www.svethardware.cz
>
>
>

Apple musí zaplatit celkem půl miliardy dolarů Univerzitě ve Wisconsinu

Apple musí zaplatit celkem půl miliardy dolarů Univerzitě ve Wisconsinu
, , aktualita
Společnost Apple byla už v roce 2015 shledána vinnou, že porušovala patent patřící Univerzitě ve Wisconsinu. Dostala tak pokutu více než 200 milionů dolarů, ale z ní si zrovna nedělala hlavu a vesele jej porušovala dál. Proběhlo tak další soudní řízení. 
K oblíbeným
reklama
Původní soudní řízení z října roku 2015 mělo za následek to, že vzhledem k porušování patentu patřícího Univerzitě ve Wisconsinu měla společnost Apple zaplatit 234 milionů dolarů nadaci Wisconsin Alumni Research Foundation (WARF). Tento týden rozhodoval další soud, který společnosti Apple tuto částku navýšil na celkových 506 milionů dolarů, neboť ta prý nepřestala s porušováním daného patentu. 
 

Daný patent se týká jistého "predictor circuit", čili obvodu, který má zvyšovat výpočetní výkon. Dle jeho označení můžeme hádat, že jde o nějakou formu předpovídání toho, co bude zpracovávaný program dále chtít, na což se může procesor předem připravit třeba nahráním příslušných dat do paměti cache, aby redukoval zpoždění. Tento obvod si patentoval profesor Gurindar Sohi se třemi studenty už v roce 1998 a jde o Patent No. U.S. 5,781,752. 

WARF obviňuje společnost Apple, že tento obvod nepovoleně používala a používá ve svých procesorech A7, A8 i A8X. Co se týče modernějších čipů Apple, těch se má týkat další žaloba nadace WARF, která se ale nebude probírat do té doby, než Apple dostane šanci se odvolat k případu z roku 2015. 
 
Univerzitě ve Wisconsinu by jistě částka půl miliardy dolarů přišla velice vhod, neboť její výdaje na výzkum a vývoj jsou poměrně vysoké a ročně se pohybují na částce kolem 1,1 miliardy dolarů. Apple už ale ohlásilo záměr se odvolat, ale rozhodnutí soudu jinak nekomentovalo. 
 
Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem
Můžeme už bez obalu konstatovat, že Intel jako někdejší vedoucí firma na poli vývoje výrobních procesů může aktuálně jen smutně koukat na tempo, které nasadila především společnost TSMC. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity
Nové herní konzole od Sony a Microsoftu sice přišly na trh se slušně výkonnými SSD, ovšem pokud jde o jejich kapacitu, není to nijak slavné a těžko lze s ohledem na pořizovací ceny požadovat něco lepšího. Jaké je řešení? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů
Americké sankce dokázaly srazit na kolena i velký Huawei, a tak rozhodně mají značný dopad, který pociťují i čínští výrobci čipů jako společnost SMIC. My se nyní dozvídáme, že čínské firmy začaly skupovat starší výbavu pro své továrny. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Intel potvrzuje datum dostupnosti Rocket Lake-S, předčasný prodej se mu nelíbí Intel potvrzuje datum dostupnosti Rocket Lake-S, předčasný prodej se mu nelíbí
Na konci minulého týdne se k německým zákazníkům dostalo alespoň 120 procesor Core i7-11700K z nové generace Rocket Lake-S, která ale bude vypuštěna na trh až na konci tohoto měsíce. Co na to Intel?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
BenQ SW271C: nový 4K monitor s 16bit LUT i podporou HLG a HDR videa BenQ SW271C: nový 4K monitor s 16bit LUT i podporou HLG a HDR videa
BenQ představil nástupce svého fotografického monitoru SW271, nový model SW271C. Jak už je dnes zvykem, novinka cílí nejen na fotografy, ale i na dnes čím dál populárnější video. Umí tak HLG, HDR10 a přizpůsobit se snímkovací frekvenci videa.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala