AI zvládla diagnostikovat Alzheimera mnohem dříve než klinické metody

AI zvládla diagnostikovat Alzheimera mnohem dříve než klinické metody
, , aktualita
Alzheimerova choroba je jedním ze strašáků pro stárnoucí lidi a je to také jedna z nemocí, jejíž včasná diagnóza je velice důležitá kvůli úspěšné léčbě či zpomalení jejího rozvoje. AI přitom může nemoc zjistit i roky před klinickými metodami. 
reklama
Už jednou jsme odkazovali na informace mluvící o možnosti diagnostikovat Alzheimerovu či Parkinsonovu chorobu pomocí umělé inteligence a nyní si to trošku rozvedeme. Jde o příspěvek z časopisu Radiology, který se týká právě včasného zachycení nástupu Alzheimerovy choroby, v jehož případě je to nutné učinit co nejčastěji, protože známé léčebné postupy jsou neúčinnější právě v raných fázích jejího rozvoje. 

 
Dle statistik trpí Alzheimerem více než 5 milionů obyvatel Spojených států, na 850 tisíc lidí ve Spojeném království a u nás je to na 150 tisíc lidí. Téměř 40 procent populace by tak měla mít ve svém blízkém okolí někoho, kdo touto chorobou trpí. 
 
Včasná diagnóza Alzheimera se dnes spoléhá na jeden klíčový signál, a sice proměnlivou absorpci glukózy v jistých oblastech mozku. Ovšem pozorovatelné změny jsou velice malé a těžko zachytitelné a mnohdy neprůkazné. Nicméně umělá inteligence je velice dobrá pro to, aby si dala dohromady velké množství střípků informací a udělala z nich ucelený obraz. 
 
Zde se AI uplatní konkrétně s pozitronovou tomografií FDG-PET (18-F-fluorodeoxyglucose positron emission tomography), kde se využívá mírně radioaktivní sloučenina glukózy, která je vstříknuta do pacientova krevního oběhu. Právě na výsledcích těchto zkoušek byla umělá inteligence vytrénována a pak měli výzkumníci ještě přístup k databance Disease Neuroimaging Initiative (ADNI), která obsahovala více než 2100 snímků mozku přibližně tisícovky pacientů, kteří Alzheimerem již prokazatelně trpěli. Čili šlo jako obvykle o vytrénování umělé inteligence s využití mnoha příkladů toho, co má hledat. 
 
Po vytrénování AI byl vzniklý algoritmus puštěn na výsledky 40 testů s využitím FDG-PET od 40 různých pacientů, s jejichž snímky AI předtím nepracovala. Dané testy už byly řadu let staré, takže autoři umělé inteligence věděli, ve kterých případech se nakonec nemoc rozvinula a ve kterých ne. Úspěšnost při stanovení diagnózy přitom byla naprosto bezchybná, takže AI dokázala určit velice rané příznaky choroby, a to v průměru šest let předtím, než byla stanovena konečná diagnóza klinickými metodami. 
 
Autoři přiznávají, že jimi použitá databáze testů byla příliš malá na to, aby mohli přijít s jednoznačným závěrem. Také se chystají do procesu rozpoznávání choroby přidat také výsledky ukazující na akumulaci beta-amyloidu a proteinů tau v mozku, což jsou další známky choroby. Výzkum tak bude pokračovat. 
 
Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple iCloud si nerozumí s Windows 10 October 2018 Update Apple iCloud si nerozumí s Windows 10 October 2018 Update
Poslední aktualizace operačního systému Windows 10 October 2018 Update si nerozumí s Apple iCloud. Společnosti tak zastavily možnost instalace, aby nedošlo k problémům, které by mohly vést k nepříjemným důsledkům.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Microsoft usnadňuje tvorbu 64-bitových ARM aplikací pro Windows 10 Microsoft usnadňuje tvorbu 64-bitových ARM aplikací pro Windows 10
Microsoft se rozhodl, že softwarovým vývojářům usnadní tvorbu aplikací pro systém Windows 10, který pracuje na zařízeních se 64bitovým procesorem ARM. Pro něj se tak mohou tvořit aplikace, které budou na takových procesorech pracovat nativně.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Satelit GOES-17 už je na místě a poslal první snímky Satelit GOES-17 už je na místě a poslal první snímky
Do své finální pozice už doputoval satelit GOES-17, který patří NOAA a poslouží k nahrazení starého "hardwaru", který slouží už od 90. let. GOES-17 je tak další satelit, který patří mezi GOES-R. Na co bude dohlížet?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Razer BlackWidow Lite: minimalistická klávesnice pro tiché psaní Razer BlackWidow Lite: minimalistická klávesnice pro tiché psaní
Dnes si můžeme vybrat z bohaté nabídky klávesnic, z nichž se pro psaní hodí především ty, které jsou vybaveny tlačítky s hmatovou i zvukovou odezvou. To ale znamená hlučné psaní, přičemž Razer BlackWidow Lite je jiná.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Výzkumníci testují grafenové displeje s 2500 ppi a 400 Hz Výzkumníci testují grafenové displeje s 2500 ppi a 400 Hz
Počítačové monitory nám v řadě posledních let mnoho revolučních technologií neukázaly. OLED jsou typický vapourware a my můžeme být rádi alespoň za to, že technologie TN už ustoupila do pozadí. Ale co dál?
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů