ASRock nabízí nejmenší desku s paticí AM4

ASRock nabízí nejmenší desku s paticí AM4
, , aktualita
Společnost ASRock nepatří mezi největší výrobce základních desek, ale nedá se jí upřít jedna věc. Nebojí se inovovat a nabízet produkty jako žádný jiný konkurent, což aktuálně platí i pro desku A300-STX AM4. 
reklama
ASRock je firma, která na svých deskách nabízela i sloty pro PCIe SSD, a to v době, kdy bychom je na jiných deskách hledali marně. Odvádí tak celkově dobrou práci ve hledání skulinek na trhu, které firmy jako MSI, Asus či Gigabyte dosud nepokryly a nyní to opět dokazuje základní deskou A300-STX AM4, která přijde jako součást systému DeskMini A300 a ten zase bude k dispozici jako barebone bez procesoru, paměti a HDD/SSD (ale s nap. adaptérem) za 119 USD, což je slušná cena. Zda přijde na trh i samotná deska, to není jasné. 
 
 
Jak vyplývá z označení, použitá deska má formát STX, což znamená, že se snadno vejde do 1,9litrové skříně DeskMini s rozměry 155 x 155 x 80. Ona samotná má dle svého formátu rozměry 5 x 5 palců, čili 127 x 127 mm, a je tak výrazně menší i v porovnání s Mini ITX. 
 
 
Formát STX můžeme brát jako kompromis mezi NUC a Mini ITX, přičemž na výslednou desku se ještě vejde desktopová patice, ale už ne dlouhý slot PCIe x16 nebo sloty pro moduly DIMM. Čili, pokud nechceme vytvořit nějaký bezmonitorový server, jedinou volbou je v případě dané patice APU od AMD, a to samozřejmě nejlépe Raven Ridge. Paměti pak můžeme zasunout do dvou slotů SO-DIMM a dále pak využít klasickou konfiguraci dvou PCIe slotů, z nichž jeden je určen pro Wi-Fi/BT modul a druhý pro M.2 SSD. Je tu však ještě krom jiné výbavy i třetí na opačné straně pro další M.2 SSD. 
 
 
Na rozdíl od jiných systémů DeskMini s čipsety Z390 a B360 tak ASRock v tomto případě nenabízí možnost napojit grafickou kartu v podobě mobilních MXM modulů, nicméně desktopová APU Raven Ridge dokáží udělat také velice dobrou službu. V případě samotné desky, pokud by byla k zakoupení jen ta, je problém spíše ten, že pro ni těžko najdeme samostatnou skříň, která umožní využití nabízených portů. To by šlo řešit pomocí přední a zadní záslepky, ale to je pouze teoretická možnost. Desky SFX prostě nejsou dost rozšířeny na to, aby se dalo mluvit o standardizaci a široké nabídce počítačových skříní, s čímž v případě Mini ITX už dávno není problém. Ale kdysi také býval. 
 
 
Napájení desky je externí přes adaptér a ačkoliv má být k DeskMini A300 dodávána pouze 45W cihlička, samotná deska má mít limit pro 65W procesor, což stačí i pro nejvýkonnější APU Ryzen 5 2400G. Dále můžeme zmínit dvě rozhraní SATA 6 Gb/s, podporu pamětí DDR4-2933, výstup HDMI (4K/60Hz), DisplayPort i D-Sub a dále porty USB 2.0, USB 3.1 včetně typu C. ASRock také prodává k dané skříni příslušenství, jako je VESA držák, nízkoprofilový CPU chladič, sady pro Wi-Fi AC nebo audio kabely. DeskMini A300 přijde na trh příští měsíc. 
  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Objevila se 87GB databáze uniklých hesel. Zjistěte, zda někdo zná to vaše Objevila se 87GB databáze uniklých hesel. Zjistěte, zda někdo zná to vaše
Každou chvíli dochází k nějakému bezpečnostnímu úniku a nyní se na Internetu objevila obrovská 87GB databáze e-mailů a přihlašovacích hesel. Chcete vědět, zda je mezi nimi i vaše heslo k některé službě?
18.1.2019, aktualita, Milan Šurkala16 komentářů
G.Skill uvedl moduly Trident Z DDR4-3466 pro AMD G.Skill uvedl moduly Trident Z DDR4-3466 pro AMD
Výrobce pamětí G.Skill představil nové paměťové moduly Trident Z RGB DDR4-3466 ideální pro platformu AMD X399. Nabídne tedy vysokou frekvenci, RGB osvětlení a balení se čtyřmi moduly pro 4kanálové zapojení.
18.1.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
USA vyšetřuje Huawei za krádež průmyslových tajemství od T-Mobile USA vyšetřuje Huawei za krádež průmyslových tajemství od T-Mobile
Huawei to opravdu nemá jednoduché. V USA jej totiž federální úřady vyšetřují v souvislostí s krádeží průmyslových tajemství z roku 2014. U civilního soudu byl za totéž přitom odsouzen už před dvěma lety.
18.1.2019, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
ECS SF110-A320 tenký desktop a HTPC s APU Ryzen ECS SF110-A320 tenký desktop a HTPC s APU Ryzen
Na CES 2019 se také objevil zajímavý počítač od firmy ECS, a sice model SF110-A320. Ten se řadí mezi PC formátu UCFF, čili ultra-compact form-factor a jako takový se bude hodit třeba na místo HTPC vybaveného APU Ryzen
18.1.2019, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Asteroidy narážejí do Země více než dvakrát častěji než před 290 miliony lety Asteroidy narážejí do Země více než dvakrát častěji než před 290 miliony lety
Doba permu byla dle vědců studujících dopady asteroidů v minulosti mnohem klidnější než pozdější doba. Jak na to přišli? Jednoduše tím, že se podívali na povrch Měsíce, který tím odhaluje svou historii. 
18.1.2019, aktualita, Jan Vítek