ASRock nabízí nejmenší desku s paticí AM4

ASRock nabízí nejmenší desku s paticí AM4
, , aktualita
Společnost ASRock nepatří mezi největší výrobce základních desek, ale nedá se jí upřít jedna věc. Nebojí se inovovat a nabízet produkty jako žádný jiný konkurent, což aktuálně platí i pro desku A300-STX AM4. 
K oblíbeným
reklama
ASRock je firma, která na svých deskách nabízela i sloty pro PCIe SSD, a to v době, kdy bychom je na jiných deskách hledali marně. Odvádí tak celkově dobrou práci ve hledání skulinek na trhu, které firmy jako MSI, Asus či Gigabyte dosud nepokryly a nyní to opět dokazuje základní deskou A300-STX AM4, která přijde jako součást systému DeskMini A300 a ten zase bude k dispozici jako barebone bez procesoru, paměti a HDD/SSD (ale s nap. adaptérem) za 119 USD, což je slušná cena. Zda přijde na trh i samotná deska, to není jasné. 
 
 
Jak vyplývá z označení, použitá deska má formát STX, což znamená, že se snadno vejde do 1,9litrové skříně DeskMini s rozměry 155 x 155 x 80. Ona samotná má dle svého formátu rozměry 5 x 5 palců, čili 127 x 127 mm, a je tak výrazně menší i v porovnání s Mini ITX. 
 
 
Formát STX můžeme brát jako kompromis mezi NUC a Mini ITX, přičemž na výslednou desku se ještě vejde desktopová patice, ale už ne dlouhý slot PCIe x16 nebo sloty pro moduly DIMM. Čili, pokud nechceme vytvořit nějaký bezmonitorový server, jedinou volbou je v případě dané patice APU od AMD, a to samozřejmě nejlépe Raven Ridge. Paměti pak můžeme zasunout do dvou slotů SO-DIMM a dále pak využít klasickou konfiguraci dvou PCIe slotů, z nichž jeden je určen pro Wi-Fi/BT modul a druhý pro M.2 SSD. Je tu však ještě krom jiné výbavy i třetí na opačné straně pro další M.2 SSD. 
 
 
Na rozdíl od jiných systémů DeskMini s čipsety Z390 a B360 tak ASRock v tomto případě nenabízí možnost napojit grafickou kartu v podobě mobilních MXM modulů, nicméně desktopová APU Raven Ridge dokáží udělat také velice dobrou službu. V případě samotné desky, pokud by byla k zakoupení jen ta, je problém spíše ten, že pro ni těžko najdeme samostatnou skříň, která umožní využití nabízených portů. To by šlo řešit pomocí přední a zadní záslepky, ale to je pouze teoretická možnost. Desky SFX prostě nejsou dost rozšířeny na to, aby se dalo mluvit o standardizaci a široké nabídce počítačových skříní, s čímž v případě Mini ITX už dávno není problém. Ale kdysi také býval. 
 
 
Napájení desky je externí přes adaptér a ačkoliv má být k DeskMini A300 dodávána pouze 45W cihlička, samotná deska má mít limit pro 65W procesor, což stačí i pro nejvýkonnější APU Ryzen 5 2400G. Dále můžeme zmínit dvě rozhraní SATA 6 Gb/s, podporu pamětí DDR4-2933, výstup HDMI (4K/60Hz), DisplayPort i D-Sub a dále porty USB 2.0, USB 3.1 včetně typu C. ASRock také prodává k dané skříni příslušenství, jako je VESA držák, nízkoprofilový CPU chladič, sady pro Wi-Fi AC nebo audio kabely. DeskMini A300 přijde na trh příští měsíc. 
  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SK Hynix začíná se sériovou výrobou LPDDR5 s 18 GB pro Asus SK Hynix začíná se sériovou výrobou LPDDR5 s 18 GB pro Asus
Telefony s Androidem mají poslední dobou takové množství operační paměti RAM, že by se za to nemuselo stydět ani solidní PC. SK Hynix nyní začalo sériovou výrobu 18GB setů pamětí LPDDR5 pro telefony Asus ROG Phone.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku
Těžko uvěřitelný případ se měl odehrát ve Vietnamu. Muž si chtěl koupit herní konzoli, ale jeho manželka s tím nesouhlasila. Svůj nový PS5 proto vydával za Wi-Fi router. Dokonce jej nechal nainstalovat zaměstnancem v uniformě telefonní společnosti.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry
Už dobře víme, že na konec letošního roku si Blizzard chystá remasterovanou verzi hry Diablo II: Resurrected. Ta ale bude také poslední takovou hrou a do budoucna se Blizzard chce věnovat vývoji nových her.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí
Připravovaná hra Harry Potter: Hogwarts Legacy to nemá jednoduché. Vše v podstatě začalo několika tweety a esejí od J. K. Rowlingové na transgender téma. I když ta s hrou nemá nic společného, nyní je potřeba zajistit, aby hra byla politicky korektní.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena
Dle společnosti Seagate nebudou pevné disky ještě dlouho patřit do starého železa. Díky novým technologiím má přijít výrazný růst jejich kapacit a také se má z technologie Multi-Actuator stát standard. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář