www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>
>

Analytici: nedostatek čipů přetrvá přinejmenším ještě rok

Analytici: nedostatek čipů přetrvá přinejmenším ještě rok
, , aktualita
Dle názorů různých analytiků není v této době důvod k optimismu s ohledem na vývoj nabídky a poptávky počítačových čipů. V současně době poptávka převyšuje nabídku až o 30 procent a brzy může být hůř. 
K oblíbeným
reklama
Jak dobře víme, nedostatek výrobních kapacit počítačových čipů už zasahuje do mnoha odvětví. My řešíme především PC, kde je to celé umocněno ještě dopady pandemie, obchodní války mezi USA a Čínou a navíc i další vlnou těžby na grafických kartách. Často se ovšem zmiňuje ještě automotive, ovšem ve skutečnosti jde prostě a jednoduše o problém týkající se celého polovodičového průmyslu a v důsledku těch odvětví, která na něj spoléhají. Co k tomu mohou říci analytici? 
 
 
Výrobci čipů jako TSMC, UMC a jiní tak v této době mohou s potěšením sledovat, jak jejich akcie rostou a finanční výsledky překonávají očekávání analytiků i jich samotných. 
 
Analytik Harlan Sur (J.P. Morgan) uvádí, že aktuálně nabídka výrobců čipů nestačí uspokojit poptávku, která je o 10 až 30 procent vyšší a může trvat celou řadu kvartálů, než se situace vyrovná a skladové zásoby v distribučních kanálech se dostanou na obvyklou úroveň, což je otázka roku až roku a půl. 
 
Christopher Rolland (Susquehanna International Group) zase varuje, že situace se může spíše ještě zhoršit, pokud se splní očekávání, že virus začne ještě během jara ustupovat a ekonomiky se postupně rozeběhnou. Matthew Sheerin (Stifel) zase poukazuje na pokračující problémy s dodávkami zboží, zvýšené ceny materiálů nutných pro výrobu čipů a dle něj není zatím na obzoru žádná významná náprava situace. 
 
Výrobci čipů, a to především TSMC a Samsung, se sice v posledních týdnech přeháněli v plánování investic, nicméně je jasné, že ty se projeví až za řadu měsíců. Pro rozšíření výroby jsou pochopitelně potřeba nejen finanční prostředky, ale také prostor v továrnách a především pak výrobní zařízení od firem jako ASML, LAM Research a dalších. Až po jejich instalaci se může rozjíždět výroba pro navýšení kapacit. 
 
Bude zajímavé sledovat, jak budou v této situaci bruslit firmy AMD a NVIDIA, které nemají vlastní kapacity a jak na tom bude Intel, který v předchozích letech výrazně investoval do navýšení produkce, i když to se týkalo dnes již překonaného 14nm procesu. Budou to tak především 10nm kapacity Intelu proti tomu, co si z produkce firmy TSMC dokáže ukousnout AMD (anebo půjde i o Samsung?), které na druhé frontě bude muset s využitím stejných zdrojů bojovat i proti NVIDII a navíc tu jsou miliony čipů pro herní konzole. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Kryptoměna Chia by mohla způsobit nedostatek HDD a SSD Kryptoměna Chia by mohla způsobit nedostatek HDD a SSD
Původní kryptoměny vznikly s myšlenkou využití výpočetního výkonu včetně toho, který jen tak leží ladem, přičemž následky dnes můžeme všichni pocítit i na vlastní peněženky. Pokud se ovšem ujme měna Chia, nemusí jít jen o grafické karty.
Včera, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 3080 Ti jsou za rohem, už se rozesílají po světě GeForce RTX 3080 Ti jsou za rohem, už se rozesílají po světě
Grafické karty NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti jsme očekávali už mnohem dříve, ale plány se několikrát změnily. Nyní je ale zřejmé, že tyto nové karty už budou brzy vypuštěny na trh. A pak je tu ještě něco. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Autonomní roboti Camello doručují potraviny a sami se dezinfikují Autonomní roboti Camello doručují potraviny a sami se dezinfikují
Došlo vám doma mléko nebo vejce? Pokud byste bydleli v Singapuru, mohli byste si objednat jejich doručení pomocí autonomního robota Camello. V současné době jsou testováni dva roboti, kteří navíc zvládnou dezinfekci pomocí UV záření.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Nový hráč na trhu s webkamerami. Výrobce příslušenství Anker uvedl první model Nový hráč na trhu s webkamerami. Výrobce příslušenství Anker uvedl první model
Společnost Anker, která se dosud zabývala hlavně mobilním příslušenstvím nebo produkty chytré domácnosti, oznámila svou první webkameru PowerConf C300. Prodávána bude pod novou značkou AnkerWork.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Diablo 2 Resurrected podporuje původní mody: lze odemknout všechny postavy Diablo 2 Resurrected podporuje původní mody: lze odemknout všechny postavy
Alpha verze dlouho očekávané hry Diablo 2 Resurrected se už dostala mezi hráče. Poněvadž je postavena na enginu původní hry, fungují i stejné mody. Navzdory omezením ze strany Blizzardu tak lze hrát za všechny postavy.
16.4.2021, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře