www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD se chce brzy vrátit na tržní podíl z dob CPU Athlon 64

AMD se chce brzy vrátit na tržní podíl z dob CPU Athlon 64
, , aktualita
AMD v poslední době srší sebevědomím, alespoň co se týká procesorů s architekturou Zen. Jejich obliba a dosah na trhu prokazatelně stoupá a zástupce AMD nyní ohlásil záměr dostat se na tržní podíl z dob, kdy byly aktuální procesory Athlon 64. 
reklama
Zmíněné procesory Athlon 64 byly součástí generace K8, která nám přinesla také Turiony a serverové Opterony. Byla to doba prvních dvou a vícejádrových procesorů x86 a také integrace paměťových řadičů přímo do nich. Tyto zlaté časy z hlediska rostoucího podílu v první polovině úvodního desetiletí v novém miléniu však skončily probuzením Intelu. Ten uznal nevýhody architektury Netburst v procesorech Pentium 4 a využil Pentium M jako základ pro procesory Core 2. Od té doby už to šlo s firmou AMD z kopce a její procesory Bulldozer to už vůbec nenapravily.  
AMD však už má na trhu plno desktopových, mobilních, HEDT, serverových i podnikových procesorů se 14nm jádry Zeppelin s architekturou Zen a vedle toho také 14nm APU s Vegou, což se už začalo naplno projevovat. 
 
 
Jim Anderson, generální manažer a senior VP divize Computing and Graphics, se podělil o krátkodobý cíl firmy AMD, jímž není nic jiného než dosáhnout podílu na trhu právě z období procesorů K8. Následující graf s daty od firmy Passmark sice neodpovídá opravdovému podílu procesorů x86 AMD a Intel na trhu, ovšem jasně ukazuje, že ten býval před 13 lety mnohem vyšší než dnes a firma AMD byla opravdu důstojná konkurence. 
 
 
Jim Anderson konkrétně uvedl, že nevidí žádný důvod, proč by se AMD nemohlo dostat na stejnou úroveň podílu na trhu, které si užívalo v době zmíněných procesorů. Dle odhadů to bylo v případě desktopů celkově více než 20 % a mezi notebooky pak mírně pod tuto hranici. 
 
 
Recept firmy AMD, který zazněl, všichni dobře známe. Jde o nabídku více jader za méně peněz, a tedy i o vyšší celkový výkon. Vedle toho tu je také další želízko v ohni, a to integrovaná grafika Vega v nových APU, která už si opět převzala vedení ve výkonu iGPU. AMD také vidí předchozí rok jako zaměřený na uvedení procesorů Ryzen do desktopového prostředí a v letošním roce půjde především o ty mobilní. 
 
 
AMD se také pochlubilo, že v předchozím roce dokázalo zvýšit svůj podíl na trhu s desktopovými procesory o polovinu, když mezi 4. kvartálem 2016 a 2017 vzrostl z 8 na 12 procent. Nadále pak roste podíl příjmů tvořených procesory Ryzen, který během posledního kvartálu v příslušné divizi vzrostl ze 40 na 50 procent. Očekává se také letošní nástup dalších 60 nových ryzenových platforem od různých výrobců, z čehož bude většina notebooků, a to od ultramobilních po výkonné herní. Od toho si AMD slibuje vstup na trh s hodnotou 10 miliard dolarů, který je tak ještě o chlup větší než trh s desktopovými procesory. 

Zdroj: techPowerUp


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Newegg hacknut, útočníci měsíc kradli data platebních karet Newegg hacknut, útočníci měsíc kradli data platebních karet
Pokud jste během posledního měsíce nakupovali na zahraničním serveru Newegg.com, zbystřete. Hackerům se totiž povedlo napadnout platební stránku a krást údaje o použitých platebních kartách.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
V Morgan Stanley jsou zklamaní z GeForce RTX, akcie jdou dolů V Morgan Stanley jsou zklamaní z GeForce RTX, akcie jdou dolů
Morgan Stanley stahuje NVIDII kalhoty ještě daleko před brodem a na základě prvních recenzí karet GeForce RTX 2080 Ti a 2080 vyjadřuje své zklamání nad celou touto generací. Na základě toho tak klesá NVIDII hodnota akcií. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Muž zatčen po výhrůžce smrtí 11letému chlapci, který ho porazil ve Fortnite Muž zatčen po výhrůžce smrtí 11letému chlapci, který ho porazil ve Fortnite
Někteří lidé velmi nelibě nesou porážku v počítačových hrách, obzvláště byli-li poraženi jen 11letým klukem. 45letý muž v návalu zlosti začal malému chlapci vyhrožovat smrtí, což nakonec vyústilo v jeho zatčení.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Dotyková zařízení s Windows ukládají citlivá data do souboru Dotyková zařízení s Windows ukládají citlivá data do souboru
Potenciální vektor pro únik citlivých informací může pomoci vytvořit soubor WaitList.dat, který je využíván příslušnou službou na počítačích s Windows 8.1 a Windows 10. Podmínkou je, aby byly vybaveny dotykovou obrazovkou. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
WD My Cloud NAS mají vážnou bezpečnostní chybu, na niž výrobce přes rok nereagoval WD My Cloud NAS mají vážnou bezpečnostní chybu, na niž výrobce přes rok nereagoval
Tom's Hardware informuje, že produkty My Cloud NAS od Western Digital obsahují chybu, která umožní komukoliv přistupovat k datům, která na nich máme uložena, a to přes Internet. Tato chyba je stále aktuální. 
Včera, aktualita, Jan Vítek