Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

AMD prý chce vyrábět APU i GPU u Samsungu

, , aktualita
AMD prý chce vyrábět APU i GPU u Samsungu
Na jihokorejských technologických fórech má původ zatím přinejlepším fáma o tom, že AMD hodlá "outsourcovat výrobu některých APU a GPU" do firmy Samsung. O outsourcingu samozřejmě nemůže být řeč, ale to není to hlavní. 
AMD prý chce vyrábět APU i GPU u Samsungu
Outsourcovat svou výrobu může nyní třeba Intel, zatímco AMD jako firma, která už dávno své vlastní výrobní kapacity nemá, může leda část své výroby přesunout z jedné firmy do druhé. A právě o tom se nyní mluví a pochopitelně jde o přesun z firmy TSMC do zmíněného Samsungu. 
 
 
V prvé řadě je třeba říci, že AMD jistě nemá v TSMC přiděleny takové kapacity v rámci 7nm procesu, jaké by potřebovalo. Hlavní otázka zní, zda oslovením Samsungu může nyní něco získat.
 
Právě dnes jsme se dozvěděli o tom, že Samsung se sám obává toho, že nebude dost výrobních kapacit pro výrobu čipů pro mobilní telefony, ale v tomto ohledu není zcela jasné, zda se tím míní i výkonná SoC tvořená moderními procesy. Nicméně Samsung asi zrovna nesedí na nevyužitých moderních výrobních kapacitách, jak se ukázalo především loni na příkladu nástupu nových GeForce s čipy Ampere. 
 
Co konkrétního ale říkají ony "informace z Hong-kongu", které se objevily na fórech v Jižní Koreji? Píše se tu, že AMD hledá cesty, jak zvýšit svou dostupnou výrobní kapacitu o 50 či více procent, ale toho nedosáhne u TSMC. Proto koluje fáma, že AMD by chtělo Samsungu svěřit výrobu některých APU a GPU. Nyní se má tak AMD rozhodovat o tom, zda se mu vyplatí vynaložit další náklady na spuštění výroby vybraných čipů u Samsungu, anebo bude lepší spolknout ztráty způsobené nedostatečnou kapacitou výroby u TSMC. 
 
Lze si představit, že Samsung by opravdu mohl posloužit pro výrobu některých slabších produktů, například APU generace Lucienne se Zen 2 či méně výkonných GPU Radeon. Nyní lze navíc počítat s tím, že nedostatek hardwaru na trhu bude opravdu dlouhodobý a AMD přitom potřebuje expandovat. O tom jsme psali i nedávno v článku, který se týkal údajného záměru firmy Intel obsadit linky TSMC právě i na úkor AMD. To nepřijde hned, ale situace k tomu směřuje, a proto jsou tu i takové názory, že AMD by se mělo co nejvíce snažit o navýšení svého podílu na trhu do té doby, než se Intel zotaví, stejně jako se zotavil po zahození architektury Netburst. A k tomu AMD potřebuje především další výrobní kapacity, aby si mohlo zajistit lepší výchozí pozici pro dobu, až "to přijde". 


reklama