www.svethardware.cz
>
>
>
>

Astronauti vystoupili ven z ISS opravit robotickou ruku

Astronauti vystoupili ven z ISS opravit robotickou ruku
, , aktualita
Robotická ruka Canadarm-2 je velice důležité zařízení, které umožňuje manipulovat s objekty poblíž Mezinárodní vesmírné stanice. Nahrazuje tak lidskou práci, která by vyžadovala neustále výstupy do volného prostoru. Potřebuje ale také občas udržovat.
K oblíbeným
reklama
Kanadská robotická ruka Canadarm-2 už není nejmladší, a tak se na konci září přihodilo, že se poškodila. Ačkoliv byla schopna ještě částečně pracovat, bylo nutné ji plně zprovoznit, neboť jde o zařízení nezbytné pro dokončování zásobovacích misí. Jedna taková se přitom chystá už na příští měsíc, kdy přiletí zásobovací loď Orbital ATK. Dva astronauti tak vystoupili na několik hodin do volného prostoru, aby provedli již druhou opravdu Canadarm-2 od té doby, co ji raketoplán Endeavor přivezl v roce 2001. Už o rok později se poškodil jeden z kloubů z celkových sedmi. Od té doby tato ruka pracovala bez větších problémů, ačkoliv byly její části navrženy s životností deseti let. 
 
 
Co se ale milé Canadarm-2 přihodilo? Řídicí středisko ISS odhalilo, že 22. září se poškodil jeden LEE-A, čili primární Latching End Effector, který ruku drží přichycenou k ISS. Ta je totiž zapotřebí na různých místech, a tak musí být schopna se přesouvat po povrchu stanice. Samotná je přitom 17,6 metrů dlouhá, váží cca 1800 kg a musí být schopna zachytit celé vesmírné lodi a jiné objemné a těžké objekty a zajistit jejich připojení ke stanici. Po havárii tak měla k dispozici pouze jeden LEE, takže se nedokázala přesunout na potřebné místo. 
 
 
Latching End Effector však není pouze jen jakýsi úchyt se zámkem, ale složité zařízení, které slouží k řadě účelům. Vedle přichycení ruky má za úkol přenášet také data avioniky, streamovat obraz kamer a také různých senzorů. 
 
Latching End Effector 
 
Astronauti Randy Bresnik a Mark Vande Hei ale použili zcela nový připravený díl, takže museli "pouze" sundat tepelnou ochranu ze základny ruky, pak odmontovat LEE držící pomocí šesti šroubů, umístit nový a pak si zopakovat zbylé úkony ve zpětném pořadí. To sice zní jednoduše, ale ve stavu beztíže a v neforemných skafandrech už se to provádí mnohem složitěji. 
 
Další výstup do volného prostoru spojený s robotickou rukou by měl nastat až někdy na začátku příštího roku, kdy NASA plánuje nahradit LEE-B. Tento díl stále funguje bez problémů, ale také v podstatě přesluhuje, takže je zralý na výměnu. 

Zdroj: Extremetech
reklama
Nejnovější články
AMD Radeon Pro W5700: první 7nm GPU pro pracovní stanice AMD Radeon Pro W5700: první 7nm GPU pro pracovní stanice
Společnost AMD vypustila na trh novou profesionální grafiku Radeon Pro, která jak první využije 7nm GPU. Jedná se o model W5700 s Navi 10 a my za cenu 799 USD získáme výkon kolem 9 TFLOPS. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD Zen 3 slibují zbrusu novou mikroarchitekturu a výrazné navýšení IPC AMD Zen 3 slibují zbrusu novou mikroarchitekturu a výrazné navýšení IPC
Dle Forresta Noroda (Senior Vice President) by si AMD rozhodně nemělo dát v případě procesorů Zen 3 pohov, aby nabídlo jen mírně lepší mikroarchitekturu oproti Zen 2, jako v případě Zen+ vs. úvodní Zen. Co se chystá?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Astronomové potvrdili, že z podzemí Europy tryská voda Astronomové potvrdili, že z podzemí Europy tryská voda
Astronomové dokázali přímo detekovat vodu tryskající z podzemí Jupiterova měsíce Europa. Našli tak vodní páry přímo v atmosféře měsíce. Je to tak dosud nejlepší důkaz toho, že na Europě je voda. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Biostar: desky s AMD B550 a Intel 400 Series jsou už připraveny Biostar: desky s AMD B550 a Intel 400 Series jsou už připraveny
Dle zástupkyně společnosti Biostar a jejího rozhovoru s Brainbox jsou už v podstatě připraveny základní desky s čipsety AMD B550 a Intel 400 Series. Čekat by se tak mělo snad už jen na to, až se zavelí k nástupu na trh. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Google Stadia je tu, máme zde nadšení i zklamání Google Stadia je tu, máme zde nadšení i zklamání
Očekávaná streamovací herní platforma Google Stadia je konečně zde. Na internetu se už objevují první zkušenosti a jak se dalo čekat, najdeme zde pozitivní překvapení i negativní komentáře na chybějící vlastnosti.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře