www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Athlon 3000G za 1500 Kč je tu, jak si vede?

AMD Athlon 3000G za 1500 Kč je tu, jak si vede?
, , aktualita
Společnost AMD dnes vyslalo na trh už ohlášený Athlon 3000G, který nese oficiální cenovku 49 dolarů. U nás se tak zatím prodává za cca 1500 Kč s DPH, a jde tak o konkurenci pro ty nejlevnější paticové procesory. 
K oblíbeným
reklama
Athlon 3000G se tak může postavit především proti procesoru Pentium G5400, který je přesně v jeho cenové hladině a pro začátek tu máme také jedno upozornění od AMD. Ta varuje, že tento nový procesor či APU nebude muset být podporován deskami s čipsetem AMD X570, což výrobce nechává čistě na libovůli jejich výrobců. Cpát takový čip do těchto desek je ale stejně nesmyslné a je pochopitelné, že AMD jeho podporu na nich vyloženě nežádá. 
 
 
 
Ostatně Athlon 3000G je stále ještě 14nm APU se dvěma jádry Zen a SMT s taktem 3,5 GHz, 4 MB L3 cache a grafikou Vega 3 se 192 Stream procesory. Podporuje paměti DDR4-2933 MHz a má TDP 35 W, přičemž je ovšem odemknutý pro zvýšení násobiče, a tedy přetaktování. AMD jej dodává s chladičem vhodným i pro 65W procesory a s ním bylo možné procesorová jádra přetaktovant na 4 GHz, což není špatné na dnešní dobu.  
 
 
Server techPowerUp měl proti Athlonu 3000G k dispozici procesor G5600, který je dle taktů asi o 5 % výkonnější než G5400. S přihlédnutím k tomu by procesory 3000G a G5400 měly mít zhruba stejný výkon, ovšem přetaktovaný Athlon předčí i model G5600. 
 
 
Testů je tu ale mnohem více a ukazují i na to, že integrovaná grafika v Radeonu je ve hrách výrazně silnější než UHD Graphics 630 v Intelech a navíc se dá slušně popohnat pomocí přetaktování. Pak si můžeme v nízkém rozlišení i kvalitě zahrát také pár náročnějších titulů jako Battlefield V, Shadow of the Tomb Raider, The Witcher 3, atp. 
 
 
Pro herní sestavy to samozřejmě není, ale máme tu alespoň velice zajímavou alternativu pro ta nejlevnější Pentia, která zaujme vyšším grafickým výkonem a možností taktování, které zde opravdu může mít smysl. 
 
Na druhou stranu jde stále o 14nm čip se Zen, který přichází v době, kdy už jsou dávno na trhu 7nm procesory Zen 2 a mluvíme už o Zen 3. Nicméně je jasné, že v případě APU je stále doba 12nm procesorů, neboť tyto procesory s grafikou jsou oproti čistým CPU o krok pozadu. Navíc si nelze představit, že by AMD odstartovalo éru 7nm APU takovýmto low-endem, takže to prostě berme jako jeden z posledních projevů (či možná vůbec poslední) 12nm generace procesorů od AMD. 
 
Zdroj: techPowerUp  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung údajně vyvíjí 5nm mobilní čip Exynos 1000 Samsung údajně vyvíjí 5nm mobilní čip Exynos 1000
Samsung sice zrušil vývoj svých vlastních procesorových jader pro procesory Exynos, ale  procesory této řady chce vyvíjet i nadále. Tentokrát ale mají být údajně plně založeny na jádrech ARM Cortex. Nový Exynos 1000 má využívat Cortex-A78.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Pirate Bay spouští streamovací službu BayStream na torrentech Pirate Bay spouští streamovací službu BayStream na torrentech
Nechvalně známá stránka The Pirate Bay se pouští do nových pirátských vod. Zavádí totiž streamovací službu BayStream, která bude umožňovat rovnou streamovat videa sdílená na torrentových sítích.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300 Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300
Toshiba nadále vyrábí pevné disky a nyní rozšiřuje nabídku 3,5" modelů P300 o vyšší kapacity 4 TB a 6 TB. Ty budou mít nově dvoustupňový pohon a zdvojnásobila se také kapacita vyrovnávacího bufferu.
13.12.2019, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem
NICER jako Neutron star Interior Composition Explorer má studium neutronových hvězd přímo v názvu a právě toto zařízení americké NASA nám poskytlo první mapu či detailní pohled na jeden z takových objektů. 
13.12.2019, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Člověk vs. AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk Člověk vs. AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk
Drone Racing League (DRL) dosud pořádala závody v ovládání dronů pro lidské závodníky. Letos se ale mezi účastníky mohla dostat poprvé také umělá inteligence. Prozatím se jí nepodařilo vyhrát.
13.12.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář