www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Renoir: nová APU už v lednu?

AMD Renoir: nová APU už v lednu?
, , aktualita
Můžeme být velice zvědaví na to, v jakém světle se ukáže příští generace APU od společnosti AMD. Očekáváme totiž už přechod na 7nm výrobní technologii a snad už i podstatný nárůst výkonu. 
K oblíbeným
reklama
Pokud ale máme očekávat AMD Renoir a nástup už v lednu 2020, je třeba upozornit, že půjde s největší pravděpodobností pouze o mobilní čipy. Ostatně desktopová APU třetí generace pro AM4 (Picasso) jsou na trhu teprve od poloviny tohoto roku a i když nic zásadního nepředvedla, AMD je přece jen nebude už po tak krátké době nahrazovat novou generací. To mobilní Picasso jsou na trhu už právě od začátku tohoto roku. 
 
 
Lednovému představení nových procesorů nahrává i to, že se o nich objevují nové fámy, a to ve zvýšené míře. Lisa Su zatím potvrdila jen to, že APU Ryzen 4000 dorazí na začátku roku 2020, ale to obvykle znamená prostě někdy v prvním kvartálu. Mělo by to být ale hned zkraje, a to na CES 2020. 
 
 
Dle nejnovějších a nezaručených informací se dočkáme alespoň 12 CU, jak na zveřejněném snímku ukazuje označení B12. Spekuluje se ale i o tom, že ty nejvýkonnější verze mohou mít až 15 CU, čili 960 Stream Procesorů, zatímco 12 CU by znamenalo oproti starším generacím jen navyšení o 64 jader na 768 SP.  
 
Modely s 15 CU, pokud se ale vůbec plánují, by mohly dorazit později. Ostatně dnešní mobilní APU také nejdříve přišly s jen 10 CU a model s 11 CU byl uveden na trh až letos na podzim. 
 
Dále se očekává, že nová APU budou založena stále ještě na architektuře Vega, o čemž se ostatně mluví již dlouho. Těžko říci, proč se AMD rozhodlo zde nevyužít novou RDNA a Navi, která by se měla v APU předvést v lepším světle než Vega. Co se týče výkonu grafiky, můžeme očekávat už překročení hranice 2 TFLOPS, ale to bude záviset i na taktech. S až 45W TDP by to ale snad mělo být možné, zvláště když se využije 7nm proces. 
 
Otázka je i ta, do čeho se firmě AMD vůbec bude chtít jít a jak byla vyhodnocena situace s paměťovým trhem. Grafický výkon APU z velké části závisí na propustnosti hlavní operační paměti PC, respektive je to známé úzké hrdlo a pochopitelně nemá smysl zvedat výkon integrované grafiky, když ji budou brzdit paměti. Takže uvidíme. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung údajně vyvíjí 5nm mobilní čip Exynos 1000 Samsung údajně vyvíjí 5nm mobilní čip Exynos 1000
Samsung sice zrušil vývoj svých vlastních procesorových jader pro procesory Exynos, ale  procesory této řady chce vyvíjet i nadále. Tentokrát ale mají být údajně plně založeny na jádrech ARM Cortex. Nový Exynos 1000 má využívat Cortex-A78.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Pirate Bay spouští streamovací službu BayStream na torrentech Pirate Bay spouští streamovací službu BayStream na torrentech
Nechvalně známá stránka The Pirate Bay se pouští do nových pirátských vod. Zavádí totiž streamovací službu BayStream, která bude umožňovat rovnou streamovat videa sdílená na torrentových sítích.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300 Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300
Toshiba nadále vyrábí pevné disky a nyní rozšiřuje nabídku 3,5" modelů P300 o vyšší kapacity 4 TB a 6 TB. Ty budou mít nově dvoustupňový pohon a zdvojnásobila se také kapacita vyrovnávacího bufferu.
13.12.2019, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem
NICER jako Neutron star Interior Composition Explorer má studium neutronových hvězd přímo v názvu a právě toto zařízení americké NASA nám poskytlo první mapu či detailní pohled na jeden z takových objektů. 
13.12.2019, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Člověk vs. AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk Člověk vs. AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk
Drone Racing League (DRL) dosud pořádala závody v ovládání dronů pro lidské závodníky. Letos se ale mezi účastníky mohla dostat poprvé také umělá inteligence. Prozatím se jí nepodařilo vyhrát.
13.12.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář