reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Amazon AWS Graviton3 ukázal svých 7 čipletů s 55 miliardami tranzistorů

25.5.2022, Jan Vítek, aktualita
Amazon AWS Graviton3 ukázal svých 7 čipletů s 55 miliardami tranzistorů
Amazon AWS Graviton3 představuje už třetí generaci, která se aktuálně skládá ze sedmi úzce propojených čipů tvořených celkem 55 miliardami tranzistorů. Jde tu o řešení, které má konkurovat i moderním serverovým x86 CPU. 
Graviton3 vypadá tak trochu jako malý podsaditý robůtek bez hlavy, jehož tělo tvoří velký čip s celkem 64 jádry ARM, ruce pak čtyři paměťové kontrolery pro DDR5 a nohy zase I/O čipy s rozhraním PCIe 5.0. Jako obvykle pak bude tento křemík sloužit Amazonu, a to konkrétně jeho AWS (Amazon Web Services). 
 
 
Jde tu pak konkrétně o jádra ARMv8.5 v Neoverse N2 v čipu, který má pracovat na 2,6 GHz se spotřebou 100 W a vytvořen byl 5nm procesem firmy TSMC. Nevidíme tu přitom žádný křemíkový interposer, který by zasahoval pod všechny čiplety, a tak lze předpokládat, že byly použity nejspíše můstky v rámci technologie InFO. 
 
 
AWS Graviton3 dle svého výrobce dosáhne oproti druhé verzi o více než 25 procent vyššího výkonu na jádro a pak konkrétněji dvojnásobného výkonu v matematických operacích i v kryptografii a dokonce trojnásobného výkonu ve strojovém učení. Díky pamětem DDR5 také bude mít o polovinu vyšší datovou propustnost v rámci systémové paměti.  
 
 
Čipletový design, který z hlavního čipu vyčlenil kontrolery pro DDR5 a PCIe 5.0 byl zvolen kvůli tomu, aby AWS mohlo snadněji přichystat nástupce, ostatně přinejmenším DDR5 tu s námi ještě několik let zůstanou a než opravdu přijde PCIe 6.0, to také ještě můžeme chvíli trvat.
 
AWS se také chlubí, že jejích řešení nabídne více konzistentní latence pamětí ve srovnání s AMD EPYC i Intel Sapphire Rapids, přičemž právě konzistence, čili předvídatelné a stále stejné latence/výkon, je pro Amazon velice důležitá. AWS Graviton3 také bude možné umístit až do tří patic v jednom serveru, což je ve světě 1, 2 a 4paticových serverů poněkud nestandardní. 
 


reklama