www.svethardware.cz
>
>
>
>

Digitimes: generace Zen 4000 Vermeer nakonec může být už 5nm

Digitimes: generace Zen 4000 Vermeer nakonec může být už 5nm
, , aktualita
Velice zajímavá a nečekaná zpráva přichází od serveru Digitimes, dle nějž se AMD stalo pro firmu TSMC jedním z nejdůležitějších zákazníků, což by se mělo projevit celkově vyšší úrovní spolupráce. Spekuluje se tak dokonce o tom, že Vermeer budou 5nm čipy. 
K oblíbeným
reklama
Samotná společnost AMD už nejednou označila generaci Zen 3 za 7nm, respektive dříve ji označovala jako 7nm+, což nás přesvědčilo o tom, že bude vyráběna pomocí 7nm procesu firmy TSMC obohaceného o EUVL, čili extrémní ultrafialovou litografii. 
 
 
Později ale AMD uvedlo, že označení 7nm+ mělo znamenat prostě a jen nějakým způsobem vylepšený původní 7nm proces a ne nutně to, že půjde o konkrétní technologii TSMC N7+ s EUVL. Firma to tak napravila i ve svých nejnovějších roadmapách, kde už má generace Zen 3 nad sebou prostě a jednoduše 7nm stejně jako Zen 2, což ovšem pochopitelně neznamená, že to proces N7+ nebyl. Dle Digitimes to ale nakonec může být všechno úplně jinak. 
 
 
Jak cituje server VideoCardz či Retired Engineer, Digitimes mluví zatím o zvěstech, dle nichž společnosti AMD s TSMC pozměnily plány a generace Ryzen 4000 očekávaná na konci tohoto roku využije vylepšený 5nm proces TSMC, který lze označit jako 5nm Plus.
 
Víme přitom, že pomocí první verze 5nm procesu firma TSMC vyrábí čipy již od letošního jara, ovšem mělo by jít vesměs o produkci firmy Apple. Nový 5nm+ by pak měl nastoupit v posledním letošním kvartálu a dle těchto informací by se tak použil pro výrobu nových procesorů AMD. 
 
AMD tyto informace nijak nekomentovalo, pouze opět uvedlo, že procesory Zen 3 dorazí na konci tohoto roku. Už se ale nedozvíme, zda půjde o Ryzen 4000, nebo o nové serverové EPYC. 
 
Máme tu tak na jedné straně mlčící AMD, ovšem i jeho jasně mluvící roadmapy se 7nm generací Zen 3 a na druhé straně neověřené informace od Digitimes, který lze sice považovat za vesměs spolehlivý zdroj, ovšem ani tak zatím nelze mluvit o ničem lepším než o fámách. Lze si ale představit, že AMD by asi velice rádo vystupňovalo tempo a dostalo na trh 5nm procesory v době, kdy Intel bude moci konkurovat přinejlepším svou druhou generací 10nm procesu. 
 
Stejně tak si lze představit, že pokud by proces 5nm+ firmy TSMC byl na podzim připravený, dalo by se stihnout pro něj přichystat výrobu procesorových čipletů. Stačit by mohl "prostý" die-shrink, čili výroba stejného čipu lepším procesem, což je otázka i příbuznosti původního a nového procesu, ale o těch nemáme žádné informace, dle nichž by šlo cokoliv usuzovat. 
 
A konečně, firmě AMD by stačilo takto upravit výrobu jen jednoho jediného čipu, respektive čipletu s osmi jádry Zen 3, který pak použije pro ta nejslabší CPU Ryzen i nejsilnější EPYC. APU jdou v tomto případě mimo. Ale stejně nám nezbývá než si počkat na rozuzlení. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Desktopové AMD Ryzen 4000 ‘Renoir’ očekávejme za dva týdny Desktopové AMD Ryzen 4000 ‘Renoir’ očekávejme za dva týdny
Včera AMD vyslalo na trh procesory Ryzen 3000 XT a oslavilo i rok od vydání původních Matisse. Desktopových Renoirů jsme se zatím nedočkali, ale dle wccftech už to nebude trvat dlouho. Dorazit mají za dva týdny. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Chieftec Scorpion 3: prosklený middletower Chieftec Scorpion 3: prosklený middletower
K posouzení nám dorazila počítačová skříň Chieftec Scorpion 3, čili již třetí model své řady, kterou můžeme brát za čistě herní, čemuž také odpovídá její výbava. Nemůže pochopitelně chybět sklo a ani barevné LED, ale co takový dálkový ovladač?
Dnes, recenze, Jan Vítek1 komentář
AMD uvádí na trh tři nové procesory Ryzen 3000 XT AMD uvádí na trh tři nové procesory Ryzen 3000 XT
Společnost AMD si pro dnešek dle očekávání připravila nové procesory Ryzen 3000 s označením XT, které se zařadí po bok starších modelů Matisse. Jde konkrétně o Ryzen 9 3900XT, Ryzen 7 3800XT a Ryzen 5 3600XT.
Včera, aktualita, Jan Vítek
MSI ohlásilo nový 23,8" profesionální monitor PRO MP241 MSI ohlásilo nový 23,8" profesionální monitor PRO MP241
Společnost MSI uvádí na trh nový profesionální monitor PRO MP241. Ten je určen např. pro programátory, webové designéry a podobné profese. Počítejte s 23,8" úhlopříčkou IPS displeje, jehož rozlišení je tradiční Full HD.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Shadow Warrior 3 ohlášen, přijde příští rok Shadow Warrior 3 ohlášen, přijde příští rok
Vydavatel Devolver Digital a vývojářské studio Flying Wild Hog představují další díl do série Shadow Warrior, která odstartovala už v roce 1997 a po necelých dvou dekádách se dočkala pokračování. Na to třetí tak dlouho čekat nemusíme. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře