www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Ryzen 9 3000: rýsuje se 16 jader

AMD Ryzen 9 3000: rýsuje se 16 jader
, , aktualita
Velice dobře víme, že AMD může vybavit procesory Ryzen třetí generace až 16 jádry. Otázka zněla, zda se k tomu odhodlá a pokud ano, zda takové procesory nabídne hned mezi prvními. Nyní to vypadá, že v obou případech můžeme říci ano. 
K oblíbeným
reklama
Už od odhalení chystaných procesorů Ryzen 3000 v letošním lednu víme, že ty mohou nést dva 7nm čiplety po osmi fyzických jádrech Zen. Jednak to je patrné z umístění čipletu na dosud ukázaném vzorku, pak to i nepřímo potvrdila CEO Lisa Su a nakonec tu ještě máme jeden velice výmluvný snímek, na němž je jasně vidět, že destička procesoru je pro druhý čiplet připravena. 
 
 
Dalo se však řešit, zda AMD tuto možnost skutečně plně využije a kdy to bude. Na jedné straně je tu fakt, že běžný desktopový procesor s 16 jádry by už hluboko zakrojil do HEDT (High-End DeskTop) teritoria, ale na druhou stranu toto prolnutí už dávno nastalo především díky Intelu a jeho Xeonům generace Kaby Lake a také jeden z Threadripperů má osm jader stejně jako Ryzen 7. Od AMD také víme, že to hodlá svou nyní výhodnou pozici řádně využít a že chce tlačit na pilu. 
 
Nyní tu ale máme vůbec poprvé konkrétní informaci, kterou nabízí známý leaker TUM APISAK:
 
 
Ten mluví už konkrétně o zatím inženýrském vzorku procesoru s architekturou Zen 2, který má 16 fyzických jader, základní takt 3,3 GHz a turbo 4,2 GHz. A že jde o inženýrský vzorek, tento takt rozhodně nemusí být konečný. A že jde skutečně o Ryzen pro AM4, to je patrné ze zmínky o desce vybavené čipovou sadou X570 a pak se ještě dozvíme, že označení daného procesoru nelze dekódovat dle známé tabulky
 
Autor na konci svého tweetu ještě přidal větu v thajštině, která říká, že později se možná dočkáme ještě nějakých screenshotů. Co by mohly ukázat, to není jasné, ale mohl by to být třeba CPU-Z. 
 
Zdroj: TUM APISAK


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Corsair vypuští na trh 32GB moduly Vengeance LPX DDR4 Corsair vypuští na trh 32GB moduly Vengeance LPX DDR4
Corsair si připravil 32GB moduly Vengeance LPX DDR4, které tvoří až 256GB sadu pro velice náročné uživatele. Kapacita pamětí nám tak uspokojivě roste, a tak se podívejme, co vše si můžeme v tomto případě pořídit.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Wolfenstein: Youngblood a nároky na PC hardware Wolfenstein: Youngblood a nároky na PC hardware
Už to nebude trvat dlouho a hráči se budou moci vžít do kůže Blazkowiczových dvojčat, která budou v Paříži hledat po svém otci a půjdou přitom přes hromady mrtvol nacistů. Nyní už tak víme, co k tomu bude v PC verzi zapotřebí za hardware.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Biostar oficiálně nabízí PCIe 4.0 na deskách s AMD 400 Series Biostar oficiálně nabízí PCIe 4.0 na deskách s AMD 400 Series
AMD by se rádo zasadilo o to, aby starší desky s čipsety sérií 400 nebo dokonce 300 nenabízely žádnou formu podpory rozhraní PCI Express 4.0. Výrobci desek si to ale rozhodně nemyslí a mezi ně nyní patří i Biostar.
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
Intel Xeon Platinum 8284: výkonnější speciál za 5500 dolarů navíc Intel Xeon Platinum 8284: výkonnější speciál za 5500 dolarů navíc
Vedle nabídky firmy AMD a jejích serverových procesorů EPYC může být seznam cen procesorů Xeon od Intelu jak z jiného světa. To platí zvláště pro speciální procesory, které se ani neobjevují v běžné nabídce, a tím je i Xeon Platinum 8284. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Co by pronesl Nixon, kdyby astronauté Apolla 11 zemřeli na Měsíci? Co by pronesl Nixon, kdyby astronauté Apolla 11 zemřeli na Měsíci?
Je pochopitelné, že americký prezident Richard Nixon měl připraven projev i pro případ, že by mise Apollo 11 nevyšla a Armstrong, Aldrin a Collins se už nevrátili domů. Tento projev sice naštěstí pronést nemusel, ale my si jej i tak můžeme přečíst. 
Včera, aktualita, Jan Vítek12 komentářů