ASRock nabízí nejmenší desku s paticí AM4

ASRock nabízí nejmenší desku s paticí AM4
, , aktualita
Společnost ASRock nepatří mezi největší výrobce základních desek, ale nedá se jí upřít jedna věc. Nebojí se inovovat a nabízet produkty jako žádný jiný konkurent, což aktuálně platí i pro desku A300-STX AM4. 
K oblíbeným
reklama
ASRock je firma, která na svých deskách nabízela i sloty pro PCIe SSD, a to v době, kdy bychom je na jiných deskách hledali marně. Odvádí tak celkově dobrou práci ve hledání skulinek na trhu, které firmy jako MSI, Asus či Gigabyte dosud nepokryly a nyní to opět dokazuje základní deskou A300-STX AM4, která přijde jako součást systému DeskMini A300 a ten zase bude k dispozici jako barebone bez procesoru, paměti a HDD/SSD (ale s nap. adaptérem) za 119 USD, což je slušná cena. Zda přijde na trh i samotná deska, to není jasné. 
 
 
Jak vyplývá z označení, použitá deska má formát STX, což znamená, že se snadno vejde do 1,9litrové skříně DeskMini s rozměry 155 x 155 x 80. Ona samotná má dle svého formátu rozměry 5 x 5 palců, čili 127 x 127 mm, a je tak výrazně menší i v porovnání s Mini ITX. 
 
 
Formát STX můžeme brát jako kompromis mezi NUC a Mini ITX, přičemž na výslednou desku se ještě vejde desktopová patice, ale už ne dlouhý slot PCIe x16 nebo sloty pro moduly DIMM. Čili, pokud nechceme vytvořit nějaký bezmonitorový server, jedinou volbou je v případě dané patice APU od AMD, a to samozřejmě nejlépe Raven Ridge. Paměti pak můžeme zasunout do dvou slotů SO-DIMM a dále pak využít klasickou konfiguraci dvou PCIe slotů, z nichž jeden je určen pro Wi-Fi/BT modul a druhý pro M.2 SSD. Je tu však ještě krom jiné výbavy i třetí na opačné straně pro další M.2 SSD. 
 
 
Na rozdíl od jiných systémů DeskMini s čipsety Z390 a B360 tak ASRock v tomto případě nenabízí možnost napojit grafickou kartu v podobě mobilních MXM modulů, nicméně desktopová APU Raven Ridge dokáží udělat také velice dobrou službu. V případě samotné desky, pokud by byla k zakoupení jen ta, je problém spíše ten, že pro ni těžko najdeme samostatnou skříň, která umožní využití nabízených portů. To by šlo řešit pomocí přední a zadní záslepky, ale to je pouze teoretická možnost. Desky SFX prostě nejsou dost rozšířeny na to, aby se dalo mluvit o standardizaci a široké nabídce počítačových skříní, s čímž v případě Mini ITX už dávno není problém. Ale kdysi také býval. 
 
 
Napájení desky je externí přes adaptér a ačkoliv má být k DeskMini A300 dodávána pouze 45W cihlička, samotná deska má mít limit pro 65W procesor, což stačí i pro nejvýkonnější APU Ryzen 5 2400G. Dále můžeme zmínit dvě rozhraní SATA 6 Gb/s, podporu pamětí DDR4-2933, výstup HDMI (4K/60Hz), DisplayPort i D-Sub a dále porty USB 2.0, USB 3.1 včetně typu C. ASRock také prodává k dané skříni příslušenství, jako je VESA držák, nízkoprofilový CPU chladič, sady pro Wi-Fi AC nebo audio kabely. DeskMini A300 přijde na trh příští měsíc. 
  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Google od roku 2005 ukládal hesla uživatelů G Suite v plaintextu Google od roku 2005 ukládal hesla uživatelů G Suite v plaintextu
Také Google má nyní velký bezpečnostní průšvih. Ukázalo se totiž, že podnikoví uživatelé balíku aplikací G Suite mohli mít svá hesla uložená na serverech společnosti v textové podobě bez zahashování.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Závodní GRID zažije reboot v září, GRID 2 je zdarma Závodní GRID zažije reboot v září, GRID 2 je zdarma
Codemasters si pro nás chystají reboot závodní série GRID, jejíž novodobý první díl dorazí na PC a konzole během letošního září. Podívat se už můžeme na první trailer a také na další informace o aktuálních slevách starších dílů. GRID 2 je rovnou zdarma.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte nabízí sadu desky s Core i9-9900K na 5,1 GHz Gigabyte nabízí sadu desky s Core i9-9900K na 5,1 GHz
Společnost Gigabyte zkouší zaujmout prodávanou sadou základní desky a procesoru, kterýžto produkt nese označení Z390 Aorus Xtreme Waterforce 5G Premium Edition Bundle. Zákazník si tak velice jednoduše může pořídit už přetaktovaný systém.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Náš pochroumaný Měsíc asi byl v minulosti zasažen trpasličí planetou Náš pochroumaný Měsíc asi byl v minulosti zasažen trpasličí planetou
Lidstvo zná podobu odvrácené strany Měsíce až od 60. let minulého století, kdy se na ni podívaly nejdříve sondy a pak i samotní astronauti NASA. Nyní se ukazuje, že Měsíc měl velice pohnutou historii i po svém dramatickém vzniku. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Nové záplaty pro staré Windows si nerozumí s antiviry, systémy nebootují Nové záplaty pro staré Windows si nerozumí s antiviry, systémy nebootují
Microsoft se pochlapil a minulý týden přinesl záplaty pro závažné bezpečnostní chyby i pro své již dávno nepodporované systémy jako Windows XP. Jenomže se asi moc nevěnoval jejich testování, jak se nyní ukazuje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář