Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD prudce roste, jaká rozhodnutí ho k tomu dovedla?

12.9.2018, Jan Vítek, aktualita
AMD prudce roste, jaká rozhodnutí ho k tomu dovedla?
Lisa Su nám prozradila něco o klíčových rozhodnutích, které stojí za obrodou společnosti AMD. Ta přitom proběhla za jejího působení, kdy se hodnota akcií rovnou zdesetinásobila. Co nám tedy k tomu Lisa Su může říci?
Akcie společnost AMD v poslední době nebývale rostou a dostaly se už na úroveň, kde byly naposledy v roce 2006. Tehdy to byl právě vrchol v době procesorů s architekturou K8, po nichž už následoval sešup, při němž se akcie firmy podívaly i pod hodnotu 2 dolarů. Nyní jsou vytrvale na vzestupu a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se to mělo brzy změnit. Však jejich hodnota bývala na začátku tisíciletí i vysoko nad 40 dolary a AMD má vyhlídky na to, že bude mít na trhu procesory tvořené výrazně lepším výrobním procesem, než jaký má k dispozici Intel. 
 
 
Lisu Su zpovídal Jim Kramer ze CNBC, přičemž daný rozhovor byl zaměřen především na informace, o něž mají zájem investoři. CEO AMD na začátek uvedla, že její firma měla vždy výtečná technologická aktiva a šlo především o to je dokázat využít. Velice důležité tak bylo určit, v čem je AMD dobré a zaměřit se na důležité trhy. 
 
 
Lisa Su pokračovala tím, že AMD je jedna z velice mála společností, které dokáží poskytnout vhodná řešení pro zákazníky s potřebou vysoce výkonného hardwaru (HPC), což představuje trh s hodnotou 75 miliard dolarů. 
 
Navíc v dnešním světě není HPC spojeno pouze s datovými centry a jejich klasickým využitím pro účely samotných firem, ale také s PC a herními konzolemi. Je otázka, jak to Lisa Su myslela a zda tím míní technologie odvozené od těch, které se uplatňují v HPC (ostatně Ryzeny jsou založené na stejných jádrech jako serverové EPYC), nebo jde snad o cloudové technologie a služby pro streamování her. 
 
Jima Kramera pak zajímalo, jak se AMD dokázalo tak vzmátožit, když mělo oproti Intelu a NVIDII tak moc omezený rozpočet na výzkum a vývoj, marketing, atd. Dle Lisy Su si to vyžádalo pečlivý výběr těch pravých investic s ohledem na architektury i výrobní procesy. Řekla tak to, co bylo zřejmé, čili že AMD prostě nemohlo jít do všeho, co se naskytlo. To zahrnuje například mobilní telefony a tablety, které byly před několika lety ještě velice živé trhy, na nichž se snažil prosadit i Intel. Su však rozhodla, že nejde o vhodnou oblast pro AMD a z dnešního pohledu lze říci, že se rozhodla nejspíše velice správně. 
 
Pro šéfa firmy jako AMD je také důležité umět se rozhodovat dopředu s ohledem na to, jak asi bude vypadat trh za tři až pět let, neboť tak dlouho trvá, než se daná rozhodnutí projeví. Pak je i logické, že AMD nemá plány jak hned najednou využít problémy Intelu s 10nm procesem a také uvedla, že strategie firmy rozhodně nepočítá s tím, že konkurenci se bude dařit špatně. 
 
Co se týče trhu s GPU, na něm je dle Su hodně místa pro soupeřící firmy s "několika vítězi". To by nás mohlo trošku zarazit, zda tím šéfka AMD snad nemyslí to, že herní trh přenechá NVIDII a zaměří se spíše na GPGPU. Potvrdila však, že AMD chce pokračovat s vývojem v obou oblastech a ostatně, hubené roky jsou minulost a nyní už si AMD bude moci dovolit na výzkum a vývoj vyhradit více prostředků.
 
Zdroj: Hexus.net