Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD přiznalo, že v době nedostatku zanedbává výrobu levných procesorů

26.5.2021, Jan Vítek, aktualita
AMD přiznalo, že v době nedostatku zanedbává výrobu levných procesorů
Společnost AMD oficiálně přiznala to, co je nám naprosto jasné a o čem se mluvilo už dříve, a sice že zanedbává výrobu levnějších procesorů, což platí i pro grafické čipy. Důvod je zřejmý a je dán obecným nedostatkem na trhu. 
Taková slova zazněla na JPMorgan Annual Global Technology, Media and Communications Conference, odkud jsme se včera dozvěděli o chystaných CDNA2 "Aldebaran", respektive ty byly potvrzeny s nástupem ještě letos. 
 
 
Pokud jde o grafické čipy a karty, v jejich případě není tato věc tak nápadná, neboť těch na trhu není dostatek ve slabších ani výkonnějších verzích. Ale procesory jako Ryzen 3 a v podstatě už veškerá samostatně prodávaná APU jsou nedostupné, a to některé modely už dlouhodobě. 
 
Co konkrétně ale uvedla Lisa Su? Na otázku, zda by její AMD mohlo dodávat na trh více produktů, kdyby byly k dispozici potřebné výrobní kapacity, odpověděla, že stejně jako v případě mnoha jiných firem se dá říci, že aktuálně poptávka převyšuje nabídku. Existují tak některé produkty, které nemají ve výrobě takovou pozornost, jakou by měly mít. Zvláště pak v segmentu PC hardwaru AMD dává vyšší prioritu výrobě výkonnějších modelů než low-endu. 
 
Jde vcelku o upřímné vyjádření, nad nímž se netřeba podivovat, neboť žádná firma nebude dobrovolně vyrábět takové produkty, z nichž koukají nižší marže, aby pak nemohla vyslat na trh dostatek takových, na nichž může vydělat víc. Ostatně nejspíše i proto dosud nebyly ani ohlášeny nové procesory Ryzen 3 5000 a vzhledem k situaci na trhu můžeme počítat s tím, že ani nebudou. 
 
Nedá se ale říci, že by AMD mohlo být v této situaci spokojeno, neboť se zastavil růst jeho podílu na trhu s procesory x86, což je jednoduše způsobeno právě vysokou poptávkou po nových PC, se kterou se Intel dokáže díky vlastním kapacitám vypořádat mnohem lépe. AMD mu navíc částečně ustupuje i v maloobchodním prodeji, a to jednoduše právě proto, že na trhu nemá levnější moderní procesory. 
 
Zdroj: PCWorld