reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Amazon si patentoval náramky sledující pohyb rukou zaměstnanců

1.2.2018, Jan Vítek, aktualita
Amazon si patentoval náramky sledující pohyb rukou zaměstnanců
Společnost Amazon získala patent na náramky určené jejím zaměstnancům, které by měly doslova sledovat, "zda lidé ve skladech kladou ruce na ta správná místa". Není divu, že takováto zařízení vzbuzují velkou pozornost. 
Však Amazon není zrovna znám tím, že by zaměstnancům ve svých skladech poskytoval velkou volnost. Ti jsou naopak svázáni pravidly, jako je třeba to, že se při chůzi po schodech musí držet zábradlí a pokud to nebudou dodržovat, hrozí jim výpověď. Více než kde jinde se tak lidé v Amazonu mohou cítit jako roboti a také že je možná brzy roboti skutečně nahradí. Do té doby se ale mohou "těšit" třeba na náramky, kvůli nimž bude kontrola pracovního výkonu ze strany zaměstnavatele ještě důkladnější. Amazon sám ale mluví o zvyšování efektivity práce tím, že ji učiní pro zaměstance jednodušší. Jak?
 
 
Chytré náramky nám mají obvykle posloužit jako krokoměry, pro sledování pulzu, monitorování spánku či prostě tělesné kondice. V Amazonu budou naopak sledovat, kdy, co a kde daný zaměstanec dělá. 
 
 
Jde přesněji o dva patenty, které znázorňují okolní nákresy a o jejichž udělení Amazon usiluje už od roku 2016. Samozřejmě to automaticky neznamená, že takové náramky budou opravdu nasazeny, což se teprve uvidí. 
 
První nákres ukazuje, jak mohou bezdrátové senzory sledovat pozici náramku, díky čemuž tak bude možné zjistit, kde se zaměstanec nachází. Druhý nákres zase znázorňuje ultrazvukové rozhraní, které už přesně detekuje i to, do jaké přihrádky zaměstanec sahá. 
 
 
Systém bude dle patentů ale využíván především proto, aby dal zaměstnanci zpětnou vazbu ohledně toho, zda sáhnul, či nesáhnul do správné přihrádky se zbožím, a to pomocí hmatu (vibrace) nebo audiu. Amazon tak mluví především o zvyšování efektivity práce, což je spojeno především s ukládáním zboží do přihrádek. V takovém případě je nutné vykonat další věc, jako je načtení čárkového kódu, což by tento systém eliminoval. 
 
Je ale zřejmé, že takový systém se dá i velice dobře použít pro sledování toho, jak moc jsou zaměstnanci aktivní, i když pro to má Amazon i jiné firmy zavedeny své metodiky, které už nyní v případě lidí ze skladů a distribuce zahrnují zařízení monitorující pozici. Sledování přímo pohybu rukou ale už představuje další úroveň. 
 
Zdroj: GeekWire


reklama
reklama