www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD potvrzuje, Ryzen 4000 a EPYC Milan nastoupí letos

AMD potvrzuje, Ryzen 4000 a EPYC Milan nastoupí letos
, , aktualita
AMD vedle architektury RDNA2 dnes prezentovalo také budoucí procesorové generace Ryzen 4000 a EPYC Milan, které budou založeny na architektuře Zen 3. I zde můžeme mluvit o velkém pokroku s ohledem na výkon na watt, ale o tom už jsme věděli. 
K oblíbeným
reklama
Stejně jako v případě RDNA2 jde o v tomto případě o informace z Financial Analyst Day, čili přímo od AMD. To především potvrzuje, že se procesorů Ryzen 4000 a EPYC generace Milan dočkáme ještě letos, ovšem až někdy ke konci roku. Zatím tak prostě můžeme mluvit o čtvrtém kvartálu 2020. 
 
 
AMD už v nové jednoduché roadmap dává první dvě generace prostě pod Zen (ve skutečnosti Zen a Zen+), pak tu máme aktuální 7nm Zen 2 a chystanou Zen 3, a to opět 7nm a ne 7nm+, jak bylo udáváno dříve. V článku o RDNA2 jsme ale už rozebírali, že dle informací od AMD to neznamená rezignaci na přechod na 7nm proces s EUV. Znamená to pouze to, že detaily o použitém výrobním procesu AMD ještě nechce rozebírat, takže to nakonec EUV může být, ale AMD také může zůstat na stávajícím procesu, anebo může jít o nějakou jeho speciální verzi.
 
 
Dále se AMD pochlubilo, jak neustále roste objem jader v dodávaných procesorech Zen na trh a že nyní se už jejich počet dostal nad čtvrt miliardy. Nejde tedy o samotné procesory, ale počet jader, který tyto procesory celkově zahrnují. 
 
 
AMD nám tak dosud nepotvrdilo, na jakém procesu bude Zen 3 založen a ve skutečnosti v tom spíše udělalo zmatek. Na druhou stranu ale máme potvrzeno že serverové procesory EPYC generace Genoa s jádry Zen 4 už budou tvořeny 5nm procesem, přičemž v jeho případě už automaticky půjde o EUV. Zen 4 můžeme očekávat nejpozději v roce 2022 a  ty už přinejmenším v podobě serverových Genoa využijí paměti DDR5.
 
V případě desktopových CPU to zdaleka není tak jisté, ostatně jestli AMD zůstane u čipletů, jako že nejspíše ano, ty budou moci být stále vyráběny ve stejné podobě pro serverové/HEDT/desktopové procesory, protože podporu pamětí a obecně rozhraní budou určovat I/O čipy. 
 
AMD dále potvrdilo, že máme očekávat výrazný nárůst IPC v případě Zen 3 vs. Zen 2. Nedozvěděli jsme se nic přesnějšího, ale dle starších zpráv by měl být dvouciferný a přibližně takový, jaký předvedly Zen 2 oproti Zen+. Ovšem v případě výkonu v plovoucí řádové čárce by to mohl být prý až poloviční nárůst, ale to jsou zatím spíše jen nepotvrzené fámy. 
 
Celou prezentaci AMD z Financial Analytist Day najdete na serveru techPowerUp


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Adobe uvede nástroj pro boj s deepfakes Adobe uvede nástroj pro boj s deepfakes
V posledních letech jsou deepfakes čím dál větším problémem. Společnost Adobe chce proti problému bojovat novým nástrojem, který bude součástí Photoshopu a Behance, nicméně nebude fungovat tak, jak bychom asi předpokládali.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Canon uvedl 5 nových ITS tiskáren řady MegaTank Canon uvedl 5 nových ITS tiskáren řady MegaTank
Canon představil pět nových ITS tiskáren. Ty mají velkoobjemové nádržky a velmi levný tisk. Nabídka novinek začíná u základní tiskárny Pixma G1420 a končí u multifunkce Pixma G3460 s připojením Wi-Fi.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Prodejci hlásí: zásoby RTX 3070 jsou podstatně větší než karet RTX 3080 Prodejci hlásí: zásoby RTX 3070 jsou podstatně větší než karet RTX 3080
NVIDIA ve čtvrtek odpoledne vyšle na trh nové karty GeForce RTX 3070, z nichž by se mohl stát velký prodejní úspěch. Nabídnout totiž mají výkon plně srovnatelný s RTX 2080 Ti, a to s cenou 500 dolarů. Ale jak to bude s dostupností? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Facebook Dating: nová seznamka spuštěna i v Evropě Facebook Dating: nová seznamka spuštěna i v Evropě
Sociální síť Facebook už před nějakou dobou spustila seznamku Dating. Dosud ale nebyla dostupná v Evropě, což se nyní mění. Přináší možnost seznámit se s různými lidmi za různými účely, ať už jde o nalezení lásky nebo jen parťáka na venčení psa.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
PayPal skutečně přichází s podporou kryptoměn jako Bitcoin PayPal skutečně přichází s podporou kryptoměn jako Bitcoin
V letošním červnu se mluvilo o tom, že společnost PayPal zahrne do svých systémů i podporu kryptoměn. Tak se nyní skutečně děje, firma toto potvrzuje a už počátkem příštího roku by to mělo začít fungovat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře