www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD se chce brzy vrátit na tržní podíl z dob CPU Athlon 64

AMD se chce brzy vrátit na tržní podíl z dob CPU Athlon 64
, , aktualita
AMD v poslední době srší sebevědomím, alespoň co se týká procesorů s architekturou Zen. Jejich obliba a dosah na trhu prokazatelně stoupá a zástupce AMD nyní ohlásil záměr dostat se na tržní podíl z dob, kdy byly aktuální procesory Athlon 64. 
reklama
Zmíněné procesory Athlon 64 byly součástí generace K8, která nám přinesla také Turiony a serverové Opterony. Byla to doba prvních dvou a vícejádrových procesorů x86 a také integrace paměťových řadičů přímo do nich. Tyto zlaté časy z hlediska rostoucího podílu v první polovině úvodního desetiletí v novém miléniu však skončily probuzením Intelu. Ten uznal nevýhody architektury Netburst v procesorech Pentium 4 a využil Pentium M jako základ pro procesory Core 2. Od té doby už to šlo s firmou AMD z kopce a její procesory Bulldozer to už vůbec nenapravily.  
AMD však už má na trhu plno desktopových, mobilních, HEDT, serverových i podnikových procesorů se 14nm jádry Zeppelin s architekturou Zen a vedle toho také 14nm APU s Vegou, což se už začalo naplno projevovat. 
 
 
Jim Anderson, generální manažer a senior VP divize Computing and Graphics, se podělil o krátkodobý cíl firmy AMD, jímž není nic jiného než dosáhnout podílu na trhu právě z období procesorů K8. Následující graf s daty od firmy Passmark sice neodpovídá opravdovému podílu procesorů x86 AMD a Intel na trhu, ovšem jasně ukazuje, že ten býval před 13 lety mnohem vyšší než dnes a firma AMD byla opravdu důstojná konkurence. 
 
 
Jim Anderson konkrétně uvedl, že nevidí žádný důvod, proč by se AMD nemohlo dostat na stejnou úroveň podílu na trhu, které si užívalo v době zmíněných procesorů. Dle odhadů to bylo v případě desktopů celkově více než 20 % a mezi notebooky pak mírně pod tuto hranici. 
 
 
Recept firmy AMD, který zazněl, všichni dobře známe. Jde o nabídku více jader za méně peněz, a tedy i o vyšší celkový výkon. Vedle toho tu je také další želízko v ohni, a to integrovaná grafika Vega v nových APU, která už si opět převzala vedení ve výkonu iGPU. AMD také vidí předchozí rok jako zaměřený na uvedení procesorů Ryzen do desktopového prostředí a v letošním roce půjde především o ty mobilní. 
 
 
AMD se také pochlubilo, že v předchozím roce dokázalo zvýšit svůj podíl na trhu s desktopovými procesory o polovinu, když mezi 4. kvartálem 2016 a 2017 vzrostl z 8 na 12 procent. Nadále pak roste podíl příjmů tvořených procesory Ryzen, který během posledního kvartálu v příslušné divizi vzrostl ze 40 na 50 procent. Očekává se také letošní nástup dalších 60 nových ryzenových platforem od různých výrobců, z čehož bude většina notebooků, a to od ultramobilních po výkonné herní. Od toho si AMD slibuje vstup na trh s hodnotou 10 miliard dolarů, který je tak ještě o chlup větší než trh s desktopovými procesory. 

Zdroj: techPowerUp


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Prodeje PC dál klesají, ale velcí výrobci moc neutrpěli Prodeje PC dál klesají, ale velcí výrobci moc neutrpěli
V posledních letech se občas objeví zprávy o tom, jak se pokles prodejů počítačů zpomaluje či zastavuje, ovšem přes to všechno je realita taková, že trh s PC spíše chřadne. Nicméně rozhodně ne každý tím trpí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft couvá z plánů podporovat VR na Xbox One Microsoft couvá z plánů podporovat VR na Xbox One
S nástupem výkonné konzole Xbox One X přišla pro Microsoft i možnost využít její sílu k podpoře virtuální reality. Tím by ostatně celý trh s ní získal další velice potřebnou vzpruhu, ovšem to celé nyní padá.  
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Samsung ukázal malá 8TB NVMe SSD Samsung ukázal malá 8TB NVMe SSD
Samsung si připravil vysokokapacitní 8TB SSD, která směřují do datových center. Jde přitom o formát NGSFF, který se podobá M.2 kartám a využívá rovněž NVMe. Samsung je prezentuje jako své první NF1 NVMe SSD. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Serverové EPYC slaví rok, co mají za sebou? Serverové EPYC slaví rok, co mají za sebou?
Společnost AMD má už rok na trhu své serverové procesory EPYC, kterými zaútočila na konkurenční Xeony. Nyní doufá, že s touto i příští generací brzy získá výrazný podíl na trhu, který v podstatě celý ztratila. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
PUBG slevou oslavuje 50 milionů prodaných kopií a chystá novou mapu Sanhok PUBG slevou oslavuje 50 milionů prodaných kopií a chystá novou mapu Sanhok
PlayerUnknown's Battlegrounds si stále na Steamu drží prvenství mezi nejprodávanějšími hrami, a tak není ani divu, že se této hry prodalo již 50 milionů kopií. To nyní autoři oslavují snížením ceny a rovněž připravují novou mapu.
Dnes, aktualita, Jan Vítek