7nm proces už vynáší TSMC největší podíl na tržbách
18.1.2019, Jan Vítek, aktualita

Nový 7nm proces má ve firmě TSMC podobně raketový nástup z hlediska podílu na tržbách jako 10nm. Ovšem s tím rozdílem, že 10nm technologie bude mít jen krátký život, zatímco 7nm proces bude důležitý ještě dlouho.
Technologickým hitem pro dnešní rok v případě výroby čipů je bezesporu 7nm technologie, ať už jde o firmu TSMC nebo Samsung. Nám půjde nyní ale právě o TSMC, která už výrobu pomocí 7nm FF dávno rozjela a v tomto roce se k ní navíc má přidat i další verze využívající už Extrémní ultrafialovou litografii - EUV.

Jak moc už stačil 7nm proces zasáhnout do tržeb firmy TSMC, to nám velice dobře ukáže následující graf. Vidět je na něm jednak to, že některé starší procesy tu jsou a budou ještě řadu kvartálů a jde o ty nejdůležitější technologické milníky minulých let jako 65nm, 45nm, 28nm a samozřejmě i 16nm technologie. Namísto toho ta 10nm byla už dříve označována jako přechodná, což se nyní ukázalo, neboť značně ustoupila novému 7nm procesu, který se během půl roku dostal z nuly na 23% podíl na celkových tržbách firmy.

Samotná společnost TSMC už v průběhu minulého roku uvedla, že 7nm technologie už dosáhla téměř 10% podílu na tržbách a že v tomto roce se očekává přes 20 %. Jak to vypadá, může to být pro ni ještě lepší, i když starší zprávy tak optimistické nebyly.
Z vyjádření TSMC vyplývá hlavní důvod, proč tomu tak je. Prozradila nám, že jde o vůbec první případ, kdy je k dispozici nejpokročilejší výrobní proces současně pro veškeré možné typy produktů, takže pak není divu, že je o něj takový zájem a TSMC se chlubí více než 100 různými čipy, které pomocí 7nm technologie bez i s EUV letos připraví pro výrobu či rovnou začne vyrábět.
K tomu všemu má také co říci společnost TrendForce, dle níž patří firmě TSMC 56,1% podíl na celosvětovém trhu se zakázkovou výrobou počítačových čipů, což je přitom číslo, které se týká ještě doby před 7nm procesem (loňský květen). TSMC tak zcela dominuje mezi ostatními firmami, kde figuruje GlobalFoundries s 9 %, UMC s 8,9 %, Samsung se 7,4 %, SMIC s 5,9 % a pak ostatní se zbytkem podílu.

Vypadá to, že do budoucna může význam firmy TSMC spíše ještě růst, neboť už jen tři firmy a mezi nimi vedle ní ještě Intel a Samsung, mají prostředky na to, aby posunovaly možnosti polovodičových technologií ke konečné fyzikální hranici, za niž už to nepůjde. Otázka je, zda je dříve zastaví fyzika, nebo finance. Prozatím chce TSMC už v příštím roce nabídnout 5nm technologii.
Zdroj: Anandtech