reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Apple A16 Bionic: nejspíš 20 mld. tranzistorů a o 15-30 % vyšší výkon

28.7.2022, Milan Šurkala, aktualita
Apple A16 Bionic: nejspíš 20 mld. tranzistorů a o 15-30 % vyšší výkon
Mobilní procesory Apple patří dlouhodobě na špičku ve výkonu, nicméně letošek nejspíš přinese trochu zklamání. Nový model A16 dostanou jen verze Pro. Předpokládaná vylepšení by ale měla dále zvýšit už tak vynikající výkon CPU, GPU i NPU.
Na trhu s mobilními procesory se hodně přetahuje Qualcomm s MediaTekem, nicméně dle benchmarků dodnes vede Apple A15 Bionic, a to nejen výkonem, ale také poměrem výkonu a spotřeby. V první polovině září bychom se měli dočkat nových iPhonů 14, kde by se měla objevit nová generace procesoru Apple A16 Bionic, bude to mít ale trochu háček. Novinku by totiž měly dostat jen verze Pro a nižší třída se má spokojit s loňským modelem A15 (je tedy otázkou, v čem, a jak zásadně, vlastně budou základní verze iPhonů 14 lepší). Pojďme ale zpět k procesoru A16. Jeho uvedení se blíží a s tím se objevují i další uniklé informace o něm.
 
Apple A15 Bionic
 
Hovoří se např. o tom, že by se měl počet tranzistorů zvýšit z 15 až na 20 miliard, přičemž ty zajistí např. výkonnější Neural Engine, posílit by mělo i ISP (hlavní fotoaparát by měl totiž zvýšit své rozlišení z 12 na 48 MPx) a očekává se vylepšení na poli jednotek pro zpracování videa. Poněvadž 3nm výrobní technologie ještě není široce dostupná (spustil ji Samsung, ale ne TSMC), A16 bude nadále vyráběn 5nm procesem u TSMC. Půjde o 3. generaci tohoto procesu, ale nemůžeme čekat nějak zásadní posuny ve výkonu nebo spotřebě. Předpokládá se, že procesor bude nadále 6jádrový se 2 výkonnými a 4 úspornými jádry. Výkon CPU části by měl dle odhadů vzrůst o 15 %. Zda to postačí na další chystané vlajkové lodě Qualcommu a MediaTeku, to se teprve ukáže.
 
Apple by měl přejít na novější paměti LPDDR5 a očekává se zvýšení propustnosti o 50 %. Otázkou je grafický výkon. A15 Bionic má 5 GPU jader u iPhonů 13 Pro, ale jen 4 jádra u základních iPhonů 13 nebo poslední generace iPhonu SE. Očekává se, že Apple buď zůstane u 5 jader, příp. zvýší počet na 6, ale ne více (to bychom se už dostali do teritoria základního Apple M1, který jich má 7). Grafický výkon by tak patrně mohl stoupnout o 30 %. Pokud jde o 5G modem, Apple bude nadále používat ten od Qualcommu. Mělo by jít o Snapdragon X65, který proti dnešnímu X60 zvýší rychlost stahování ze 7,5 Gbps na 10 Gbps. Připomeňme, že Apple chce používat vlastní 5G modemy, jejich vývoj se mu ale stále nedaří.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama