reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

Aplikace Coughvid chce diagnostikovat COVID-19 po zakašlání

, , aktualita
Aplikace Coughvid chce diagnostikovat COVID-19 po zakašlání
Švýcarští vědci spustili webovou aplikaci, která by měla umožnit detekovat nakažením novým typem koronaviru analýzou zvuku při zakašlání. Coughvid k tomu bude využívat umělou inteligenci, i když zatím se spíše jen učí.
.Může to znít jako opožděný aprílový žertík nebo jeden z dalších podvodů, kterých se na internetu po vypuknutí pandemie koronaviru SARS-CoV-2 objevil obrovský počet. Na rozdíl od bizarního počítačového programu Corona Antivirus, který sliboval ochranu před nakažením koronavirem po instalaci do Windows, přichází sice na první pohled možná překvapivý, ale seriózní projekt. Coughvid vyvíjí Švýcarský federální technologický institut v Lausanne, jedna z prestižních vysokých škol. Jedná se o webovou aplikaci, kterou lze spustit v jakémkoliv desktopovém či mobilním prohlížeči. Stačí, aby zařízení bylo vybaveno mikrofonem, bez kterého se aplikace neobejde.
 
 
Coughvid umožní otestovat, zda je uživatel nakažen onemocněním COVID-19. K tomu by aplikaci měla stačit krátká nahrávka zakašlání, kterou systém následně analyzuje prostřednictvím umělé inteligence a během několika sekund zobrazí výsledek. Úspěšnost detekce infekce by se měla pohybovat okolo 70 %. To je vzhledem ke způsobu testování poměrně slušné číslo. Coughvid přesto nenahrazuje běžné lékařské vyšetření, jak upozorňuje profesor David Atienza, který se na projektu podílí. Aplikace tedy funguje pouze orientačně a teoreticky by mohla ulevit přetíženým laboratořím a lékařům, kteří jsou často zavaleni žádostmi pacientů bez jasných symptomů. Stále ovšem platí, že pokud by pacient pociťoval příznaky onemocnění COVID-19, měl by kontaktovat skutečného lékaře.
 
Hlavní výhodou aplikace by měla být rychlost a jednoduchost, neboť test lze provést se základním vybavením z pohodlí domova. Není nutné instalovat žádný další software, navíc vše funguje zdarma a anonymně. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) patří právě kašel k nejčastějším příznakům onemocnění COVID-19. Konkrétně 67,7% pacientů s potvrzeným onemocněním trpí suchým kašlem (bez hlenu), který se odlišuje od vlhkého kašle častějšího v případě běžných nachlazení a alergií. Ostatně poslech patří k základním způsobům vyšetření při kašli, které provádějí lékaři ve svých ordinacích a umožňuje diagnostikovat i jiná onemocnění, jako je černý kašel, astma nebo pneumonie. 
 
Prozatím Cougvid funguje pouze v testovacím režimu, k vydání by mohlo dojít během několika následujících týdnů. Aby totiž systém mohl fungovat, potřebuje nejprve nasbírat co největší počet vzorků. I vy tedy můžete navštívit stránku coughvid.epfl.ch a nahrát svůj kašel, Následně můžete doplnit ještě několik dalších údajů, jako je věk, pohlaví nebo informace o tom, zda vám již bylo diagnostikováno nějaké onemocnění včetně COVID-19. Před spuštěním nahrávání doporučují autoři přečtení krátkých pokynů o tom, jak bezpečně kašlat, aniž byste přispěli k dalšímu šíření infekce.
 


reklama
reklama
reklama
reklama