reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD poodhalilo zákulisí vydávání ovladačů, za rok se zvýšil výkon o 15 %

17.7.2022, Milan Šurkala, aktualita
AMD poodhalilo zákulisí vydávání ovladačů, za rok se zvýšil výkon o 15 %
AMD na svém blogu pohovořilo o vydávání ovladačů pro své grafické čipy. Jen loni jich bylo 26 a podle slov společnosti se jí povedlo navýšit výkon napříč nejrůznějšími herními tituly o nezanedbatelných 15 %. V některých hrách šel výkon nahoru skoro o třetinu.
Společnost AMD na svém blogu zveřejnila několik statistik týkajících se jejích ovladačů grafických karet. Podle nich v roce 2021 vydala 26 ovladačů, které získaly certifikaci WHQL, zatímco u Nvidie to bylo 20. Zdůraznila také to, že má konsolidované ovladače pro všechny platformy, tedy že pro mobilní i desktopová zařízení, herní i kreativní nasazení má jedny ovladače a ne několik typů. Oproti Nvidii, která testuje ovladače na 4500 různých konfiguracích, AMD používá 6000 různých systémů pro automatické testy a říká, že 99,95 % uživatelů díky tomu po instalaci nových verzí nezaznamená žádné pády.
 
AMD Adrenalin
 
Přestože AMD obvykle vydává WHQL ovladače, na stránkách se dají najít doporučené (Recommended) a volitelné (Optional), které bývají novější. Oba procházejí certifikací WHQL, nicméně někdy je AMD uvolní ještě dříve, než dostanou tento certifikát. Uživatelé tak mohou mít podporu pro nejnovější hry a záplaty ještě dříve, než se objeví finální verze ovladače s WHQL.
 
AMD Adrenalin
 
Podle AMD se podařilo za poslední rok zvýšit výkon GPU ve hrách o 15 % díky ovladačům, což je solidní číslo. Nedávno také přepracovala ovladač pro DirectX, což na kartách Radeon RX 6000 zvýšilo výkon v průměru o 10 %. Např. v Assassin’s Creed Odyssey to bylo 28 %, ve World of Warcraft: Shadowlands dokonce o 30 % a ve hře Grand Theft Auto V pak 11 %.
 
AMD Adrenalin
 
Zdroj: amd.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama