www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD bude na svých procesorech vrstvit DRAM i SRAM

AMD bude na svých procesorech vrstvit DRAM i SRAM
, , aktualita
Intel má svou technologii Foveros pro výrobu vrstvených čipů, ovšem obecně vidíme spíše AMD jako firmu prosazující odklon od monolitů k vícečipovým procesorům či grafikám. Není tak divu, že i AMD počítá s vrstvením čipů. Co plánuje?
K oblíbeným
reklama
Není žádné tajemství, že křemíkové technologie už nepostupují tempem jako kdysi. AMD tak mluví o éře po Moorově zákonu, která bude vyžadovat nové postupy a techniky, jež zajistí pokrok. 
 
 
V případě procesorů je asi nejviditelnějším znakem stagnující pracovní frekvence, která sice celkem nedávno překonala 5 GHz, ale dávno už nepostupuje takovým tempem jako v minulém století. 
 
 
AMD tak hodlá najít odpověď ve vrstvených čipech podobně jako Intel, i když od něj očekáváme, že svůj Foveros bude orientovat především na spotřebitelské produkty a z nich konkrétně ultratenké mobilní počítače. AMD o svém záměru mluvilo na konferenci Rice Oil and Gas, která se týká oblasti HPC, čili High Performance Computing, a to je zcela jiná liga. Promluvil tam Forrest Norrod z AMD, dle nějž už navyšování hustoty tranzistorů a pracovního taktu dosáhlo bodu, kdy se přestává vyplácet. V případě taktu dokonce hrozí v některých případech jeho snižování, což se bude týkat zvláště budoucích výrobních procesů. 
 
Sdělení tak bylo jasné. Už se nadále nebude možné spoléhat na to, že nové procesy přinesou vyšší pracovní takty. To ale Norrod nespojil s ničím konkrétním a pouze uvedl, že v průmyslu se o tom mluví už dobrých deset let. Ostatně ještě aby ne, když už přinejmenším deset let je nárůst pracovních taktů velice slabý.
 
Vedle toho se máme přibližovat i k limitu velikosti jednotlivých čipů umožněné fotomaskami, který je dle Norroda kolem 700 mm2. Navíc ani vícečipový přístup není všemocný a takové procesory Threadripper či EPYC jsou už dnes dost velké na to, aby se ještě měly zvětšovat s ohledem na své pouzdro. Odpovědí tak může být vrstvení čipů a Norrod přiznává, že to má zase své překážky, a to především s ohledem na napájení a odvod tepla. 
 
AMD už nyní využívá vrstvené paměti HBM2 vedle svých GPU, ale ty jednak nevyrábí samo a pak jde pouze o paměti. V "blízké budoucnosti" se ale firma chce přesunout k "opravdovému 3D vrstvení" čipů a konkrétně to má znamenat CPU či GPU, na nichž budou vrstvy pamětí SRAM či DRAM. Zde je celá prezentace: 
 
 
Paměti přímo na výkonných čipech tak budou znamenat především jedno, a sice navýšení paměťové propustnosti, která především v případě procesorů tvoří jedno z úzkých hrdel. A jak podle AMD vypadá "opravdové 3D vrstvení"? Jde o využití TSV, čili vertikálních spojů vedoucích přímo skrz křemík, které tak k sobě čipy napojí v libovolných místech a ne pouze po stranách. Díky tomu mohou být datové spoje co nejkratší. 
 
Norrod však neuvedl žádné konkrétní produkty, na něž bychom se mohli těšit, takže se ani nedozvíme, kdy by AMD mělo s něčím takovým přijít na trh. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
19.4.2019, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková