www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD potvrzuje, Ryzen 4000 a EPYC Milan nastoupí letos

AMD potvrzuje, Ryzen 4000 a EPYC Milan nastoupí letos
, , aktualita
AMD vedle architektury RDNA2 dnes prezentovalo také budoucí procesorové generace Ryzen 4000 a EPYC Milan, které budou založeny na architektuře Zen 3. I zde můžeme mluvit o velkém pokroku s ohledem na výkon na watt, ale o tom už jsme věděli. 
K oblíbeným
reklama
Stejně jako v případě RDNA2 jde o v tomto případě o informace z Financial Analyst Day, čili přímo od AMD. To především potvrzuje, že se procesorů Ryzen 4000 a EPYC generace Milan dočkáme ještě letos, ovšem až někdy ke konci roku. Zatím tak prostě můžeme mluvit o čtvrtém kvartálu 2020. 
 
 
AMD už v nové jednoduché roadmap dává první dvě generace prostě pod Zen (ve skutečnosti Zen a Zen+), pak tu máme aktuální 7nm Zen 2 a chystanou Zen 3, a to opět 7nm a ne 7nm+, jak bylo udáváno dříve. V článku o RDNA2 jsme ale už rozebírali, že dle informací od AMD to neznamená rezignaci na přechod na 7nm proces s EUV. Znamená to pouze to, že detaily o použitém výrobním procesu AMD ještě nechce rozebírat, takže to nakonec EUV může být, ale AMD také může zůstat na stávajícím procesu, anebo může jít o nějakou jeho speciální verzi.
 
 
Dále se AMD pochlubilo, jak neustále roste objem jader v dodávaných procesorech Zen na trh a že nyní se už jejich počet dostal nad čtvrt miliardy. Nejde tedy o samotné procesory, ale počet jader, který tyto procesory celkově zahrnují. 
 
 
AMD nám tak dosud nepotvrdilo, na jakém procesu bude Zen 3 založen a ve skutečnosti v tom spíše udělalo zmatek. Na druhou stranu ale máme potvrzeno že serverové procesory EPYC generace Genoa s jádry Zen 4 už budou tvořeny 5nm procesem, přičemž v jeho případě už automaticky půjde o EUV. Zen 4 můžeme očekávat nejpozději v roce 2022 a  ty už přinejmenším v podobě serverových Genoa využijí paměti DDR5.
 
V případě desktopových CPU to zdaleka není tak jisté, ostatně jestli AMD zůstane u čipletů, jako že nejspíše ano, ty budou moci být stále vyráběny ve stejné podobě pro serverové/HEDT/desktopové procesory, protože podporu pamětí a obecně rozhraní budou určovat I/O čipy. 
 
AMD dále potvrdilo, že máme očekávat výrazný nárůst IPC v případě Zen 3 vs. Zen 2. Nedozvěděli jsme se nic přesnějšího, ale dle starších zpráv by měl být dvouciferný a přibližně takový, jaký předvedly Zen 2 oproti Zen+. Ovšem v případě výkonu v plovoucí řádové čárce by to mohl být prý až poloviční nárůst, ale to jsou zatím spíše jen nepotvrzené fámy. 
 
Celou prezentaci AMD z Financial Analytist Day najdete na serveru techPowerUp


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
TP-Link rozšířil nabídku powerline adaptérů o sadu TL-PA7017P TP-Link rozšířil nabídku powerline adaptérů o sadu TL-PA7017P
Powerline adaptéry se v posledních letech staly oblíbeným způsobem, jak snadno a rychle rozšířit domácí síť prostřednictvím elektrických rozvodů. TP-Link do této kategorie přináší novou sadu TL-PA7017P s podporou rychlosti až 1 Gb/s.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Beelink GT-R: mini PC s AMD Ryzen, čtečkou otisků prstů a kovovým šasi Beelink GT-R: mini PC s AMD Ryzen, čtečkou otisků prstů a kovovým šasi
Čínský výrobce Beelink se rozhodl svou nabídku mini PC rozšířit o nový model, který tentokrát nevyužívá procesor od Intelu, ale AMD. K tomu přidal několik prémiových funkcí a některé z nich, jako je čtečka otisků prstů, se objevují jen zřídka.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Video: čtyřnohý robot balancuje na dvou končetinách Video: čtyřnohý robot balancuje na dvou končetinách
Italský výzkumný tým pracuje na vývoji čtyřnohých robotů, kteří dokážou i při nelehkých podmínkách udržet rovnováhu při stání na dvou končetinách. Budoucí roboti by tak mohli překonávat i velmi úzké mosty.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková2 komentáře
Tvar chytré textilie z Harvardu ovládá změna teploty Tvar chytré textilie z Harvardu ovládá změna teploty
Zájem o vývoj měkké robotiky projevují různé vědecké instituce, jednou z nich je i Harvardova univerzita. Tamní výzkumný tým vytvořil chytrou textilii pro měkké roboty, která je ovládaná na základě tepla. 
4.7.2020, aktualita, Kateřina Hoferková2 komentáře
NASA: program Artemis by měl mít dalších šest misí NASA: program Artemis by měl mít dalších šest misí
Kosmická agentura NASA se připravuje na plánovaný program Artemis, který slibuje návrat astronautů na Měsíc. Vypadá to, že se k plánovaným třem misím programu Artemis přidá ještě dalších šest.
3.7.2020, aktualita, Kateřina Hoferková2 komentáře