www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Athlon 3000G za 1500 Kč je tu, jak si vede?

AMD Athlon 3000G za 1500 Kč je tu, jak si vede?
, , aktualita
Společnost AMD dnes vyslalo na trh už ohlášený Athlon 3000G, který nese oficiální cenovku 49 dolarů. U nás se tak zatím prodává za cca 1500 Kč s DPH, a jde tak o konkurenci pro ty nejlevnější paticové procesory. 
K oblíbeným
reklama
Athlon 3000G se tak může postavit především proti procesoru Pentium G5400, který je přesně v jeho cenové hladině a pro začátek tu máme také jedno upozornění od AMD. Ta varuje, že tento nový procesor či APU nebude muset být podporován deskami s čipsetem AMD X570, což výrobce nechává čistě na libovůli jejich výrobců. Cpát takový čip do těchto desek je ale stejně nesmyslné a je pochopitelné, že AMD jeho podporu na nich vyloženě nežádá. 
 
 
 
Ostatně Athlon 3000G je stále ještě 14nm APU se dvěma jádry Zen a SMT s taktem 3,5 GHz, 4 MB L3 cache a grafikou Vega 3 se 192 Stream procesory. Podporuje paměti DDR4-2933 MHz a má TDP 35 W, přičemž je ovšem odemknutý pro zvýšení násobiče, a tedy přetaktování. AMD jej dodává s chladičem vhodným i pro 65W procesory a s ním bylo možné procesorová jádra přetaktovant na 4 GHz, což není špatné na dnešní dobu.  
 
 
Server techPowerUp měl proti Athlonu 3000G k dispozici procesor G5600, který je dle taktů asi o 5 % výkonnější než G5400. S přihlédnutím k tomu by procesory 3000G a G5400 měly mít zhruba stejný výkon, ovšem přetaktovaný Athlon předčí i model G5600. 
 
 
Testů je tu ale mnohem více a ukazují i na to, že integrovaná grafika v Radeonu je ve hrách výrazně silnější než UHD Graphics 630 v Intelech a navíc se dá slušně popohnat pomocí přetaktování. Pak si můžeme v nízkém rozlišení i kvalitě zahrát také pár náročnějších titulů jako Battlefield V, Shadow of the Tomb Raider, The Witcher 3, atp. 
 
 
Pro herní sestavy to samozřejmě není, ale máme tu alespoň velice zajímavou alternativu pro ta nejlevnější Pentia, která zaujme vyšším grafickým výkonem a možností taktování, které zde opravdu může mít smysl. 
 
Na druhou stranu jde stále o 14nm čip se Zen, který přichází v době, kdy už jsou dávno na trhu 7nm procesory Zen 2 a mluvíme už o Zen 3. Nicméně je jasné, že v případě APU je stále doba 12nm procesorů, neboť tyto procesory s grafikou jsou oproti čistým CPU o krok pozadu. Navíc si nelze představit, že by AMD odstartovalo éru 7nm APU takovýmto low-endem, takže to prostě berme jako jeden z posledních projevů (či možná vůbec poslední) 12nm generace procesorů od AMD. 
 
Zdroj: techPowerUp  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Starship SN8 poletí do nižší nadmořské výšky, než Elon Musk původně plánoval Starship SN8 poletí do nižší nadmořské výšky, než Elon Musk původně plánoval
Kosmická společnost SpaceX poslední dobou kromě jiného také usilovně pracuje na vývoji kosmické lodi Starship. Jednotlivé prototypy prochází různými testy, nyní je na řadě SN8 a jeho let do 15 kilometrů namísto původních 18 km. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
PlayStation 5 jako multimediální centrum? Nabídne Netflix, Disney+ a další PlayStation 5 jako multimediální centrum? Nabídne Netflix, Disney+ a další
Pokud nehodláte používat PlayStation 5 pouze k hraní her, ale jako všestranné centrum domácí zábavy, potěší vás podpora populárních aplikací pro streamování hudby a videí. Nejasno zatím zůstává nad Dolby Vision a Dolby Atmos.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Dell uvádí malou pracovní stanici Precision 3240 Compact pro AI a VR Dell uvádí malou pracovní stanici Precision 3240 Compact pro AI a VR
Nová pracovní stanice Dell Precision 3240 Compact je určena pro širokou škálu zákazníků od domácích kanceláří až po výzkumné laboratoře. Využívá 10. generaci procesorů Intel Core nebo Xeon.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik3 komentáře
Blackstone chce vyrábět solid-state akumulátory 3D tiskem Blackstone chce vyrábět solid-state akumulátory 3D tiskem
Blackstone je další ze společností a týmů vědců, kde se zkouší využití 3D tisku při výrobě akumulátorů. V tomto případě by mělo jít o solid-state akumulátory, tedy ty s pevným elektrolytem, které zajišťují větší bezpečnost.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi
Společnost Epic Games pokračuje ve své bitvě proti obchodu s mobilními aplikacemi pro iOS. Zformovala koalici spolu s dalšími firmami včetně Spotify. Kromě vysokých poplatků vyjmenovali i deset dalších problémů.
25.9.2020, aktualita, Jáchym Šlik23 komentářů