www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD vysvětluje taktovací funkci Precision Boost Overdrive

AMD vysvětluje taktovací funkci Precision Boost Overdrive
, , aktualita
Už jsme se jednou věnovali funkci Precision Boost Overdrive, kterou nabízejí procesory AMD Threadripper druhé generace, ovšem pouze okrajově. Nyní se ale na ni podíváme blíže, a to i díky nově zveřejněným materiálům. 
reklama
Precision Boost Overdrive (PBO) stojí na pomezí mezi výchozím nastavením procesoru, který si vše řídí sám, a zcela manuálním přetaktováním, které může mít za následek třeba výrazně zvýšenou spotřebu v klidovém režimu. Funkce PBO můžeme v základu brát jako zautomatizované přetaktování, i když to není výrobcem tak úplně posvěcené, neboť dle nastavených pravidel i při něm majitel procesoru ztrácí právo na záruku v případě, že si tím svůj procesor zničí. 
 
 
AMD však mělo pocit, že si zasloužíme podrobněji vysvětlit, co dělají funkce Precision Boost Overdrive, Precision Boost 2 a XFR2 a jaký je mezi nimi rozdíl: 
 
 
Precision Boost 2 slouží k velice jemnému nastavení taktů jednotlivých jader, a to v krocích po 25 MHz a v krátkém čase (< 1 ms). Na rozdíl od první verze v původních procesorech Ryzen a Threadripper má fungovat a také funguje daleko lépe a dobře reaguje na počet vláken zatěžujících procesor. Ve výsledku můžeme dosáhnout takovéhoto nárůstu namísto toho, aby to byl náhlý skok na vyšší takt jen při zátěži jednoho jádra jako dříve. XFR2 pak reaguje na to, jak výkonné chlazení má procesor k dispozici (sledováním teplot) a dle toho si dovolí, nebo nedovolí nastavit vyšší maximální frekvenci. 
 
 
Precision Boost Overdrive pak spojuje technologie SenseMI, a právě i Precision Boost 2 a XFR2, aby nabídl zlatou střední cestu mezi manuálním přetaktováním a automatickým řízením procesoru na výchozích taktech. Není tak třeba procesor neustále zásobit vysokým napětím, což přináší vysokou spotřebu, ale na druhou stranu nemůžeme čekat, že nám PBO nabídne nejvyšší možné takty. 
 
I zde se tak využije celá armáda senzorů zabudovaných v procesoru, která až 1000x za sekundu monitoruje spotřebu celého čipu (W), dodávaný proud z VRM (A) a teploty na různých místech čipu (°C). Pokud systém vyhodnotí, že tu jsou nějaké rezervy, v případě potřeby může zvýšit takt procesoru nad rámec specifikací na tolika jádrech, jak to jen bude možné. 
 
 
Uživatel sám k tomu všemu může přispět využitím co nejsilnějšího chlazení, na které bude takt procesoru reagovat, neboť XFR2 i PBO se ohlíží především na teploty jako na limitující faktor. 
 
 
Výsledkem toho všeho je typicky o 13 procent vyšší výkon při zátěži celého procesoru, jak AMD slibuje a vše, co pro to uživatel musí udělat, je v Ryzen Master zaškrtnout jednu volbu. Na druhou stranu, jak bylo zmíněno a Robert Hallock ve videu to také zvlášť zmiňuje, přijdeme tím o záruku, takže použití PBO doporučuje pouze tam, kde je zajištěno kvalitní chlazení. 
 
 
Pokud máte zájem, podívejte se také na video od overclockera derBauera, který dal dohromady průvodce přetaktováním nových Threadripperů a jak konkrétně model 2990WX dostat na hranu jeho možností, a to s ohledem na výkon jednoho jádra, všech jader a herní výkon. 
 
 
Zdroj: AMD, Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Na dark webu jsou data 2,2 milionu platebních karet k prodeji Na dark webu jsou data 2,2 milionu platebních karet k prodeji
Velké úniky se netýkají jen samotných e-mailových účtů a hesel k nim, ale také dalších velmi “užitečných” informací, jako jsou kompletní údaje o platebních kartách. Na dark webu jsou hned tři nové databáze s nimi.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Adata přichází s TLC SSD disky SU750 Adata přichází s TLC SSD disky SU750
V nabídce SSD disků společnosti Adata se objevuje nová řada SU750 v podobě 2,5" SATA disků. Ta vychází ze stávající řady SU800. Využity jsou i nadále 3D TLC NAND čipy a kapacita může dosáhnout až 1 TB.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Apple ztrácí titul největšího inovátora, padá na 17. místo Apple ztrácí titul největšího inovátora, padá na 17. místo
Společnost Apple má za sebou zvláštní období. Finančně je na tom dobře, ale prodeje iPhonů dost spadly a v tradičně vyhlašovaném seznamu nejvíce inovativních společností se nyní propadla z 1. na 17. místo.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA oficiálně představila GeForce GTX 1660 Ti, jak si vede? NVIDIA oficiálně představila GeForce GTX 1660 Ti, jak si vede?
Dle očekávání se dnes, a to úderem 15. hodiny našeho času dostaly na svět informace o kartě GeForce GTX 1660 Ti. Téměř vše už bylo řečeno, ale zbývalo vyřešit podstatné věci kolem výkonu a také podpory technologií. Takže jak to je? 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NVIDIA GeForce GTX 1180: chyba, nebo reálná karta? NVIDIA GeForce GTX 1180: chyba, nebo reálná karta?
V dokumentaci firmy HP byla spatřena karta GTX 1180, která vyvolala nové spekulace a otázky o tom, jestli se nám NVIDIA chystá opravdu zamotat hlavu. Karta se měla dostat do počítačů HP Obelisk GTX 1180.
Včera, aktualita, Jan Vítek