnů, kdy se Windows 10 dostanou nad ně. Ale tak jisté to zase není, neboť dle NetMartketshare začíná tempo růstu Windows 10 zpomalovat. Microsoft přitom mohl klást naděje do velké listopadové aktualizace Threshold 2, ale její přínos se může projevit až později.

Oproti výsledkům z předchozího měsíce má být růst podílu Windows 10 asi 1,1procentní a výsledných 9 procent znamená, že jsou nainstalovány na nějakých 148 milionech počítačů. Microsoft přitom má plán dostat Windows 10 na rovnou miliardu systémů do poloviny roku 2018, ovšem do tohoto plánu nemusí nutně spadat jen počítače, ale také telefony, tablety, konzole Xbox nebo třeba jen zařízení pro Internet věcí.

Uvidíme také, kdy se ozve samotný Microsoft s vlastními čísly. V říjnu se totiž pochlubil, že Windows 10 používá již 110 milionů uživatelů, z nichž 8 milionů můžeme označit za podnikové, tedy firemní zaměstnance. Nyní se podíl blíží kulatým 150 milionům, takže je možné, že Microsoft brzy vydá nové prohlášení.

Ale jak už bylo zmíněno, růst podílu Windows 10 na trhu pozvolna zpomaluje, když tedy budeme počítat s údaji za poslední tři měsíce. Údaje za srpen jsou pochopitelně někde zcela jinde, protože ty reflektují stav ihned po vypuštění systému na trh, kdy si nový systém nainstalovali především ti, kteří se na něj opravdu těšili. Vedle grafu s daty od NetApplications můžeme zmínit i data jiné statistické firmy, StatCounter. Ta uvádí růst za poslední tři měsíce 2,3 %, 1,4 % a 1,2 %, čili čísla se liší, ale sestupná tendence je stejná.

Nicméně Windows 10 jsou úspěšný systém, jehož podíl roste rychleji než zaznamenaly svého času Windows 7. Jenomže ty nebyly k dispozici zdarma a Microsoft nenabízel upgrade, který by od uživatele vyžadoval jen pár kliků myši. Úspěch těchto dvou systémů tak budeme moci porovnat až mnohem později. Nyní můžeme čekat na to, co s podílem systému provedou Vánoce, neboť se očekává vysoký prodej zařízení 2 v 1, kde dominují právě Windows.

Zdroj: Computerworld
Nejpopulárnější operační systémy
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře