www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD se pochlubilo růstem na klientském a serverovém trhu, Zen 3 bude 7nm

AMD se pochlubilo růstem na klientském a serverovém trhu, Zen 3 bude 7nm
, , aktualita
Zprávě serveru Digitimes o tom, že Zen 3 budou možná už 5nm procesory, se stejně nedalo moc věřit, ale nyní tu už máme další potvrzení přímo od firmy AMD, že šlo o nesmysl. Ta se krom toho i pochlubila růstem na serverovém a klientském trhu. 
K oblíbeným
reklama
Zpráva serveru Digitimes o 5nm procesorech Zen 3 tak může být s konečnou platností vyvrácena, ale my se nejdříve podíváme na část prezentace ukazující růst podílu AMD na klientském trhu (desktopy a notebooky) i x86 serverovém trhu, ovšem na druhé straně je tu od roku 2017 pokles na trhu se samostatnými grafickými čipy, kde už AMD neovládá třetinu, ale cca čtvrtinu. 
 
 
Na trzích s procesory se ale firmě AMD pochopitelně daří, protože tam je situace s konkurencí aktuálně úplně jiná, a ta se díky tomu může pochlubit už téměř 17% podílem na klientském trhu a 8% podílem na serverovém trhu s x86. Právě na tom AMD začínalo před nástupem Zenu prakticky od nuly, takže lze mluvit o velkém úspěchu a o tom, že letos podíl už s největší pravděpodobností přesáhne hranici deseti procent, pokud se už nestalo. 
 
Dlužno dodat, že AMD pro tato čísla využilo průzkumy firem Mercury Research (CPU) a Jon Peddie Research (GPU), čili obvyklé zdroje. 
 
 
Firma dále potvrdila tu očekávanou věc, že generace Zen 3 bude využívat 7nm proces a Zen 4 pak už 5nm proces. Ani nyní jsme se ovšem nedozvěděli, jakým způsobem má být 7nm proces vylepšen. Dříve byly totiž Zen 3 označovány jako 7nm+ a to bylo logicky vysvětleno tak, že AMD použije proces TSMC N7+ využívající EUVL. To však bylo následně popřeno a vysvětleno tak, že označení 7nm+ nám mělo sdělit jen to, že daný proces bude oproti tomu aktuálnímu nějakým způsobem vylepšen a neznamená to využití konkrétního N7+. 
 
Jenomže nástup Zen 4 v příštím roce neznamená, že se bude týkat i desktopových procesorů Dle této roadmap (viz RetiredEngineer) by Zen 4 měl být připraven zatím jen pro serverové Epyc "Genoa", zatímco Ryzen 5000 "Warhol" využijí stále 7nm Zen 3, čili by šlo efektivně o refresh pro "Vermeer". 
 
 
 
Další dva snímky se týkají herních grafik a v jejich případě čekáme na 7nm RDNA 2 s vylepšeným výkonem na watt (dle starších informací +50 % vs. RDNA), ray tracingem, variabilními shader, atd. Příští rok by měly nastoupit grafiky generace RDNA 3 na "pokročilejším procesu", ale ten AMD na rozdíl od Zen 4 nijak nespecifikuje. 
 
 
Svou vlastní roadmap pak už mají grafické akcelerátory, které letos poprvé využijí architekturu CDNA (Compute DNA). Z hlediska výrobních procesů to bude to samé co v případě herních čipů, zatímco letos půjde o využití architektury Infinity pro vysokorychlostní propojení jednotlivých GPU (pokud je tak ještě vůbec můžeme nazývat) a příští rok se chce AMD v rámci CDNA 2 už posunout do éry exascale, čili použít své produkty v superpočítačích, jejichž výkon už dosáhne alespoň 1 exaFLOPS. 
 
 
Zdroj: wccftech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Adobe uvede nástroj pro boj s deepfakes Adobe uvede nástroj pro boj s deepfakes
V posledních letech jsou deepfakes čím dál větším problémem. Společnost Adobe chce proti problému bojovat novým nástrojem, který bude součástí Photoshopu a Behance, nicméně nebude fungovat tak, jak bychom asi předpokládali.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Canon uvedl 5 nových ITS tiskáren řady MegaTank Canon uvedl 5 nových ITS tiskáren řady MegaTank
Canon představil pět nových ITS tiskáren. Ty mají velkoobjemové nádržky a velmi levný tisk. Nabídka novinek začíná u základní tiskárny Pixma G1420 a končí u multifunkce Pixma G3460 s připojením Wi-Fi.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Prodejci hlásí: zásoby RTX 3070 jsou podstatně větší než karet RTX 3080 Prodejci hlásí: zásoby RTX 3070 jsou podstatně větší než karet RTX 3080
NVIDIA ve čtvrtek odpoledne vyšle na trh nové karty GeForce RTX 3070, z nichž by se mohl stát velký prodejní úspěch. Nabídnout totiž mají výkon plně srovnatelný s RTX 2080 Ti, a to s cenou 500 dolarů. Ale jak to bude s dostupností? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Facebook Dating: nová seznamka spuštěna i v Evropě Facebook Dating: nová seznamka spuštěna i v Evropě
Sociální síť Facebook už před nějakou dobou spustila seznamku Dating. Dosud ale nebyla dostupná v Evropě, což se nyní mění. Přináší možnost seznámit se s různými lidmi za různými účely, ať už jde o nalezení lásky nebo jen parťáka na venčení psa.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
PayPal skutečně přichází s podporou kryptoměn jako Bitcoin PayPal skutečně přichází s podporou kryptoměn jako Bitcoin
V letošním červnu se mluvilo o tom, že společnost PayPal zahrne do svých systémů i podporu kryptoměn. Tak se nyní skutečně děje, firma toto potvrzuje a už počátkem příštího roku by to mělo začít fungovat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře