www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD: Zen 2 a Zen 3 je na cestě, ale přechod na 7 nm bude těžký

AMD: Zen 2 a Zen 3 je na cestě, ale přechod na 7 nm bude těžký
, , aktualita
Mark Papermaster, CTO společnosti AMD, se v interview pro EE Times rozpovídal o budoucích procesorových architekturách Zen 2 a Zen 3, které představují také přechod na 7nm technologie. To znamená i využití EUV. 
K oblíbeným
reklama
Nedávno jsme si mohli přečíst o tom, jak společnost ASML konečně ohlásila, že může nabídnout stroje s dostatečně silným zdrojem záření EUV, který byl základním předpokladem toho, aby tato technologie vůbec mohla být nasazena. Nyní chce AMD po firmách provozujících moderní továrny na výrobu čipů, aby technologii EUV nasadily co nejdříve, přičemž ta je nyní už asi pevně spojena s nástupem 7nm výrobních procesů. Ne všechny ji musí ale využít a ne vždy hned od začátku, ale AMD s ní evidentně počítá. 
 
 
Společnost AMD dle Papermastera má už za sebou slušný pokrok v přípravách na 7nm technologie, ale jde o velkou změnu, která vyžadovala mnohem větší snahu než doposud. Papermaster k tomu řekl, že přechod na 7 nm představuje největší změnu, kterou zaznamenal v porovnání s mnoha předchozími generacemi a stojí za tím především dvě věci. Jednak budou zapotřebí zcela nové CAD nástroje a pak bude třeba mnohem užší spolupráce mezi AMD, samotnými továrnami a také autory EDA (Electronic Design Automation), kteří dané CAD pro tvorbu nových čipů tvoří. 

 
Papermaster dále označil 7nm proces za "long node" a přirovnal jej k 28nm. To znamená, že tu s námi má být velice dlouho, právě jako 28nm technologie, na níž firmy AMD i NVIDIA založily řadu generací svých GPU a AMD také APU. 
 
Dle něj by EUV na 7nm mohla dorazit v roce 2019, kdy se s její pomocí už začnou vyrábět čipy pro trh, přičemž AMD na tom spolupracuje jednak s GlobalFoundries v případě nových procesorů a vedle toho s TSMC, což zase platí pro GPU. GlobalFoundries přitom pro AMD vyrábí dnešní 14nm GPU, a to včetně zbrusu nové Vegy, v jejímž případě se můžeme oprávněně obávat její spotřeby a celkové energetické efektivity. Ta totiž těžko dosáhne efektivity GPU Pascal, která jsou vyráběna právě v TSMC, a to 16nm procesem. 
 
Nakonec nám Papermaster prozradil ještě něco, a sice snahu o přechod z 2.5D technologie na 2.1D. Aktuálně tu máme právě 2.5D čipy firmy AMD, což jsou právě Vegy s paměťmi HBM2 spojené pomocí křemíkového interposeru. Technologie 2.1D se týká pouzdření Fan-Out Wafer-Level Packaging, které počítá s tzv. rekonstruovanými wafery. Z původních waferů se získají dobré čipy, které se poskládají vedle sebe a zalijí speciálním substrátem, čímž se vytvoří nový wafer, na němž se čipy mohou snadněji a levněji propojit než s využitím interposeru a jsou také tenčí. Nakonec se opět vyříznou a jsou už k dispozici jako celé čipové pouzdro třeba v podobě BGA. AMD ale odhaduje, že technologie 2.1D bude připravena za dva až tři roky, ovšem to je právě doba pro 7nm procesory/APU Zen 2. 
 
Zdroj: EETimes
reklama
Nejnovější články
Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice
Intel se rozhodl, že na trh vypustí 10nm procesory Xeon W-3300, které představují to nejbližší, co má tato firma k dispozici na motivy High-End Desktopů (HEDT). Jedná se ovšem spíše o konkurenci pro Threadrippery Pro, i když stále jen s omezeným výkonem.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC
Uprostřed srpna proběhne konference Hot Chips 33, kde bude mezi hlavní témata patřit 3D či obecně pokročilé pouzdření počítačových čipů, a to v podání prezentujících z firem TSMC, Intel a AMD. Na co se můžeme těšit? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal
Dobrá zpráva přichází od leakera zvaného Ulysses, který mluví o dalším slušném pokroku ve výkonu, který má předvést budoucí generace GeForce zvaná Ada Lovelace. Má jít totiž o podobný nárůst, jaký ukázal přechod z Maxwellu na Pascal. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3 Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3
Rozhraní Thunderbolt ve verzi 3 i 4 nabízí propustnost 40 Gb/s, čili v tomto ohledu mezigenerační pokrok nic nového nenabídl, ale právě vyvíjená verze Thunderbolt 5 by už díky PAM3 měla propustnost zdvojnásobit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy
Pokud bychom měli brát naši Sluneční soustavu jako vzor, byl by systém hvězdy COCONUTS-2 velice neobvyklý. Zahrnuje totiž velkou planetu, která obíhá daleko za hranicí, již u nás považujeme za okraj soustavy. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek