www.svethardware.cz
>
>
>

Apple Silicon by měl být v nativních aplikacích dle testů dost výkonný

Apple Silicon by měl být v nativních aplikacích dle testů dost výkonný
, , aktualita
Už víme, že Apple chystá přechod na vlastní procesory Apple Silicon. V zásadě jde o procesor A12Z z tabletu iPad Pro. Na Internetu se tak objevují výsledky v nativním i virtualizovaném prostředí a slibují slušný výkon.
K oblíbeným
reklama
Na letošním WWDC 2020 bylo oznámeno, že Apple přejde na vlastní procesory Silicon postavené na architektuře ARM. V zásadě ale nejde o nic jiného, než že Macy dostanou procesor Apple A12Z Bionic z iPadu Pro a počítače, tablety i telefony budou mít v zásadě stejnou řadu procesoru na stejné architektuře lišící se v detailech (počtech jader, jednotek GPU a podobně). Aby ale aplikace z Macu mohly běžet na architektuře ARM, je potřeba virtualizačního prostředí Rosetta 2. Ta totiž dovoluje aplikacím napsaným pro architeturu x86 běžet na hardwaru s architekturou ARM.
 
Apple Silicon
 
Už minulý měsíc se objevily první benchmarky tohoto procesoru běžící na platformě macOS pod virtualizací s výše zmíněným nástrojem. V benchmarku Geekbench 5 se objevilo několik desítek výsledků a počítače Apple Developer Transition Kit - DTK (v podstatě Mac mini s procesorem Silicon, resp. A12Z) zde se 4 aktivními jádry a frekvencí 2,4 GHz v průměru dosahovaly 830 bodů v single-core testu a 2900 bodů v multi-core.
 
Poněvadž tyto procesory budou v počítačích, bude zajímavé se podívat např. na MacBook Air. S dvoujádrem Core i3-1000NG4 dosahuje cca 1000/2000 bodů, se čtyřjádrem i5-1030NG7 okolo 1080/2850 bodů a čtyřjádrem i7-1060NG7 pak 1140/3030 bodů. Jak vidíme, i s virtualizací se v multi-core testu vyrovná 4jádrovému Core i5, ale v single-core testu zaostává za všemi. Je však vidět, že i s virtualizací je výkon procesoru Apple Silicon solidní a nemělo by jít o vyloženého lenocha.
 
Otázkou je, co se stane, když bude aplikace napsána nativně pro architekturu ARM. Na internetu se objevily údajné testy DTK v Geekbench 5 pro tuto architekturu. Výsledky ale vypadají podezřele. Vše totiž vypadá přesně jak z iPadu Pro (hlášení zařízení, procesoru, jeho frekvence a dokonce je nahlášen i operační systém iOS 14.0). Takže raději předpokládejme, že jde o nahlášený iPad Pro a ne o DTK. Tohle osmijádro na 2,5 GHz dosáhlo zhruba 1100 bodů v single-core testu a přes 4550 bodů v multi-core. Pokud to tedy srovnáme s nynějšími procesory Intel v MacBooku Air (4C/8T), tak v single-core dosahuje zhruba stejného výkonu, v multi-core zhruba o 50 % vyšší. A to je solidní nárůst. Navíc se hovoří o tom, že výsledný Apple Silicon v počítačích Mac může být 12jádro (8 výkonných jader a 4 úsporná).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
Dnes, článek, Jan Vítek
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
Včera, aktualita, Jan Vítek11 komentářů
Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním? Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním?
Microsoft se chystá v případě systému Windows 11 udělat tlustou čáru za teprve nedávnými procesorovými generacemi a stále platí, že zapovězeno bude vše před 2. generací Ryzenů a 8. generací Core. 
Včera, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Dostupnost produktů AMD nebude dostatečná po celý zbytek roku Dostupnost produktů AMD nebude dostatečná po celý zbytek roku
Ačkoliv nám firma AMD dříve slibovala, že zvláště dodávky grafických karet se v druhé polovině roku zvýší, bylo zřejmé, že poptávka s celým jejím dluhem bude těžko uspokojena. A to Lisa Su také potvrdila. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Sapphire uvádí Nitro M01, stylovou skříň pro Mini ITX i Micro ATX Sapphire uvádí Nitro M01, stylovou skříň pro Mini ITX i Micro ATX
Společnost Sapphire známe spíše jako dlouhodobého AIB partnera firmy AMD, který vyráběl grafické karty ještě v době, kdy byla ATi samostatnou firmou. Nyní tu ale máme novinku v podobě počítačové skříně. 
Včera, aktualita, Jan Vítek