www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD se chce brzy vrátit na tržní podíl z dob CPU Athlon 64

AMD se chce brzy vrátit na tržní podíl z dob CPU Athlon 64
, , aktualita
AMD v poslední době srší sebevědomím, alespoň co se týká procesorů s architekturou Zen. Jejich obliba a dosah na trhu prokazatelně stoupá a zástupce AMD nyní ohlásil záměr dostat se na tržní podíl z dob, kdy byly aktuální procesory Athlon 64. 
reklama
Zmíněné procesory Athlon 64 byly součástí generace K8, která nám přinesla také Turiony a serverové Opterony. Byla to doba prvních dvou a vícejádrových procesorů x86 a také integrace paměťových řadičů přímo do nich. Tyto zlaté časy z hlediska rostoucího podílu v první polovině úvodního desetiletí v novém miléniu však skončily probuzením Intelu. Ten uznal nevýhody architektury Netburst v procesorech Pentium 4 a využil Pentium M jako základ pro procesory Core 2. Od té doby už to šlo s firmou AMD z kopce a její procesory Bulldozer to už vůbec nenapravily.  
AMD však už má na trhu plno desktopových, mobilních, HEDT, serverových i podnikových procesorů se 14nm jádry Zeppelin s architekturou Zen a vedle toho také 14nm APU s Vegou, což se už začalo naplno projevovat. 
 
 
Jim Anderson, generální manažer a senior VP divize Computing and Graphics, se podělil o krátkodobý cíl firmy AMD, jímž není nic jiného než dosáhnout podílu na trhu právě z období procesorů K8. Následující graf s daty od firmy Passmark sice neodpovídá opravdovému podílu procesorů x86 AMD a Intel na trhu, ovšem jasně ukazuje, že ten býval před 13 lety mnohem vyšší než dnes a firma AMD byla opravdu důstojná konkurence. 
 
 
Jim Anderson konkrétně uvedl, že nevidí žádný důvod, proč by se AMD nemohlo dostat na stejnou úroveň podílu na trhu, které si užívalo v době zmíněných procesorů. Dle odhadů to bylo v případě desktopů celkově více než 20 % a mezi notebooky pak mírně pod tuto hranici. 
 
 
Recept firmy AMD, který zazněl, všichni dobře známe. Jde o nabídku více jader za méně peněz, a tedy i o vyšší celkový výkon. Vedle toho tu je také další želízko v ohni, a to integrovaná grafika Vega v nových APU, která už si opět převzala vedení ve výkonu iGPU. AMD také vidí předchozí rok jako zaměřený na uvedení procesorů Ryzen do desktopového prostředí a v letošním roce půjde především o ty mobilní. 
 
 
AMD se také pochlubilo, že v předchozím roce dokázalo zvýšit svůj podíl na trhu s desktopovými procesory o polovinu, když mezi 4. kvartálem 2016 a 2017 vzrostl z 8 na 12 procent. Nadále pak roste podíl příjmů tvořených procesory Ryzen, který během posledního kvartálu v příslušné divizi vzrostl ze 40 na 50 procent. Očekává se také letošní nástup dalších 60 nových ryzenových platforem od různých výrobců, z čehož bude většina notebooků, a to od ultramobilních po výkonné herní. Od toho si AMD slibuje vstup na trh s hodnotou 10 miliard dolarů, který je tak ještě o chlup větší než trh s desktopovými procesory. 

Zdroj: techPowerUp


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Honda testuje autonomní čtyřkolky, budou i na CES 2019 Honda testuje autonomní čtyřkolky, budou i na CES 2019
Na začátku letošního roku představila společnost Honda koncept autonomních vozítek 3E-D18, které dále vyvíjí a testuje. Tyto terénní čtyřkolky už jsou nasazeny ve třech úplně odlišných projektech.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Google Chrome chce řešit stránky s nefunkčním tlačítkem "zpět" Google Chrome chce řešit stránky s nefunkčním tlačítkem "zpět"
Na internetu je spousta stránek, a to nejen vždy těch dobrých. Spousta z nich v zájmu navyšovat počty zobrazených reklam manipuluje historií prohlížeče, čímž znemožňují jít zpět. Prohlížeč Chrome toto možná bude řešit.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Cenzurovaný Google Dragonfly pro Čínu byl poslán k ledu Cenzurovaný Google Dragonfly pro Čínu byl poslán k ledu
Cenzurovaný vyhledávač Google Dragonfly je velkým tématem, proti kterému se bouří i samotní pracovníci v Googlu. Negativní odezva i další problémy ale stojí za tím, že se Google rozhodl projekt ukončit.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Astronomové našli nejvzdálenější známý objekt naší soustavy: Farout Astronomové našli nejvzdálenější známý objekt naší soustavy: Farout
Astronomové potvrdili, že stále ještě nemusíme znát všechny velké objekty naší soustavy. Tím narážíme na tzv. devátou planetu, která tedy nyní objevena nebyla, ale máme tu něco jiného: asi 500km planetku Farout. 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
JEDEC aktualizovala specifikace HBM pro propustnost až 307 GB/s JEDEC aktualizovala specifikace HBM pro propustnost až 307 GB/s
JEDEC Solid State Technology Association přišla s vylepšeným standardem pro paměti typu High Bandwidth Memory (HBM). Jedná se o verzi slibující paměťovou propustnost 307 GB/s. Co to znamená? 
Včera, aktualita, Jan Vítek