reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

AMD Raphael mají nabídnout maximálně 16 jader

, , aktualita
AMD Raphael mají nabídnout maximálně 16 jader
Vypadá to, že AMD se asi nechystá s nástupem další generace procesorů Ryzen se Zen 4 zvyšovat počet procesorových jader, čili půjde stále maximálně o 16 fyzických jader. O tom alespoň mluví leaker ExecutableFix. 
Na 16 jader bychom si ostatně sázeli i my jako na nejpravděpodobnější variantu, které nahrává i to, že Intel v konkurenčních Alder Lake nabídne přinejlepším 8 výkonných a 8 slabších jader v konfiguraci 16C/24T, neboť pouze silnější jádra mají disponovat Hyperthreadingem. Z tohoto hlediska tak AMD i tak stále nabídne lepší konfiguraci 16C/32T, jakou disponuje už dnešní Ryzen 9 5950X i starší Ryzen 9 3950X. 
 
 
Pokud se tato informace potvrdí, a že jí odpovídá i starší údaj o stále 8jádrových CCD se Zen 4 (viz obrázek dole) stejně jako tweet Patricka Schura, pak bude AMD možná čelit narážkám na to, že se zbaběle neodhodlalo k dalšímu navýšení počtu jader. Ovšem AMD jistě moc dobře ví, jaký je zájem o procesory Ryzen se dvěma čiplety a umí si spočítat, zda by se vůbec alespoň trošku vyplatilo připravit nové modely s dokonce třemi čiplety, které asi budou nutné pro navýšení počtu jader nad 16. Ostatně pokud někdo nutně potřebuje více jader, má tu Threadrippery. 
 
 
Osmijádrovým čipletům Zen 4 nahrávají také informace o budoucích procesorech EPYC Genoa, které by jednoduše měly využít více než osm čipletů, které lze najít na dnešních modelech Rome a Milan. 
 
Pak je tu ale otázka, co se stalo s Warholem a kam si máme zařadit firmou AMD slíbené Zen 3 s V-Cache. Je možné, že toto se nebude vůbec týkat řadových Ryzenů, anebo půjde naopak právě o ně, respektive o vypuštění jednoho či dvou modelů s V-Cache, které budou jinak přímo vycházet z aktuální generace Ryzen 5000. Tomu ostatně velice napovídá ten fakt, že V-Cache byla prezentována na upraveném procesoru Ryzen 9 5900X. 
 
Ryzen 9 5900X s V-Cache
 
AMD je zkrátka v poslední době neobvykle tajemné, pokud jde o jeho procesorové plány, takže nám zbývají jen neurčité leaky a střípky oficiálních informací.


reklama
reklama
reklama
reklama