www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD vysvětluje taktovací funkci Precision Boost Overdrive

AMD vysvětluje taktovací funkci Precision Boost Overdrive
, , aktualita
Už jsme se jednou věnovali funkci Precision Boost Overdrive, kterou nabízejí procesory AMD Threadripper druhé generace, ovšem pouze okrajově. Nyní se ale na ni podíváme blíže, a to i díky nově zveřejněným materiálům. 
reklama
Precision Boost Overdrive (PBO) stojí na pomezí mezi výchozím nastavením procesoru, který si vše řídí sám, a zcela manuálním přetaktováním, které může mít za následek třeba výrazně zvýšenou spotřebu v klidovém režimu. Funkce PBO můžeme v základu brát jako zautomatizované přetaktování, i když to není výrobcem tak úplně posvěcené, neboť dle nastavených pravidel i při něm majitel procesoru ztrácí právo na záruku v případě, že si tím svůj procesor zničí. 
 
 
AMD však mělo pocit, že si zasloužíme podrobněji vysvětlit, co dělají funkce Precision Boost Overdrive, Precision Boost 2 a XFR2 a jaký je mezi nimi rozdíl: 
 
 
Precision Boost 2 slouží k velice jemnému nastavení taktů jednotlivých jader, a to v krocích po 25 MHz a v krátkém čase (< 1 ms). Na rozdíl od první verze v původních procesorech Ryzen a Threadripper má fungovat a také funguje daleko lépe a dobře reaguje na počet vláken zatěžujících procesor. Ve výsledku můžeme dosáhnout takovéhoto nárůstu namísto toho, aby to byl náhlý skok na vyšší takt jen při zátěži jednoho jádra jako dříve. XFR2 pak reaguje na to, jak výkonné chlazení má procesor k dispozici (sledováním teplot) a dle toho si dovolí, nebo nedovolí nastavit vyšší maximální frekvenci. 
 
 
Precision Boost Overdrive pak spojuje technologie SenseMI, a právě i Precision Boost 2 a XFR2, aby nabídl zlatou střední cestu mezi manuálním přetaktováním a automatickým řízením procesoru na výchozích taktech. Není tak třeba procesor neustále zásobit vysokým napětím, což přináší vysokou spotřebu, ale na druhou stranu nemůžeme čekat, že nám PBO nabídne nejvyšší možné takty. 
 
I zde se tak využije celá armáda senzorů zabudovaných v procesoru, která až 1000x za sekundu monitoruje spotřebu celého čipu (W), dodávaný proud z VRM (A) a teploty na různých místech čipu (°C). Pokud systém vyhodnotí, že tu jsou nějaké rezervy, v případě potřeby může zvýšit takt procesoru nad rámec specifikací na tolika jádrech, jak to jen bude možné. 
 
 
Uživatel sám k tomu všemu může přispět využitím co nejsilnějšího chlazení, na které bude takt procesoru reagovat, neboť XFR2 i PBO se ohlíží především na teploty jako na limitující faktor. 
 
 
Výsledkem toho všeho je typicky o 13 procent vyšší výkon při zátěži celého procesoru, jak AMD slibuje a vše, co pro to uživatel musí udělat, je v Ryzen Master zaškrtnout jednu volbu. Na druhou stranu, jak bylo zmíněno a Robert Hallock ve videu to také zvlášť zmiňuje, přijdeme tím o záruku, takže použití PBO doporučuje pouze tam, kde je zajištěno kvalitní chlazení. 
 
 
Pokud máte zájem, podívejte se také na video od overclockera derBauera, který dal dohromady průvodce přetaktováním nových Threadripperů a jak konkrétně model 2990WX dostat na hranu jeho možností, a to s ohledem na výkon jednoho jádra, všech jader a herní výkon. 
 
 
Zdroj: AMD, Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Cenzurovaný Google Dragonfly pro Čínu byl poslán k ledu Cenzurovaný Google Dragonfly pro Čínu byl poslán k ledu
Cenzurovaný vyhledávač Google Dragonfly je velkým tématem, proti kterému se bouří i samotní pracovníci v Googlu. Negativní odezva i další problémy ale stojí za tím, že se Google rozhodl projekt ukončit.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Astronomové našli nejvzdálenější známý objekt naší soustavy: Farout Astronomové našli nejvzdálenější známý objekt naší soustavy: Farout
Astronomové potvrdili, že stále ještě nemusíme znát všechny velké objekty naší soustavy. Tím narážíme na tzv. devátou planetu, která tedy nyní objevena nebyla, ale máme tu něco jiného: asi 500km planetku Farout. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
JEDEC aktualizovala specifikace HBM pro propustnost až 307 GB/s JEDEC aktualizovala specifikace HBM pro propustnost až 307 GB/s
JEDEC Solid State Technology Association přišla s vylepšeným standardem pro paměti typu High Bandwidth Memory (HBM). Jedná se o verzi slibující paměťovou propustnost 307 GB/s. Co to znamená? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 2060 očekáváme v polovině ledna, akcie NVIDIE stále ztrácí GeForce RTX 2060 očekáváme v polovině ledna, akcie NVIDIE stále ztrácí
NVIDIA se rozhodla, že v tomto roce ještě nevyšle na trh nový mainstream a rozhodnutí to mělo být založené čistě na tom, že se to poněkud přepísklo s výrobou starých Pascalů. Co se týče akcií, NVIDIA na tom není lépe, spíš naopak. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Microsoft 365 Consumer: celý balík i s OS za předplatné pro běžného zákazníka Microsoft 365 Consumer: celý balík i s OS za předplatné pro běžného zákazníka
Dle inzerátů firmy Microsoft, která shání potřebné pracovníky, se chystá spotřebitelská verze balíku Microsoft 365. Mluví se přímo o Microsoft 365 Consumer, která by tak měla obsahovat OS, Office či různé služby za předplatné. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář