www.svethardware.cz
>
>
>
>

Astronauti vystoupili ven z ISS opravit robotickou ruku

Astronauti vystoupili ven z ISS opravit robotickou ruku
, , aktualita
Robotická ruka Canadarm-2 je velice důležité zařízení, které umožňuje manipulovat s objekty poblíž Mezinárodní vesmírné stanice. Nahrazuje tak lidskou práci, která by vyžadovala neustále výstupy do volného prostoru. Potřebuje ale také občas udržovat.
K oblíbeným
reklama
Kanadská robotická ruka Canadarm-2 už není nejmladší, a tak se na konci září přihodilo, že se poškodila. Ačkoliv byla schopna ještě částečně pracovat, bylo nutné ji plně zprovoznit, neboť jde o zařízení nezbytné pro dokončování zásobovacích misí. Jedna taková se přitom chystá už na příští měsíc, kdy přiletí zásobovací loď Orbital ATK. Dva astronauti tak vystoupili na několik hodin do volného prostoru, aby provedli již druhou opravdu Canadarm-2 od té doby, co ji raketoplán Endeavor přivezl v roce 2001. Už o rok později se poškodil jeden z kloubů z celkových sedmi. Od té doby tato ruka pracovala bez větších problémů, ačkoliv byly její části navrženy s životností deseti let. 
 
 
Co se ale milé Canadarm-2 přihodilo? Řídicí středisko ISS odhalilo, že 22. září se poškodil jeden LEE-A, čili primární Latching End Effector, který ruku drží přichycenou k ISS. Ta je totiž zapotřebí na různých místech, a tak musí být schopna se přesouvat po povrchu stanice. Samotná je přitom 17,6 metrů dlouhá, váží cca 1800 kg a musí být schopna zachytit celé vesmírné lodi a jiné objemné a těžké objekty a zajistit jejich připojení ke stanici. Po havárii tak měla k dispozici pouze jeden LEE, takže se nedokázala přesunout na potřebné místo. 
 
 
Latching End Effector však není pouze jen jakýsi úchyt se zámkem, ale složité zařízení, které slouží k řadě účelům. Vedle přichycení ruky má za úkol přenášet také data avioniky, streamovat obraz kamer a také různých senzorů. 
 
Latching End Effector 
 
Astronauti Randy Bresnik a Mark Vande Hei ale použili zcela nový připravený díl, takže museli "pouze" sundat tepelnou ochranu ze základny ruky, pak odmontovat LEE držící pomocí šesti šroubů, umístit nový a pak si zopakovat zbylé úkony ve zpětném pořadí. To sice zní jednoduše, ale ve stavu beztíže a v neforemných skafandrech už se to provádí mnohem složitěji. 
 
Další výstup do volného prostoru spojený s robotickou rukou by měl nastat až někdy na začátku příštího roku, kdy NASA plánuje nahradit LEE-B. Tento díl stále funguje bez problémů, ale také v podstatě přesluhuje, takže je zralý na výměnu. 

Zdroj: Extremetech
reklama
Nejnovější články
Konec dnešního Internetu je zde, poslanci EU schválili Články 11 a 13 Konec dnešního Internetu je zde, poslanci EU schválili Články 11 a 13
Evropský parlament před chvílí hlasoval o přijetí Článků 11 a 13, které mohou zásadně změnit to, jaké možnosti budeme mít na internetu a kolik nás to bude stát. Kontroverzní články byly přijaty a nyní je jen otázkou, jak moc negativní dopad to bude mít.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala28 komentářů
MIT zlepšilo lithium-sírové baterie, nyní jsou menší MIT zlepšilo lithium-sírové baterie, nyní jsou menší
Jedním z možných nástupců Li-Ion a Li-Pol baterií by mohly být lithium-sírové články. Ty však mají ještě spoustu nevýhod, které se však daří postupně úspěšně odstraňovat. Vědci z MIT zapracovali především na objemu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
YouTube mění strategii, méně vlastního obsahu a více hudby a her YouTube mění strategii, méně vlastního obsahu a více hudby a her
Google zdaleka není všemocný a stejně, jako se mu nepodařilo protlačit sociální síť Google+, tak se mu nepodařilo zaútočit na streamovací služby. YouTube Premium tak zruší dva exkluzivní pořady a změní strategii.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Hackeři ovládli Live Update firmy Asus a rozeslali na počítače backdoory Hackeři ovládli Live Update firmy Asus a rozeslali na počítače backdoory
Asus má bezpečnostní problém, na který upozorňuje společnost Kaspersky Lab. Dle ní přitom reakce Asusu nebyla zrovna adekvátní, zvláště když jde o ovládnutí serverů, které rozesílají na počítače s jeho hardwarem automatické aktualizace. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
Intel chystá Core 9. generace s novým steppingem, Asus už má nové BIOSy Intel chystá Core 9. generace s novým steppingem, Asus už má nové BIOSy
Díky společnosti Asus se dozvídáme, že Intel chystá procesory Core 9. generace v novém steppingu. Přijdou tak na trh nové verze Coffee Lake Refresh, a to někdy během druhého kvartálu, který začne co nevidět.
Dnes, aktualita, Jan Vítek