www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Apple macOS Big Sur: připraven na nové Macy s CPU z iPadu

Apple macOS Big Sur: připraven na nové Macy s CPU z iPadu
, , aktualita
Apple na WWDC 2020 představil spoustu novinek a mezi nimi byl i nový operační systém macOS Big Sur. Ten přináší především připravenost na nové Macy, které budou mít vlastní procesory od Applu. Ty nahradí nynější Intel.
K oblíbeným
reklama
Před několika okamžiky skončila vývojářská konference WWDC 2020 od Applu, která se věnovala především softwaru. Přesto jsme se tu dozvěděli i zajímavé novinky o počítačích Mac. Jak už hodně dlouho koluje internetem, Apple má u nových Maců přejít na své vlastní procesory a Apple to na WWDC i sám potvrdil. Ty totiž budou využívat stejných procesorů, které najdeme i v tabletech iPad. Prezentace ostatně využívala tyto nové Macy, které už neměly procesory Intel, ale své vlastní procesory, konkrétně Apple A12Z Bionic z nového iPadu Pro 2020 (označován také jako Apple Silicon). Apple řekl, že první takové počítače Mac se představí ještě v letošním roce a přechod na tuto platformu zabere zhruba 2 roky. Přesto se ještě objeví i nové počítače s procesory Intel. Budou ale už poslední.
 
Apple macOS 10.16 Big Sur
 
Přechod by měl být dle Applu velmi snadný pro uživatele i vývojáře. Uživatelé Maců mohou využívat aplikací překompilovaných na novou architekturu, přičemž Apple takto už předělal své aplikace a připraven je s některými aplikacemi např. už i Microsoft nebo Adobe. Pomocí Mac Catalyst a Xcode 12 stačí překompilovat aplikaci napsanou pro iPad a vytvořit nativní verzi pro macOS s upraveným uživatelským rozhraním pro počítače. Dle Applu tak celé předělání aplikace může být hovoto v řádu dnů.
 
Universal 2 pak umožní vytvářet aplikace, která zvládne obě platformy, tedy Intel i Apple. Dalším článkem do řetězce je nový nástroj Rosetta 2. Zatímco první generace dovolovala aplikacím pro PowerPC běžet na procesorech Intelu, druhá generace dovoluje běžet aplikacím pro Intel x86 běžet na procesorech Apple (založených na ARMu). Rosetta 2 překládá aplikace na novou platformu při instalaci, příp. některé další součásti za běhu (např. součásti JavaScriptu a některé pluginy).
 
Toto vše bude podporovat nový operační systém macOS Big Sur. I ten ukazuje, jak Apple prolíná všechny platformy do sebe a jak se macOS bude blížit systémům iPadOS a iOS. macOS Big Sur (macOS 11) tak dostane nové Control Center, nastavitelné widgety a přehlednější notifikace. Pozměnilo se uživatelské rozhraní a zapracovalo se i na prohlížeči Safari. Ten má být opět rychlejší a bezpečnější, což se zmiňovalo zejména při použití WebExtension API, tedy využití doplňků prohlížeče. Při keynote se vyzdvihovala možnost změnit si v pozadí v prohlížeči nebo možnost překladu stránek do jiného jazyka. Nemálo novinek ale známe z konkurenčních prohlížečů už nějaký ten pátek.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
TP-Link rozšířil nabídku powerline adaptérů o sadu TL-PA7017P TP-Link rozšířil nabídku powerline adaptérů o sadu TL-PA7017P
Powerline adaptéry se v posledních letech staly oblíbeným způsobem, jak snadno a rychle rozšířit domácí síť prostřednictvím elektrických rozvodů. TP-Link do této kategorie přináší novou sadu TL-PA7017P s podporou rychlosti až 1 Gb/s.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Beelink GT-R: mini PC s AMD Ryzen, čtečkou otisků prstů a kovovým šasi Beelink GT-R: mini PC s AMD Ryzen, čtečkou otisků prstů a kovovým šasi
Čínský výrobce Beelink se rozhodl svou nabídku mini PC rozšířit o nový model, který tentokrát nevyužívá procesor od Intelu, ale AMD. K tomu přidal několik prémiových funkcí a některé z nich, jako je čtečka otisků prstů, se objevují jen zřídka.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Video: čtyřnohý robot balancuje na dvou končetinách Video: čtyřnohý robot balancuje na dvou končetinách
Italský výzkumný tým pracuje na vývoji čtyřnohých robotů, kteří dokážou i při nelehkých podmínkách udržet rovnováhu při stání na dvou končetinách. Budoucí roboti by tak mohli překonávat i velmi úzké mosty.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková2 komentáře
Tvar chytré textilie z Harvardu ovládá změna teploty Tvar chytré textilie z Harvardu ovládá změna teploty
Zájem o vývoj měkké robotiky projevují různé vědecké instituce, jednou z nich je i Harvardova univerzita. Tamní výzkumný tým vytvořil chytrou textilii pro měkké roboty, která je ovládaná na základě tepla. 
4.7.2020, aktualita, Kateřina Hoferková2 komentáře
NASA: program Artemis by měl mít dalších šest misí NASA: program Artemis by měl mít dalších šest misí
Kosmická agentura NASA se připravuje na plánovaný program Artemis, který slibuje návrat astronautů na Měsíc. Vypadá to, že se k plánovaným třem misím programu Artemis přidá ještě dalších šest.
3.7.2020, aktualita, Kateřina Hoferková2 komentáře