www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD potvrzuje, Ryzen 4000 a EPYC Milan nastoupí letos

AMD potvrzuje, Ryzen 4000 a EPYC Milan nastoupí letos
, , aktualita
AMD vedle architektury RDNA2 dnes prezentovalo také budoucí procesorové generace Ryzen 4000 a EPYC Milan, které budou založeny na architektuře Zen 3. I zde můžeme mluvit o velkém pokroku s ohledem na výkon na watt, ale o tom už jsme věděli. 
K oblíbeným
reklama
Stejně jako v případě RDNA2 jde o v tomto případě o informace z Financial Analyst Day, čili přímo od AMD. To především potvrzuje, že se procesorů Ryzen 4000 a EPYC generace Milan dočkáme ještě letos, ovšem až někdy ke konci roku. Zatím tak prostě můžeme mluvit o čtvrtém kvartálu 2020. 
 
 
AMD už v nové jednoduché roadmap dává první dvě generace prostě pod Zen (ve skutečnosti Zen a Zen+), pak tu máme aktuální 7nm Zen 2 a chystanou Zen 3, a to opět 7nm a ne 7nm+, jak bylo udáváno dříve. V článku o RDNA2 jsme ale už rozebírali, že dle informací od AMD to neznamená rezignaci na přechod na 7nm proces s EUV. Znamená to pouze to, že detaily o použitém výrobním procesu AMD ještě nechce rozebírat, takže to nakonec EUV může být, ale AMD také může zůstat na stávajícím procesu, anebo může jít o nějakou jeho speciální verzi.
 
 
Dále se AMD pochlubilo, jak neustále roste objem jader v dodávaných procesorech Zen na trh a že nyní se už jejich počet dostal nad čtvrt miliardy. Nejde tedy o samotné procesory, ale počet jader, který tyto procesory celkově zahrnují. 
 
 
AMD nám tak dosud nepotvrdilo, na jakém procesu bude Zen 3 založen a ve skutečnosti v tom spíše udělalo zmatek. Na druhou stranu ale máme potvrzeno že serverové procesory EPYC generace Genoa s jádry Zen 4 už budou tvořeny 5nm procesem, přičemž v jeho případě už automaticky půjde o EUV. Zen 4 můžeme očekávat nejpozději v roce 2022 a  ty už přinejmenším v podobě serverových Genoa využijí paměti DDR5.
 
V případě desktopových CPU to zdaleka není tak jisté, ostatně jestli AMD zůstane u čipletů, jako že nejspíše ano, ty budou moci být stále vyráběny ve stejné podobě pro serverové/HEDT/desktopové procesory, protože podporu pamětí a obecně rozhraní budou určovat I/O čipy. 
 
AMD dále potvrdilo, že máme očekávat výrazný nárůst IPC v případě Zen 3 vs. Zen 2. Nedozvěděli jsme se nic přesnějšího, ale dle starších zpráv by měl být dvouciferný a přibližně takový, jaký předvedly Zen 2 oproti Zen+. Ovšem v případě výkonu v plovoucí řádové čárce by to mohl být prý až poloviční nárůst, ale to jsou zatím spíše jen nepotvrzené fámy. 
 
Celou prezentaci AMD z Financial Analytist Day najdete na serveru techPowerUp


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Amazon se soustředí na nezbytné zboží a dodávky hardwaru váznou Amazon se soustředí na nezbytné zboží a dodávky hardwaru váznou
Amazon už dříve avizoval, že přinejmenším do 5. dubna bude při naskladňování a odesílání zboží upřednostňovat to, co lidé v dnešní době nezbytně potřebují a do toho patří třeba i toaletní papír. Hardware má menší prioritu, což trápí nejen výrobce.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
K posádce Crew Dragon pro misi NASA na ISS se připojí i astronautka Shannon Walkerová K posádce Crew Dragon pro misi NASA na ISS se připojí i astronautka Shannon Walkerová
Společnost SpaceX by již tento rok měla létat s astronauty na palubě své kosmické lodi Crew Dragon k ISS. Kromě květnové mise Demo-2 je na tento rok naplánovaná i mise dalších astronautů k ISS, k nim by se měla připojit i Shannon Walkerová. 
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková
InWin C200: pracovní počítačová skříň jak ze starých časů InWin C200: pracovní počítačová skříň jak ze starých časů
Společnost InWin tentokrát neukázala žádnou okázalou specialitku, ale naopak skříň, která by měla být především praktická. C200 je totiž určena pro "tvůrce obsahu", takže lze mluvit o skříni pro pracovní stanice. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Micron brzy začne s výrobou 128vrstvých 3D NAND s architekturou RG Micron brzy začne s výrobou 128vrstvých 3D NAND s architekturou RG
Americký Micron se chystá už v tomto čtvrtletí spustit výrobu pamětí 3D NAND skládajících se ze 128 vrstev a využívajících jistou RG Architecture. Na trh pak tyto paměti začnou proudit během příštího kvartálu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Gamescom 2020 se uskuteční v původním termínu, i když možná jen online Gamescom 2020 se uskuteční v původním termínu, i když možná jen online
Organizátoři ujistili fanoušky, že největší herní veletrh v Evropě se uskuteční v původním srpnovém termínu. Otázkou zůstává, v jaké podobě. Menší štěstí měla herní akce QuakeCon 2020, která byla zrušena.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik