www.svethardware.cz
>
>
>

Asteroid plný uhlíku podporuje teorii migrace plynných obrů

Asteroid plný uhlíku podporuje teorii migrace plynných obrů
, , aktualita
Astronomové našli první asteroid v Kuiperově pásu, který obsahuje vysoký podíl uhlíku a právě tímto podporuje teorii o migraci plynných obrů naší soustavy. Ty se měly zrodit blízko Slunce a postupně se dostat do míst, kde jsou dnes.
K oblíbeným
reklama
Mluvit budeme konkrétně o Kuiper Belt Object 2004 EW95, což je asteroid vzdálený asi 4 miliardy kilometrů od Země, což je asi 27x dále než má Země ke Slunci (1 AU - 150 milionů kilometrů). Tento asteroid je plný uhlíku a jiných prvků, které jsou typické pro objekty uvnitř Slunečního systému, což naznačuje, že byl něčím vymrštěn ven až do nynějšího Kuiperova pásu. 
 
 
Aktuální teorie říká, že čerstvě se zrodivší plynní obři Jupiter, Saturn, Uran a Neptun vznikli ne daleko od Slunce, ale naopak velice blízko něj a poté se začali vzdalovat, při čemž značně ovlivnili ostatní objekty, a tedy i to, jak vypadá vnitřní část naší soustavy dnes. Konkrétně to mělo být tak, že část objektů byla vymrštěna ze středu soustavy ven (ta šťastná část, která nezamířila přímo do Slunce) a některé se dostaly až do Kuiperova pásu. Dosud bylo a v podstatě stále je velice složité tyto objekty zkoumat, však nás od nich dělí miliardy kilometrů, a tak není divu, že asteroid bohatý na uhlík byl objeven až nyní a právě ten podporuje celou teorii migrace. Tu dosud podporovaly především různé modely vývoje Sluneční soustavy. 
 
vířící mračna na Jupiteru (upravené barvy) - zdroj: NASA, JunoCam
 
Objekty s vysokým podílem uhlíku nejsou v Kuiperově pásu zrovna obvyklé, neboť jde o oblast za Neptunem plnou ledu, a tak trvalo, než se našel ten pravý. Jde o úspěch týmu pod vedením Toma Secculla z Univerzity v Belfastu, který využil Hubbleův vesmírný dalekohled. Objekt 2004 EW95 se nápadně odlišoval od ostatních ve svém okolí díky tomu, jakým způsobem odrážel světlo Slunce. Ukazoval dostatečně silné spektrum, které mohlo být rozloženo pro analýzu chemického složení, což už ale musely zařídit spektrografy X-Shooter a FORS2 na evropském Very Large Telescope.
 
I tak to ale bylo složité pozorování, zvláště kvůli tomu, že jde o uhlík. Astronomové to přirovnali ke snaze studovat uhelnou horu na černočerném pozadí a i když je 2004 EW95 poměrně velký s průměrem až 300 km, přeci jen je velice daleko. I tak se podařilo detekovat jasné signatury uhlíku, oxidů železa a různých křemičitanů. To jsou všechno materiály obvyklé u objektů vnitřní části soustavy a dosud nevídané v Kuiperově pásu. Dle složení se tento asteroid zrodil nejspíše někde v pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD
SSD mají omezenou životnost danou množstvím přepisů jednotlivých buněk. Někteří uživatelů Maců s procesorem Apple M1 reportují nebývale vysoký počet přepisů, což by mohlo znamenat brzkou smrt napevno připojených SSD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích? Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích?
O grafické kartě GeForce RTX 3060 toho bylo řečeno už mnoho, ostatně NVIDIA se rozhodla, že nás bude napínat už od začátku roku. Nyní už tu máme recenze různých jejích verzí, a tak se podívejme na to, jaký výkon takto karta opravdu nabízí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši
Sonda Parker Solar Probe studuje samotné Slunce, ovšem využívá gravitační manévry s využitím Venuše, což znamená, že se k ní za svou sedmiletou misi celkem sedmkrát přiblíží či už přiblížila, jako v tomto případě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA představuje GeForce RTX 3060 NVIDIA představuje GeForce RTX 3060
Na trh přichází první GeForce RTX 3000 vybavená 12 GB paměti a kupodivu jde o dosud nejslabší model, RTX 3060. NVIDIA ji vypouští na trh právě dnes s tím, že recenze budou zveřejněny až při samotném začátku prodeje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP
Společnost Kingston se už dohodla s HP na prodeji své dobře známé herní divize HyperX, která tvoří řadu různých produktů pod danou značkou. Nicméně ne vše, co známe jako HyperX, přejde pod HP. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek