www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD se pochlubilo růstem na klientském a serverovém trhu, Zen 3 bude 7nm

AMD se pochlubilo růstem na klientském a serverovém trhu, Zen 3 bude 7nm
, , aktualita
Zprávě serveru Digitimes o tom, že Zen 3 budou možná už 5nm procesory, se stejně nedalo moc věřit, ale nyní tu už máme další potvrzení přímo od firmy AMD, že šlo o nesmysl. Ta se krom toho i pochlubila růstem na serverovém a klientském trhu. 
K oblíbeným
reklama
Zpráva serveru Digitimes o 5nm procesorech Zen 3 tak může být s konečnou platností vyvrácena, ale my se nejdříve podíváme na část prezentace ukazující růst podílu AMD na klientském trhu (desktopy a notebooky) i x86 serverovém trhu, ovšem na druhé straně je tu od roku 2017 pokles na trhu se samostatnými grafickými čipy, kde už AMD neovládá třetinu, ale cca čtvrtinu. 
 
 
Na trzích s procesory se ale firmě AMD pochopitelně daří, protože tam je situace s konkurencí aktuálně úplně jiná, a ta se díky tomu může pochlubit už téměř 17% podílem na klientském trhu a 8% podílem na serverovém trhu s x86. Právě na tom AMD začínalo před nástupem Zenu prakticky od nuly, takže lze mluvit o velkém úspěchu a o tom, že letos podíl už s největší pravděpodobností přesáhne hranici deseti procent, pokud se už nestalo. 
 
Dlužno dodat, že AMD pro tato čísla využilo průzkumy firem Mercury Research (CPU) a Jon Peddie Research (GPU), čili obvyklé zdroje. 
 
 
Firma dále potvrdila tu očekávanou věc, že generace Zen 3 bude využívat 7nm proces a Zen 4 pak už 5nm proces. Ani nyní jsme se ovšem nedozvěděli, jakým způsobem má být 7nm proces vylepšen. Dříve byly totiž Zen 3 označovány jako 7nm+ a to bylo logicky vysvětleno tak, že AMD použije proces TSMC N7+ využívající EUVL. To však bylo následně popřeno a vysvětleno tak, že označení 7nm+ nám mělo sdělit jen to, že daný proces bude oproti tomu aktuálnímu nějakým způsobem vylepšen a neznamená to využití konkrétního N7+. 
 
Jenomže nástup Zen 4 v příštím roce neznamená, že se bude týkat i desktopových procesorů Dle této roadmap (viz RetiredEngineer) by Zen 4 měl být připraven zatím jen pro serverové Epyc "Genoa", zatímco Ryzen 5000 "Warhol" využijí stále 7nm Zen 3, čili by šlo efektivně o refresh pro "Vermeer". 
 
 
 
Další dva snímky se týkají herních grafik a v jejich případě čekáme na 7nm RDNA 2 s vylepšeným výkonem na watt (dle starších informací +50 % vs. RDNA), ray tracingem, variabilními shader, atd. Příští rok by měly nastoupit grafiky generace RDNA 3 na "pokročilejším procesu", ale ten AMD na rozdíl od Zen 4 nijak nespecifikuje. 
 
 
Svou vlastní roadmap pak už mají grafické akcelerátory, které letos poprvé využijí architekturu CDNA (Compute DNA). Z hlediska výrobních procesů to bude to samé co v případě herních čipů, zatímco letos půjde o využití architektury Infinity pro vysokorychlostní propojení jednotlivých GPU (pokud je tak ještě vůbec můžeme nazývat) a příští rok se chce AMD v rámci CDNA 2 už posunout do éry exascale, čili použít své produkty v superpočítačích, jejichž výkon už dosáhne alespoň 1 exaFLOPS. 
 
 
Zdroj: wccftech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Asus zaostává v podpoře PCIe 4.0 na deskách se Z490 Asus zaostává v podpoře PCIe 4.0 na deskách se Z490
Už dobře víme, že desky se sadou Intel Z490 obecně podporují rozhraní PCIe 4.0, ovšem ne všechny a zcela jistě ne s procesory Comet Lake-S. Tato věc se chystá až pro Rocket Lake-S, přičemž Asus na tom ve srovnání s konkurencí není nejlépe.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
ESO zachytila náhlé zmizení masivní hvězdy ESO zachytila náhlé zmizení masivní hvězdy
European Southern Observatory a konkrétně její Very Large Telescope zachytil náhlé zmizení jinak velice jasné proměnné hvězdy v cizí galaxii. Ta nyní už prostě není vidět a jsou tu dvě hlavní teorie, proč tomu tak je.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel musel dočasně přestat dodávat HW pro Inspur, 3. světového výrobce serverů Intel musel dočasně přestat dodávat HW pro Inspur, 3. světového výrobce serverů
Po společnosti Huawei se nyní Američané zaměřili na Inspur, kterážto další čínská společnost je bezpečně největším výrobcem serverů včetně AI systémů ve své domovině a celosvětově je pak třetí největší. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NVIDIA odmítá nařčení investorů ze záměrně zavádějících finančních zpráv NVIDIA odmítá nařčení investorů ze záměrně zavádějících finančních zpráv
V letech 2017 a 2018 se NVIDIA, a nejen ona, těšila z velkého zájmu těžařů kryptoměn o grafické karty. Investoři ji poté obvinili z toho, že záměrně podhodnocovala výdělky z tohoto segmentu, což se projevilo na pozdějších výdělcích.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Xiaomi vstoupilo na trh s OLED televizemi. Přivítejte Mi TV Lux Xiaomi vstoupilo na trh s OLED televizemi. Přivítejte Mi TV Lux
Xiaomi dnes oficiálně představilo svou první OLED TV, která zároveň otevírá novou řadu špičkových televizorů Mi TV Master Series. Zákazníky se snaží přesvědčit 65palcovým panelem se 120 Hz nebo HDMI 2.1. A jaká bude cena?
Včera, aktualita, Jáchym Šlik